Dhëmbët Pse nxirëShumë njerëz e kanë këtë problem si dhëmbët blackish. Më parë, një problem i hasur në njerëz të moshuar mbi, por tani ajo nuk është. Aktualisht dhëmbët blackish gjetur në një e gjashta e popullsisë, dhe një e treta e popullsisë përbëhet nga të rinjtë mosha e të cilëve nuk kalon njëzet e p’vjet nenexhik.

Pra, pse janë nxirë dhëmbët në një moshë kaq të hershme? Ka n’Pesë arsye pse kjo mund të ndodhë. Le të fillojmë.

Arsyeja e parë. Ngrënë ushqime të larta në shkaqet e sheqerit nxirje e smalt dhëmbit, që nga dekompozimi i sakarozës shkakton reaksion oksidativ. Gjithashtu vlen të përmendet është se njerëzit që hanë një shumë të ëmbël, që vuajnë nga sëmundje të tilla si kariesit, e cila është edhe arsyeja pse dhëmbët kthehet i zi. Përfundimi mund të bëhet si vijon: të përpiqen të kufizojnë veten për të ëmbël, dhe unë pi pije me përmbajtje të lartë të sheqerit. Gjithashtu, në qoftë se ju nuk janë të ëmbël në të gjitha nuk mund, ju mund të hani fruta nga ata është qartësisht më shumë.


Arsyeja e dytë. Arsyeja e dytë është nxirje dhëmbëve parregullsi produkte te kujdesit personal, domethënë, dhëmbët neglizhimi pastrim.

Nxirje është si vijon: mbeturinat e ushqimit në formë dhëmbët pllakatë, e cila shkatërron grilë kristal smalt dhëmb, e cila më pas shkakton nxirje e reagimit të smalt. Konkluzioni: në qoftë se ju doni dhëmbët tuaj për njëzet vjet dukej sikur ata lyhet hotel, atëherë ju duhet të lahen dhëmbët në mëngjes dhe në mbrëmje, si dhe zgjidhjet e mundshme për shpëlarje gojën me të posaçëm kondicioner për të gojës. Statistikat tregojnë se arsyeja më e shpeshtë pse dhëmbë të nxirë. Arsyeja Tre.

Arsyeja e tretë nxirje dhëmb smalt është pirja e duhanit. Dhëmbët e një personi që pi duhan pak të verdhë në fillim, dhe pastaj të fillojë të marrë një gri të pista. Kjo është për shkak rrëshirë, e cila është pjesë e ndonjë cigare, duke marrë në gojë, si tymi i duhanit, shkakton shkatërrimin e shtresës së sipërme të smalt dhëmbit, duke çuar në nxirje e dhëmbëve. Në tërheqjen dhe thonë se nuk ka, sepse varësia cigare është gjithnjë fiton popullaritet, kështu që nëse ju trajtojnë njerëzit më të mirë, atëherë ju duhet të ndiqni rregullat e higjienës orale si të rënda. Arsyeja Katër.

Një tjetër arsye pse dhëmbët e nxirë, është trashëgim. Këtu, për fat të keq, nuk mund të ndihmohen. Sigurisht ju mund të shihni një specialist për ju ai pastruar dhëmbët, por që po prish smaltin e dhëmbëve, veçanërisht duke pasur parasysh faktin se për arsye të trashëguar ajo aq dobët. Nëse të afërmit tuaj të vjetër është një problem, ju do të duhet të monitorojnë me kujdes dhëmbët, pirjen e duhanit, të vëzhgojnë higjienë të mirë, dhe hani vetëm ato ushqime në të cilat niveli i sheqerit nuk është aq i lartë. Në qoftë se ju ndiqni këto udhëzime, ju do të vini re që dhëmbët tuaj të kthehet i zi vetëm në një moshë të avancuar.

Arsyeja Z.’Pestë. Gjithashtu, në përgjigje të një pyetje në lidhje me dhëmbët pse nxirë, është mungesa e vitaminave në trup.

Zakonisht në raste të tilla, nxirje smaltin e dhëmbëve nuk është vetëm manifestim i mungesës së vitaminave. Megjithatë, errësuar e smalt dhëmbit si’është gjithashtu gjakderdhje mishrat (sëmundje periodontale), stomatit, dhe në disa raste edhe i poshtër, i cili ndodh në sfondin e mungesës së vitaminës C. Për të hequr qafe këtë problem, të marrë pilula vitaminë, hani shumë fruta dhe rreptësisht të ndjekin rregullat e higjienës personale në lidhje me gojë. Së fundi, ia vlen të përmendet se shumë njerëz që abuzojnë alkool dhe dhëmbët nxirë, por gradualisht, në mënyrë që njerëzit nuk e vërejnë atë në fillim. Trajtoni dhëmbët tuaj duhet kohë!