Duart Pse plasaritur


Çfarë nëse plasaritur lëkurës në gishta? Në jetën tonë ne të gjithë bëjmë nëpër duart e tyre. Çdo ditë duart tona për të parë qindra njerëz, kështu që ata duhet të shikojmë mirë.

Por shpesh, pamja e gishtave janë të papërshtatshme, siç është shpesh lëkura është e ekspozuar ndaj sëmundjeve të ndryshme, ajrit të ftohtë ka një ndikim negativ në të, si dhe beriberi. Shpesh problemi më i mundimshëm është plasaritur lëkurës në duar.


Për të zgjidhur këtë problem ju duhet të kujdeset për duart tuaja, por, mbi të gjitha, të saktë të identifikuar shkakun e të çara. Pse plasaritur lëkurës në gishta? Arsyet pse plasaritur lëkurës në gishta, janë të ndryshme. Këto arsye janë të ndarë në të brendshme dhe të jashtme. Shkaqet e jashtme përfshijnë: duart kontakte të përditshme me kimikate, si dhe zam, bojë, bojë; variacion i lagështisë.

Të gjitha këto arsye të ndikojë në masë të madhe në shëndetin e njeriut, si rezultat i plasaritjeve të lëkurës. Shkaku i saktë i këtij problemi mund të varet nga të sezonit.

Shpesh një efekt të ftohtë të dimrit në lëkurë është më. Siç u përmend, arsyeja pse plasaritur lëkurës në gishta mund të ketë ndonjë ndryshim të brendshëm. Këto përfshijnë ekzemë, dështimin hormonal, kërpudhat, beriberi. Shenja e parë që lëkura të ndikojë disa arsye të brendshme është se lëkura fillon të goditur midis gishta, shuplakat dhe gishtat përfundon. Në këtë rast, është e këshillueshme për të parë një specialist, që ai e gjeti arsyen e duhur.

Gjëja e parë që e di është se pse lëkurës në duart plas? Po të jetë rrënja e problemit është ndikimet e jashtme, atëherë, sigurisht, duan si pak kontakt me irritues dhe në mënyrë dramatike të marrin trajtimin e duarve tuaja.

Nëse shkalla e problemit është i vogël, atëherë ne mund të merren me të në shtëpi. Së pari ju duhet të mbani mend se kimikatet shtëpiake ndikojë negativisht në lëkurë, kështu që kur larje, pastrim, larje, duhet të veshin dorashka.

Gjithashtu, kur larja e duarve duhet të përdorin një shumëllojshmëri të teas bimor. Ato mund të bëhen me kamomil, gëlqere dhe bimëve të ngjashme.

Këto TEAS zbutur lëkurës inatosur e duarve dhe do të shërbejë si një parandalim të mirë të çara mbi gishtat dhe pëllëmbët. Ajo është e mirë që të përdorni sapun baby, e cila do të zbutur duart. Gjithashtu, mos harroni se lëkura juaj ka nevojë për lagështi të vazhdueshme. Kjo është për të zbutur atë. Në duart e buta të ndonjë çarje do të shërohet shumë më të shpejtë.

Çfarë duhet të bëni për këtë? Blej një potriskuvan veçantë pomadë. Nëse plas është shumë i thellë, të ofruar siklet dhe nuk shërohet, më e mirë në këtë rast për të kërkuar ndihmë nga një specialist. Mjeku do të përcaktojë shkakun e të çara, nëse është e nevojshme, të marrë testet e nevojshme dhe të përshkruajnë ilaçe.

Kjo është e rëndësishme sepse, për shembull, në qoftë se të çara janë rezultat i infeksionit ose kërpudhat, ajo mund të vetë-dëm. Nëse lëkura është e plasaritur pranë gozhdë, që do të thotë se trupi i mungon vitamina. Shpesh kjo mund të ndodhë në dimër. Ky problem mund të shmanget duke marrë vitamina. Ai duhet të kujdeset për lëkurën tuaj gjatë gjithë ditës.

Ju duhet të lubrifikuar krem ​​për duart, është e dëshirueshme që ata ishin mjaft të yndyrshëm. Ju mund të përdorni krem ​​fëmijë. Sigurisht, shumë më e lehtë në kohë për të parandaluar një problem se sa të angazhohen në trajtimin e.

Prandaj është e nevojshme për të mbrojtur duart nga ekspozimi ndaj ajrit të ftohtë, ekspozimi ndaj kimikateve dhe të sigurojë ushqimin e nevojshëm të lëkurës. Nëse ju ofrojnë kujdes të duhur dhe të shikojnë nga stilolapsa, lëkura juaj gjithmonë do të qëndrojnë të shëndetshme.

Çfarë mund të ndihmojë mjekësi tradicionale? Trajtimi i çara mund të jetë jo vetëm për ilaçe, por edhe me receta popullore. Ju pastaj mund të bëni banjë të veçantë me shtuar concoctions bimor bli, kamomil, acaroj, gjethe delli dhe bimëve të tjera që kanë efekt shërues. Uji nuk duhet të jetë shumë e nxehtë.

A pellgje është rreth 10 minuta, atëherë është e nevojshme për të aplikuar një krem ​​ushqyes. Thatë lëkurën dhe maskë të përshtatshme me mjaltë dhe glicerinë.

Për të përgatitur këtë maskë duhet të përzierje glicerinë, ujë dhe dy lugë mjaltë. Për përzierje duhet të shtohet tërshërë ose miell gruri.

Dan maskë për të mbajtur rreth 25 minuta. Gjithashtu ju mund të bëni maskë naftës. Për këtë rajon në duart dhe thonjtë duhet të lubrifikuar tërësisht me vaj dhe të vënë në doreza pambuku.

Nëse dëmi është dhimbje të forta të dorës dhe të ofruar, ju mund të përdorni një ngjitës të veçantë mjekësore. Falë tij, plasaritur gishtat shpejt styahnutsya dhe shëruar.

Mos harroni për të hahet lëkurën, ku vitaminat e nevojshme B, E, dhe A. Për këto vitamina në dietë duhet të përfshijë djathë, djathë dhe produkte të tjera të qumështit. Mbi të gjitha, është e rëndësishme të mbani mend se çdo trajtim është rregullsia e rëndësishme së bashku me rend. Përndryshe, lëkurë në vathët e tua do plas përsëri dhe përsëri, ju sjellë një shumë probleme.