Duart Pse mpirë


Shumë prej nesh janë të njohur me atë ndjenjë të pakëndshme kur ju zgjoheni në natën nga dhimbja bezdisur në dorën e tij, dhe pastaj të përpiqet për të lëvizur gjymtyrë e tij të ndjeni një ndjesi shpimi gjilpërash, e cila është duke u bërë më të fortë dhe më të fortë, por pas një kohë nuk largohem, duke lënë pas një ndjenjë të pakëndshme të shqetësimit. Po, kjo quhet mpirje. Arsyeja kryesore për këtë është një shkelje e furnizimit me gjak dhe innervation e indet e gjymtyrë e sipërme.

Pra, çfarë e shkakton këto çrregullime? Mundohuni të kuptoni duart pse mpirë natën, dhe çfarë ajo mund të thotë. Një nga më të zakonshme shkakton mpirje e duarve në një ëndërr është çfarë mendoni ju? Po!

Në mënyrë jo të krahasohen jastëk. Nëse kjo është shumë e lartë, atëherë zgjidhjen e poshtë në të, ju jeni shumë e shumë shpinë harku i qafës së mitrës, duke ndërprerë furnizimin me gjak të nervave të tij. Siç e dini, për lëvizshmërinë dhe ndjeshmërinë e duarve tona, ato korrespondojnë. Për të zgjidhur këtë problem i lehtë.


Do të duhet të zëvendësojë jastëk tuaj në më të ulët, dhe në mënyrë ideale, ortopedike. Ky jastëk ka një formë të pazakontë: duke fjetur nën qafë është duke mbështetur një rrotullon të veçanta, të cilat janë grooves vogla për kokë.

Ky jastëk ju lejon të kontrollojë saktë gjumë anatomike pozicion që promovon furnizim adekuat me gjak të gjitha pjesët e trupit të tij. Qëndrimi i gabuar gjatë gjumit mund të shkaktojnë mpirje në pjesën e sipërme gjymtyrë natës. Në veçanti, ky zakon i fjetur me duart e tij, vjen për të vjellë. Gjë është, përsëri, një gjak i varfër furnizimin e tyre gjatë duart e gjumit janë mbi trup dhe, si sistemi kardiovaskular është i ngadalësuar natë, gjak në vendet më të largëta të dorëzuara më keq.

Nëse ju jeni ushqyer nënën, praktikant gjumë të përbashkët me fëmijën tuaj, ju ndoshta keni një zakon të fjetur në anën e palës dhe zgjatet dorën lart, vuri nën krye të tij. Mundohuni të ndryshojë sjellje dhe ju do të vini re se ju lënë ndjenja mpirë. Dhe një arsye tjetër që ne e përshkroi situatën është e pakëndshme, veshje të shtrënguar me folds shtrënguar, seams, prangat e ngushta.

Pajamas duhet të jetë e lirë pa penguar lëvizjen. Unaza dhe rrathë janë edhe më mirë të marrë jashtë para se të shkojnë në shtrat. Ose fajësojnë sëmundje?

Night duart mpirë mund të jetë një simptomë e disa sëmundjeve të tilla si jetës njerëzore relativisht të padëmshme dhe seriozisht kërcënon. Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës. Mekanizmi i mpirje njëjtë me atë të majë të lartë jastëk dhe rrënjët e këqija krovosnabzhayutsya e nerva kurrizore që janë përgjegjës për funksionet e gjymtyrëve të sipërme.

Simptoma të tjera janë dhimbje në qafë, crunching atë, dobësi korrente në duar. Sindromi tunel (ose sindromi i tunelit i kyçit të dorës). Mesatare nervore është ngjeshur në mes tendons e muskujt dhe kockat e dore, duke rezultuar në gishtat e mpirë dhe nuk është e vazhdueshme dhimbje. Kjo sëmundje është më e zakonshme në personat në lidhje me aktivitetet profesionale të ketë një kthesë uniforme, ngre dore (drummers shkrim, me gojë të gjuhës së shenjave, artistë). Qarkullim kronik i varfër.

Kjo gjendje mund të jetë për shkak të shumë sëmundjeve, ato kryesore janë diabet, anemi, sëmundje koronare të zemrës, hipertensionit dhe sëmundjeve të tjera të zemrës përkeqësohet funksionin e tij pompimit dhe kjo nuk është aq efektivisht shtyn gjakun nëpër enët, të cilat elasticitet të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Niveli i glukozës që diabeti rrit në shkallë të ndryshme, ndikon në murin e enëve të gjakut, duke zvogëluar funksionin e tyre. Ndryshimet inflamatore dhe / ose degjenerative në nerva, mangësi vitaminë Grupi B. Çfarë nëse duart e mpirë? Në rast të mpirje e duarve ju nuk duhet të shkarkojë atë, duke shpresuar se do të jetë e njëjtë.

Para së gjithash, ne duhet të analizojnë të jetesës, komoditet dhe pillows për të fjetur. Sigurisht, këshillimi i detyrueshëm dhe mjek i përgjithshëm i cili do të ju përshkruaj provimet e nevojshme në rastet e dyshimit të dërguar për të ngushtuar neurolog specialist, kardiolog, hematologist. Dhe mos harroni! Inicimi me kohë i trajtimit në shumicën e rasteve të garantojë një rezultat të suksesshëm.