Çfarë duhet të hani gjatë menstruacioneve


Nga kequshqyerja vdesin.

Si me periudhë të vështirë. Por të dyja ndodhin relativisht rrallë.

Por bloating, dobësi, dhimbje barku, dhimbje koke, probleme të tretjes nuk është një listë të plotë të trazirave që bartin ditët kritike. Për të ndihmuar mund të vijë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.


Bloating, dobësi, dhimbje barku, dhimbje koke, problemet e tretjes këtu janë pesë telashe të lartë gjatë ditëve kritike.

Dhe ju mendoni gjatë menstruacioneve, jo më pak e varur në ekuilibrin hormonal në trup. Dhe kjo, nga ana tjetër, ndikon ajo që ne hamë. Shumë Fasule fije në ushqimet në pjatë tuaj e ujit më pak e tepërt në trupin tuaj.

Kjo është reduktuar konfiskimet. Përveç kësaj, fibër normalizohen tretje.

Bean është një burim i mirë i vitaminës C, por ajo redukton lodhjen dhe cramping gjatë menstruacioneve. Por hani fasule në sasi të vogla, për shkak se ajo çon në fryrje.
Perimet e gjelbra në perimet jeshile priren të jenë të pasur në kalcium, kalium dhe magnez.

Ato lehtësojnë spazma që çojnë në dhimbje cramping në bark. Dhe ata të përmirësojë disponimin, sipas Susan Lark, Specialist PMS Service Center në Los Alamos (Kaliforni, SHBA). Perimet jeshile përmbajnë vitaminë K, e cila promovon koagulimit të gjakut dhe pengon gjakderdhje e rëndë.

Acidet yndyrore Omega-3 prostaglandins një grup të substancave kimikisht aktive gjatë menstruacioneve duke shkaktuar dhimbje dhe dhimbje të muskujve.
Kundërshtuar veprimet e tyre të Omega-3 acide yndyrore që gjenden në arra, vaj flaxseed dhe llojeve salmon peshk. Hulumtimi i kryer nga Journal Evropian of Clinical Nutrition në 1995, tregoi se gratë mujore të cilët konsumojnë omega-3 acide yndyrore janë më pak të dhimbshme. Mbajtje e tepërt e ujit është një shkak i shurdhër dhimbje e madhe dhemb.

Ndërsa kjo mund të duket counterintuitive, por mënyra më e mirë për t'u marrë me këtë përdorim në rritje të ujit. Fakti se mbajtjes fluide zakonisht është reagim të mungesës së lagështisë. Kokrra e tërë përdorimi i një sasi të vogël të karbohidrateve çdo gjysmë ore në mënyrë efektive përballon sindromi PMS në 70% të femrave. Burimi më i mirë i karbohidrateve është kokrra e tërë.

Përveç kësaj, ato përmbajnë magnez, që redukton tensionin neuromuskular. Kos Kos është një burim i kalciumit, i cili zvogëlon simptomat e pakëndshme.
Gjatë menstruacioneve kjo duhet të merret dy herë në ditë në krahasim me normale (1200 mg në vend të 600 mg). Por është më mirë për të zgjedhur një burim jo-qumështit e kalciumit si qumësht dhe mish të kontribuar në zhvillimin e prostaglandinave në substancat e trupit dhe shkakton dhimbje.

Çfarë duhet të refuzojnë alkool parë. Alkooli çon në faktin se lëngu është mbajtur edhe më shumë. Produkti i dytë në linjë për të përjashtuar kafeinë.

Problemi është kryesisht në efektet e saj në humor, i cili është tashmë në ndryshimet mujore çdo gjysmë ore.