Pse sëmurë pasi të hahet


Më të zakonshme janë të përzier të vjella paraardhësi, por nuk kërkohet. Shkaku i vjella mund të jetë një shumëllojshmëri e sëmundjeve infektive, çrregullime psikosomatike, sëmundjet e sistemit të tretjes, dëmtime në kokë, alkoolit dhe të helmimit me ushqim dhe të tjerët. Të vjella karakter mund të flasim për arsyet pas saj. Në çdo rast, është më mirë që të konsultoheni me mjekun i cili do të krijojë shkaku dhe përshkruajnë trajtim të duhur.

Shumë shpesh të përzier dhe të vjella dëshiron të paraqitet pas vakt tjetër. Shpesh kjo është për shkak të organeve gastro-intestinale dhe të caktojë trajtimin korrekt duhet të nënshtrohet kontrollit mjekësor. Shpesh ky mund të jetë shkak të sëmundjeve të duodenum dhe të stomakut.

Në këtë rast, pas çdo vakt ndjehen trishtim dhe parehati në stomak, fillon të përzier, e cila shkon për të vjella. Ku paraprin vjella të përzier, të nevojshme për të kryer analiza shtesë, si shpesh shkaktohet nga sëmundje të tilla si gastrit dhe ulçerë stomakut. Trajtim jo i duhur mund vetëm të përkeqësojë sëmundjen, kështu që ajo nuk është më e mirë për të vetë-mjekoj në shtëpi, dhe menjëherë të shihni një specialist. Tjetër shkak i perzierjes dhe vjelljes mund të jetë një sëmundje të tëmthit. Kjo mund të vijë si të vjella menjëherë pasi të hahet dhe të hahet.


Të vjella me këtë sëmundje shpesh shoqërohet nga një ndjenjë e trishtim në gojë, si dispepsi vërejtur, humbje peshe shpejtë, anoreksi ndonjëherë. Shumica e njerëzve ankohen për nauze dhe vjellje menjëherë pasi të hahet, vuajnë sëmundjet e pankreasit. Kjo duket dhimbje e shurdhër ose të mprehtë në kuadratin e sipërm të djathtë, tretje shqetësuar, të shoqëruar nga fryrje të barkut.

Në këtë rast, ju duhet të shihni një mjek që të kryejnë dhe kursin e plotë të trajtimit. Shkaku i vjella mund të jetë një përçarje e trurit të shkaktuara nga trauma, tumoret dhe infeksioneve. Nëse të përzier dhe të vjella shoqëruar nga dhimbje koke, ethe, marramendje dhe dobësia e përgjithshme, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një specialist për ekzaminim. Gjithashtu shkaktojnë të vjella mund të jenë sulme të rënda migrenë.

Të përzier dhe të vjella mund të shkaktojnë helmim ushqimor dhe alkool. Produktet Cilësia e dobët, mosrespektimi i proceseve prodhuese dhe kushtet e magazinimit, jeta raft e kaluara shkakton që shkaktojnë helmim. Në mjedisin acid të traktit gastrointestinal prodhuar një numër të madh të toksina që shkaktojnë përkeqësim dhe ndjenja, të vjella, dhe nganjëherë ethe. Në shumicën e rasteve, ushqimet yndyrore dhe overeating shkaktojnë ndjenja të përzier, të cilat mund të jenë të shoqëruar nga të vjella dhe shkaktojnë zhvillimin e shumë sëmundjeve të rënda.

Duhet të hartojë një dietë të ekuilibruar, të heqë dorë ushqim të rëndë, erëza dhe vaj që është i keq është i përpunuar nga trupi. Stresi i shpeshtë, lodhje kronike, depresioni dhe presioni psikologjik mund të shkaktojë dhimbje koke të rënda, vjellje, dhe në disa raste të vjella. Para së gjithash, ju duhet për të eliminuar faktorët e jashtëm jap vetes një pushim të vogël, të relaksoheni dhe të jetë i qetësuesve trajtohen. Është e rëndësishme të mbani mend që të përzier dhe të vjella nuk është një sëmundje e pavarur, dhe simptomat e një sëmundjeje.

Prandaj është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e këtyre simptomave.