Çfarë duhet të hani shtatzënë, dhe çfarë jo


Shtatzënia nuk është vetëm takimi pritjet me kohë të këndshme me fëmijën tuaj, por edhe të vështira dhe të përgjegjshëm. Pas realizimit solemne që lind në jetën tuaj të re, dhe ju së shpejti do të bëhet një nënë, ndoshta duke filluar të ketë pyetje që mund të jetë shtatzënë, dhe jo çfarë? Ju mund të përdorni këshilla të listuara në këtë artikull.

Çfarë është e ndaluar! Para së gjithash, unë do të doja të filloj duke thënë se ju nuk mund të bëni shtatzënë - veprim ose sjellje që janë një kërcënim jo vetëm për shëndetin e nënës dhe fëmijës, por për jetën.

 
veprat që lidhen me heqjen e peshave;
ngjiten artikuj të larta të tilla si një shkallë, karrige, etj etj.;
Përdorimi i kimikateve të familjes për pastrimin e banesës apo nevojën akute për të përdorur doreza të veçanta dhe një maskë për të mbrojtur nga odors kimike të dëmshme.


Nëse ka komplikime në rrjedhën e shtatzënisë, duhet sa më shumë të jetë e mundur për të qëndruar në shtrat, duke bërë urdhërat e mjekut. Pirja e duhanit, alkooli, droga, kafe
Pothuajse të gjithë periudha e shtatzënisë, alkool imponuar një ndalim absolut. Edhe shuma të vogla ajo mund të çojë në pasoja serioze të tilla si çrregullime në sjelljen dhe zhvillimin e fëmijës.
Pirja e duhanit është gjithashtu e dëshirueshme.

Nën veprimin e nikotinës është ngushtimi i vazove, duke rezultuar fëmijë nuk mund të merrni mjaft furnizimin. Droga janë vetëm ndikim aq e dëmshme si alkooli dhe duhani. Konsumi i kafe dhe çaj duhet të jetë në moderim. Ju ndoshta keni një pyetje: "Pse gratë shtatzëna nuk duhet të pinin kafe, çaj të fortë? ", Unë përgjigjem - për të shmangur çdo rrezik të dështimit të fëmijës.

Clean kutinë e mbeturinave. Ndrysho kutinë e mbeturinave rrit mundësinë e toxoplasmosis kontraktues, të cilat mund të ngadalësuar rritjen, zhvillimin e trurit, të dëmtojë sytë e një fëmijë. Disa lloje të ushqimit. Çfarë gratë shtatzëna nuk duhet të hani? Duhet të shmanget dhe produkteve ushqimore çastit që përmbajnë ngjyra, zëvendëson amplifiers.

Largohu E-aditivëve, pije e butë, shumë e me vaj, erëza dhe ushqime të kripura. Në "listën e zezë" mori edhe disa produkte për të cilat ju ndoshta edhe nuk mend - një fryt.
Më tej fruta të listuara nuk mund të hani shtatzënë, rrush, pineapple dhe papaja.

Aplikoni sprays insekteve, rreziku nuk është vetëm ushqim, por edhe substancat toksike në llak e gjakut nga nëna. Sauna: Mos shpejt gjatë shtatzënisë. Ajo kërcënon dehidratim dhe probabilitetin e dështimit të fëmijës. Çfarë lejohet.

Hani fruta, perime, mish, peshk, arra duke preferuar ushqime të shëndetshme, ju ofrojë trupin tuaj dhe trupin e ushqyesve baby. Merrni një multivitamin: mjekët përshkruajnë marrjen e vitaminave për të ndihmuar trupin femër përballen me stresin.
Duke ecur dhe dritë ushtrim: Duke ecur njom trupin me oksigjen, e cila pengon peshë të tepërt.

Ju mund të bëni joga. Vizitoni dentistin tuaj: Për shkak të stresit të madh në trup gjatë shtatzënisë mund të fillojë të shkërmoqet dhëmbët. Dentisti do të këshillojë se si për të shmangur atë.

Veshin rroba të bëra nga pëlhura natyrore: Ju duhet një rrobat e duhur lindjes bërë të pëlhurave të pambukut. Aplikoni kozmetike dhe kujdesit të lëkurës Ha: Ajo që ka rëndësi është se këto fonde nuk përmbajnë komponente të dëmshme. Duke pasur marrëdhënie seksuale: Nëse nuk ka kufizime specifike, seksi do të përfitojnë vetëm ju dhe fëmijën tuaj.
Pushim dhe fle: Paguhet mjaft gjumë dhe kohë pushimi. Kompjuter: Edhe pse nuk ka asnjë ndikim negativ në kompjuter fetusit, ende duhet të zvogëlojë shpenzimet kohë në monitor.

Korrigjuar: A nuk të angazhohen në vetë-ilaçe para se të pranojë se disa ilaçe, konsultohuni me mjekun tuaj. Fluturimet: pa dashje shtatzëna me presion të lartë dhe në rrezik. Rrezitje: Nuk ka efekt të dhëna të dëmshme për fetusin këtyre fondeve.
Vënë ato në supet, qafën, gjoks dhe fytyrë.

Haircuts: Ky është një vendim personal për të besuar ose jo besoj shenja. Ngjyrosje të flokëve: Loja preferojnë bojë butë, vidtinochnym ca balsam, por permanent është më mirë të mos e bëjë, si këto substanca depërtojnë në gjak e kërkuar. Vaksinat: Para marrjes vaksinim të konsultoheni me mjekun tuaj.
Ka mendime dallime.

Nëse jeni të sulmuar nga dyshimet, nuk e lënë pas dore këshillën e mjekëve që mund të jetë shtatzënë dhe çfarë jo. Shtatzënia nuk është falur vetëm nga trillet, por gjatë një periudhe.