Çfarë nëse thonjtë sharuyutsya


Ndonjëherë pjatë gozhdë është shtresuar, gozhdë bëhet e brishtë dhe e thyen off. Pse thonjtë sharuyutsya dhe këpucë me majë? Arsyeja është e fshehur brenda trupit, dmth, mungesa e lagështisë. Thonjtë brishtë sharuyutsya trajtuar.

Ju mund kthimin e tyre për bukurinë dhe të shkëlqejë shëndetshme. Ka shumë faktorë përmes të cilave thonjtë janë të mangët në lagështi.

Për shembull, ekspozimit të zgjatur dielli, kushtet e këqija të motit, detergjenteve ashpër, gozhdë polish ose heqjen llak thonjsh. Shkaku mund të jetë një shtresë e manikyrin dhe disa sëmundjeve kronike, vitaminë mangësi, plakjes, konsum i ulët fluide. Çfarë nëse thonjtë sharuyutsya.


Ka disa mënyra për të ndihmuar thonjtë tuaj edhe në shtëpi. Këto metoda janë shumë të thjeshta dhe nuk kërkojnë shumë kohë, por efekti i përdorimit të tyre është e qartë.
1. Është e dobishme për të shqyrtuar dietën tuaj dhe të përfshijë çdo produktet që përmbajnë vitamina dhe minerale të tilla si vitaminë A, C, B6, B3, magnez, hekur, dhe kalcium. Këto komponente të dobishme mund të përdoren si shtesa ushqimore ose në ushqim.

2. hidratues rregullt do të ndihmojë thonjtë sharuyutsya thatë. Apliko moisturizer gozhdë ose vaj ulliri (vaj bajame). Pas dush, dush ose larje enët bëjë thonjtë vaskë me vaj të ngrohur pak për gati 15 minuta.

Pas larjes thonjtë tuaj të lehtë të thithin lagështi.
3. Nëse thonjtë sharuyutsya ide e mirë që herë pas here fërkoni ato me vaj. Oil forcon jo vetëm thonjtë, por cuticles, zbut dhe moisturizes atë, jep lagështi e nevojshme. 4. Një mënyrë e madhe për të trajtuar thonjtë i brishtë përdorim të përditshëm do të thotë për forcimin e thonjve.

Polish ilaç aplikuar një shtresë e hollë, ashtu si manikyrin e thonjve.
Ajo është e mirë ushqen thonjtë, veçanërisht në qoftë se ajo përmban vitaminë B dhe proteina. A janë këto fonde janë në përgjithësi të lira, kështu që në dispozicion për pothuajse të gjithë. 5. Pasi një javë, thonjtë të pastër dhe duart arrë pastrim. Për ta bërë këtë në mënyrë të sigurtë? Arra Kupës, përzierje e tyre me 1 h l mjaltë, 1 tbsp ulliri dhe vaj pluhur sa më shumë.

Butësisht masazh duart tuaja dhe thonjtë përzierje, të lënë për 20 minuta dhe pastaj pije. 6. Një përzierje e lëng limoni dhe mjaltë dhe rubbed në lëkurë, në qoftë se thonjtë tuaj janë të dobëta dhe pushim, por ndryshe nga të mëparshëm pjesë limoni krem ​​mjaltë pije nuk është i rekomanduar.

7. supë urtë, kamomil, nenexhik, horsetail mirë forcon thonjtë dhe stimulon rritjen e tyre. Nga barishte të bëjë të forcuar dush për 15-20 minuta. Mirëmbajtja e rregullt do të ndihmojë për të kuruar thonjtë brishtë, duke i bërë ata më shumë plastike, rezistent ndaj lakimi.

Vitamina E (antioksidant i shkëlqyer), gjalpë badiava dhe oriz, luledielli, dhe madje edhe të ndihmojë në mbrojtjen dhe moisturize gozhdë. Provoni duke përdorur të gjitha mjetet në dispozicion, dhe ju do të shihni disa kohë në efikasitetin e tyre absolute.