Lëkurë pse me luspa


Mungesa e vitaminave, kozmetike papërshtatshme, sëmundjet e lëkurës, mungesa e lagështisë dhe të kujdesit jo të duhur të gjithë mund të shkaktojë lëkurë.

Secila prej këtyre shkaqeve kërkon zgjidhjen e vet, dhe kjo është thelbësore për të kuptuar saktësisht se çfarë e shkaktoi problemin. Flaking e gjatë dhe kruarje ka gjasa të jetë rezultat i sëmundjeve të lëkurës të tilla si ekzema apo psoriasis, dhe në këtë rast është e nevojshme për të parë një specialist për këshilla. Trajtim Vetë është e mundur vetëm në qoftë se ju jeni të sigurt lëkurë i krisur në fytyrë është e përkohshme.


Mungesa e vitaminës C mund të shkaktojë lëkurë të lëkurës dhe mungesa e ushqyesve. Në këtë rast është e nevojshme për të plotësuar në zhdukur sistemeve materiale ose të veçanta, ose klasifikim dietën tuaj. Pra, në qoftë se trupi juaj nuk ka: Vitamina A është e rekomanduar për të ngrënë karrota, kajsi, të mëlçisë; vitaminë peshk i freskët, produktet e qumështit, oriz ngjyrë kafe; Vitamina E patate, arra; Vitamina F misri, currants zi, kokërr. Por të jenë të kujdesshëm: mungesa e vitaminave zakonisht shfaqet në më shumë se një simptomë, dhe më shumë.

Dhe kjo është kombinim i tyre do t'ju ndihmojë të kuptoni me siguri se çfarë ka nevojë trupi juaj. Përdorimi i pavend i kozmetikës, lëkura fillon të zhvishem off shpesh për arsyen e thjeshtë se gratë lënë pas dore rregullat kozmetike.

Për të shmangur këtë, është e nevojshme në të gjitha situatat të ndiqni këto udhëzime: Mos shkoni në shtrat pa grim nuk zmyvshy pastruar lëkurën; Mos përdorni fondet alkool-bazë janë lëkurë të thatë rëndë. Tendencë dhe ndikimet e jashtme të lëkurës në vetvete mund të jetë mjaft e thatë, dhe kjo lehtësisht çon në lëkurë. Për më tepër, madje edhe lëkurë normale mund të fillojnë të zhvishem off nga rrezet e diellit, ngrica dhe faktorë të tjerë të jashtëm. Në këtë rast, të merret me problemin e mjeteve të posaçme të ndihmojnë për të mbrojtur lëkurën, e cila duhet të ju blej në farmaci, dhe receta kombëtare.

Këtu janë disa shembuj. Pastër dhe të bëjë masazh të fytyrës në një lëvizje rrethore, wetting gishtat e tij në një zgjidhje të mjaltit dhe ujit (një lugë gjelle dhe të dyja). Shpëlaj me fytyrë të pastër me ujë, çik dhe të aplikojnë moisturizer. Një tjetër opsion masazh bollgur: Përgatitja e një përzierje të lugë bollgur gatuar me qumësht, vezë e verdhë veze, mjaltë dhe vaj ulliri (një lugë çaji), të aplikojnë atë në fytyrën tuaj dhe masazh fytyrën tuaj në mocionet rrethore.

Pas 15 minutave, përzierje mund të lahen. Well-njohur scrubs brendshme, kastravec dhe kafe. Për të përgatitur së pari në një rende gjobë hekura kastravec, përziejnë atë me dy lugë grirë oats mbështjellë dhe të lënë për gjysmë ore.

Aplikoni në fytyrë në një lëvizje rrethore për 5-10 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Pastrim kafe aplikohet si vijon: llum kafeje përzier me disa pika të vajit vegjetal aplikuar në fytyrë, masazh për 5-10 minuta, larë me bilance të ujit të ngrohtë. Vini re se scrubs më të mirë të përdorni jo më shumë se 1-2 herë në javë.

Së fundi, një mjet i shkëlqyer për lëkurë është një maskë. Për shembull, karrota, hekura karrota në një rende gjobë, përzierje me një lugë gjelle qumësht të ngrohtë dhe të kënaqur grirë mbështjellë. Aplikoni për të lëkurës, pije pas 20 minutave. Në shumicën e rasteve, lëkurë i krisur mund të parandalohet: përdorimin në kohë të pajisjeve mbrojtëse dhe të sigurojë ushqyesve të mjaftueshme lejojë trupi të mbajë një lëkurë të shëndetshme. Por edhe në qoftë se ka probleme, ato mund të vendosë se fytyra e tij duke i kushtuar një vëmendje pak më shumë se zakonisht.