Pse fëmija pallavra rrjedhin


Pse fëmija pallavra rrjedhin?

Shumë prindër janë të ballafaquar me një situatë ku një fëmijë 3-4 muaj të fillojë të derdhet copiously drooling. Pse fëmija pallavra rrjedh, ose dukuri normale, dhe nëse duhet të shqetësohen për këtë? Çfarë është pështymë? Gjëndrat pështymore janë formuar për 2-3 muaj, gjatë kësaj periudhe prindërit të vëreni se foshnja e tyre është në mënyrë aktive le të bubbles.

Zakonisht hrudnychok nuk mund të gëlltisë pështymë, kështu që nëna duket se ka tepër shumë. Në përgjithësi, pallavra baby - janë më të rëndësishme se për të rriturit. Ato ndihmojnë ata në kalimin nga qumështit të gjirit për ushqim të ngurta, pështymë moistens dhe zbut atë. Për më tepër, në pështymë përmbajnë enzimat që prishen niseshte dhe transformuar atë në sheqerna të lehtë tretshëm. Ne gjithashtu e dimë se fëmijët në periudhën e hrudnychkovaya njohur botën përmes gojës, të gjithë duke u përpjekur për të folur.


Në këtë rast, pështymë gjithashtu mbrojtës kundër infeksioneve, e cila ka veti antibacterial dhe vret mikrobet. Këto prona shëruese të pështymës është shumë e rëndësishme në. Ajo moisturizes mishrat e foshnjës, dhimbje zvogëlohet.

Pasi dhëmbët janë shfaqur, pështymë fillon të kujdesen për ta, lan larg mbeturinat e ushqimit. Dhe pështymë alkaline parandalon prishjen e dhëmbëve tek fëmijët. Pse fëmija pallavra rrjedhin?

Në fakt, arsyet për të cilat një fëmijë mund të rrjedhin pallavra ka disa si të padëmshme, dhe ato në të cilat ju duhet të paguani vëmendje të veçantë për fëmijën. 1. Fëmija teething Nëse periudha e 4-7 muaj, fëmija bëhet i shqetësuar, me humor, i ashpër stilolapsa e tyre, përtypet objektet e vështirë dhe chews rroba, ky është kusht absolutisht fiziologjike dhe jo ndonjë ndërhyrje mjekësore. Pretty fëmijë i qetë, t'i japë atij një biberon. Nëse fëmija refuzon biberon, atëherë pyet ata për të përtyp hapëse speciale për dhëmbë. 2. Nëse përveç drejtimin hundë fillon në rritje jargëzim, fëmija i marrë frymë me hundë e vështirë, ai teshtin dhe kapriçioz, dhe refuzon për të ngrënë, kjo është shenjat e para të ARI.

Këtu është mjek dhe të trajtohen në përputhje fëmijën. Për të lehtësuar kusht thërrimet, ju duhet të pikoj në solucion fiziologjik të tij hundë, dhe pastaj të pastruar aspirator hundë. Në ARI rrit jargëzim çuar në mjekër acarim dhe buzët. Prandaj, ata duhet shpesh fshij me një leckë të butë dhe lyej krem ​​fëmijë.

3. Zhvillon stomatitit (inflamacion i zgavrën me gojë) për të përcaktuar nëse stomatiti fëmijë apo jo, ju duhet të shqyrtojë me kujdes gojën e tij. Nëse qielli, mishrat dhe gjuhës ulçerë të vogla në gojë të dukshme - arna të bardha ose plagë kjo është një shenjë e drejtpërdrejtë e stomatiti.

Ajo gjithashtu mund të ngjiten temperaturë të lartë. Ulcerat me këtë inflamacion shumë të dhimbshëm për shkak se fëmija nuk mund të përtyp dhe gëlltitje.

Kur stomatiti mirë për të përsëritur duke përdorur dardha gargarë zgjidhje të sode buke. Dhe shumica e ulçerë të vogla në gojë duhet të trajtojë peroksid hidrogjeni dhe bojë të gjelbër. Trajtim special duhet vetëm të emërojë një mjek.