Çfarë të hani nënën time që ushqen


Besohet se nëna e re për t'u ulur pothuajse në një dhe hikërror turqi gatuar. Thuhet se, i ëmbël, të ndritshme fruta dhe perime fëmija fillon alergji. Si rezultat, gratë nastrazhdavshys nga dietë të tillë të varfër në përgjithësi preferojnë që të angazhohen me gji.

Por ajo që është me të vërtetë e mundur dhe çfarë është nëna e pamundur që ushqen?

Në Perëndim, nuk ka të tilla nënat e të ushqyerit gjë dietë. Ka të drejtë në spital ju mund të sjellë një drekë, pse të ndezur në pediatërve lokale kanë flokët në lakër kokë të tij, portokall dhe manaferrat. Ne bëjmë këto mite qarkullojnë kokëfortësi.
Në fakt, në qoftë se ju nuk e bëni alergji, ju nuk kanë probleme me stomakun dhe zorrët, dhe porsalindur u lind e shëndetshme, atëherë nuk ka arsye që të kufizojnë veten për ushqim. Së pari,
ndërsa ai ishte ende një fëmijë në barkun tuaj, hëngrën të njëjtën gjë si ju, kështu të gjitha produktet me dietën tuaj normale ai ishte mësuar.


Së dyti,
zhytur në stomak dhe menjëherë bie në gjak vetëm alkooli dhe disa lloje të drogës.
Tretje kryesor ndodh në zorrë e vogël, ku ushqimi është i ndarë në aminoacidet, acidet yndyrore dhe glukozës.

Me veten e tyre, këto substanca nuk janë të rrezikshme për fëmijën. Por fakti se ushqimi tradicional ne kemi një seri të plotë të enzimeve, por për preservatives ndryshme, stabilizant, ngjyra dhe kimikateve të tjera, enzimat nuk janë të pranishëm. Ata pastaj mund të shkaktojnë alergji në crumbs.

Çfarë nuk të ngrënë nënën time që ushqen - ushqime që përmbajnë preservatives (duke përfshirë uthull), colorings, sweeteners, shije artificiale.
Fastfood dhe nuk do të përfitojnë ose nënën ose fëmijën;
- Në lidhje me çdo të drogës ju jeni gati për të marrë, ju duhet të konsultoheni me një mjek (dhe lexoni me kujdes udhëzimet në paketë);
- Nga ëmbëlsirat (çokollatë, mjaltë, ëmbëlsira ëmbël) duhet të jenë të kujdesshëm, sepse ajo në fakt mund të shkaktojnë alergji;
- Nëse disa produkte (p.sh., fasule) kanë më shkaktojnë prodhimin e gazit në rritje, e njëjta do të jetë dhe fëmija. Pastaj e mori me kohë më të mirë që do të fshihet;
- Alkooli. Dietë për nënat lactating Shumë nëna të rinj shumë të mërzitur që nuk mund të merrni në xhinse e tyre doberemennye. Por ju nuk do të duan të humbin peshë, të merrni në një dietë për këtë nuk mund në çdo rast.

Të paktën gjatë kohës që janë në gji. Në të vërtetë, në këtë rast, dhe nëna dhe fëmija nuk do të marrë ushqyesve të mjaftueshme, vitamina dhe minerale.
Megjithatë, nëse ju shihni dietën tuaj, duket se nuk ka dietë në përgjithësi ju nuk keni nevojë. Përjashtojë ëmbëlsirat dhe ushqimet yndyrore, të reduktuar nga gjysma e madhësisë së një pjatë e dytë (drithëra, makarona, patate), fillimi drekë me enët perime, regjistrohuni në palestër ose të gëzojnë një të kandidojë që do të jetë e mjaftueshme për peshë filluan të kthehen në normale më shpejt.

Nëse ju do të shtatzënisë apo praktikuar ushqim vegjetarian papërpunuara, nutritionists moderne thonë se ju mund të rrinë në dietën e zakonshme, një dietë rritur në ushqimet bimore që janë të larta në proteina (lulelakër, hikërror, fasule, arra). Por në qoftë se ushqimi vegjetarian dhe të papërpunuara ju nuk e dini, nuk do të fillojnë të hahet në parimet e tyre gjatë laktacionit. Kjo nuk është koha për eksperimente mbi veten e tij. Qumësht në dietën e lactating nënat Një tjetër mit të preferuar në lidhje me dhënien e gjirit, thotë se nëna ime kishte më shumë qumësht, ju duhet të pini çaj të nxehtë me qumësht.

Ky është një gabim i rrezikshëm. Fakti se çaji me qumësht shkaqet thërrime rritur vanitet dhe dhimbje barku. As nuk duhet pomnohu pije tërë qumështin (dhi ose lopë).

Për shkak të qumështit proteina kazeinë kur sasi të konsumuar të mëdha të qumështit mund të depërtojnë në gjak gratë unsplit lactating. Një proteinat e huaj që hyjnë në trup, mund të shkaktojnë alergji në fëmijët.

Më që mund të përballojë 1 gotë qumësht në ditë.
Dhe jo më mirë të pini atë të gjithë në një herë, por në pjesë të vogla. Sa për produktet e qumështit, nuk ka kufizime atje.

Kur trajtimi i ngrohjes ose proteina thartuar qumësht ndarë pjesërisht, duke humbur pronat e saj alergjike. Nënat Menu pleqsh pjekur burgers për ushqim të shëndetshëm asnjë lidhje.

Gjëja më e mirë për ju është pjekur ushqim, pjekje, blanshirovka, steaming.
Dhe si kripësi, i tymosur, pulë e pjekur dhe barbecue? Sigurisht, kjo nuk është e produkteve më të dobishme.

Por në qoftë se ju vërtet doni, ju herë pas here mund të kënaq veten dhe ata. Një çift i pjesëve të qebap SHISH, këmbë pule, mish pule dhe kastravec kripura nuk është e ndaluar.

Çfarë të hani nënën time që ushqen dhe nuk mund nënë pleqsh mund pelte, karamele, marshmallows, cookies (përveç kurabe dhe rërë)
Ujë, pije frutash, TEAS, kafe organik (12 gota në ditë)
Një nënë pleqsh nuk mund të jenë produkte që përmbajnë ngjyra, preservatives, stabilizant etj dhjamë derri, mish lope dhe deleje yndyrë
Ushqim deti me kujdes, sidomos djathë
Sheqer të tepërt dhe kripë, erëza fort nuhatje
Margarinë, përhapet
Sode ëmbël, limonadë
Mom ushqim në dietës spital Daria Doletskaya rekomandon: Nëse një grua në lindjen e fëmijës ishin lotët apo episiotomy (prerje e perineum), në ditën e parë pas lindjes ajo nuk mund të hani fruta të freskëta dhe perime, siç është e dëshirueshme për të shmangur karrige. Mos sillni nënat ushqime që prishen, salcice, ëmbëlsirat, ëmbëlsira yndyrore.
Përndryshe, unë jam një mbështetës i një gruaje ushqyer normalisht.

Sepse spital të mirë të saj për të sjellë atë që ajo pëlqen. Lindja e fëmijës arsye e madhe për të ndryshuar modelet e tyre të hahet.
Pra, nëse ju vendosni të bëni shërimin e saj (të përjashtuar qentë e nxehtë, patate të skuqura, sode, skuqur, etj), A atë të gjithë, dhe jo vetëm gjatë ushqyerjes me gji. Kjo do të përfitojnë të gjithë familjen!

Aglaia Yaermund.