Çfarë duhet të bëni kur diarre


Kur diarre është e rekomanduar për të përdorur pas çdo akti të jashtëqitje i ftohtë apo të vakët pije (uji, çaj, supë). Fort pije të ftohta mund të irritojë stomak.

Shmangni qumësht të pijshëm apo ushqime të dendura. Nëse diarre ishte në gjendje të marrë kontrollin, ju mund të hani ushqime të tretshëm që të irritojë stomak nuk do të stimulojë aktivitetin apo zorrët. Këto përfshijnë mish, mish pule dhe peshk (e pjekur apo i gatuar në një zjarr të hapur dhe jo në mënyrë tradicionale, në çdo rast jo skuqur dhe spiced me një shumë jo e erëza), vezë të ziera, oriz, banane, patate e pjekur.

Është e ndaluar për të pirë alkool.


Gjatë një sulmi të diarresë është shpesh një dhimbje në anus, lidhur me trajtimin e shpeshtë anusit. Për të parandaluar këtë, është e nevojshme për të eliminuar përdorimin e letër higjienike; anus dhe larë perineumit me sapun dhe ujë dhe pastaj të thata lëvizjet e lehta tangjent duke fshin fytyrës. Nëse pak diarre në fëmijët e fëmijës nuk hani dhe pini për 4-6 orë.
Pastaj të japë një sasi të vogël të temperaturën e dhomës - rreth 1/4 filxhan çdo gjysmë ore. Ditën tjetër i lejuar lehkoperevarivaemye ushqim në sasi të vogla. Një porsalindur i cili vuan nga diarre, ju mund të vazhdoni të jepni gji, por qumështi i lopës i skremuar nuk duhet të jepet brenda 10 ditëve.

Nëse këto masa nuk ndihmojnë për të kompensuar për diarre brenda 24 orëve - duhet të konsultoheni me një mjek. Të rriturit telefononi mjekun tuaj nëse diarre zgjat më shumë se dy ditë.

Menjëherë të konsultoheni me mjekun nëse diarre është i shoqëruar me ethe (temperaturë të lartë), të përzier, të vjella, dhimbje koke, dispepsi rënda, shpërthimet e barkut dhimbje ose shumë shumë i lodhur. Kjo është urgjente për të treguar mjekun e pacientit në qoftë se zgjedhja përmban gjak, sikur smeared me bitum ose shkumë.

B. Burimet
Article: "Çfarë të bëjmë me diarre (diarre)" Gjithashtu lexoni seksionin në këtë kapitull:.