Çfarë është diarre


Diarre ose diarre - dhe diarre të shpeshta të shkaktuara nga kalimi i shpejtë i përmbajtjes zorrëve nëpërmjet rritjes së peristaltikës, kequshyeshmërisë uji në zorrë e trashë, mur zorrëve transudate të madh të përzgjedhjes. Diarre ose diarre mund të jenë të natyrës ngjitëse, mund të jetë për shkak të sëmundjeve jo-ngjitëse ose të jetë një efekt anësor i ilaçeve. Ndonjëherë diarre mund të ndodhë në krejtësisht i shëndetshëm pas marrjes së një sasi të madhe të ushqimeve yndyrore.

diarrea zgjatur (më shumë se 2 ditë). Pacienti i nënshtrohet provimit për zbulimin e infeksioneve akute të zorrëve.


Nëse dyshimi nuk është konfirmuar, është e nevojshme për të përjashtuar sëmundje zorrë. Për këtë qëllim, përveç ekzaminimin përgjithshme mjekësore, e cila është:
colonoscopy ose sigmoidoscopy. Dyshimi i infeksionit akut të zorrëve hospitalizuar pacientët për departamentin e infektive të një spitali.
Në mungesë të trajtimit të infeksionit është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm. Mjekimi i diarresë është rreptësisht individual dhe për qëllim adresimin e sëmundje themelor, duke shkaktuar diarre, dietë, përdorimin e barnave.

Kursi i trajtimit varet nga natyra e diarresë, statusin e zorrëve microflora, mosha e pacientit, comorbidities shëndetin e përgjithshëm. Dita e parë uria treguar dhe pirja e tepruar - 7-8 gota të çajit të nxehtë, të fortë, pa sheqer. Në ditën e dytë - 7-8 herë një gotë me supë të ngrohtë oriz, hips supë, ftua, qershi, çaj të fortë. Nëse diarre shfrenuar kryesor në dehidratim, zgjidhje kripë rekomanduar.
Pas normalizimit të stol në ditët e para të dietës përjashton produktet e qumështit, perime të freskëta dhe fruta, ushqimet pikante dhe të kripura, pije me sheqer dhe ushqime. droga protyvoponosnoe, attapulgite, Loperamide, smectite;
droga që të normalizojë microflora zorrëve: baktysubtyl, bifiform, Hilak Forte, Enterol;
droga që zvogëlojnë vanitet: meteospazmil, Pankreoflat, pepfiz, Simethicone, qymyr druri aktivizuar, kopër;
zgjidhje kripur: hlyukosalan, rehydron, tsytrahlyukosolan.

5 g të kone gri verr pour 1 litër ujë të vluar në një termos insistojnë 2 orë, pini 1 gotë 1 orë pas ngrënies;
40 g barishte officinalis Pulmonaria pour 1 litër ujë të vluar në një termos, të lënë 1 orë, pini 3 herë në ditë për 1 gotë 1 orë pas ngrënies për 2 muaj;
40 g barishte Pulmonaria officinalis + 15 g flaxseed + 10 g hips kanellë sheqer dhe 1 litër ujë të vluar në një termos, insistojnë 5 orë, të marrë 3/4 filxhan 3-4 herë në ditë, 1 orë pas ngrënies;
50 g kopër + 30 g qimnon + 50g Yarrow lule + 30 g barishte Rigon - 5 g koleksion pour 1 litër ujë të vluar në një termos, insistojnë 2 orë, pi një gjysmë gotë në formën e gllënjka të nxehtësisë ngadalshëm 3-4 herë në ditë për 1 muaj.