Çfarë është kapsllëk


Çfarë është kapsllëk dhe çfarë të bëni? Kapsllëk është një nga ankesat më të zakonshme të shumë njerëzve. Në Francë, për shembull kapsllëk prek rreth 10 milionë njerëz,
në Gjermani - 30% e banorëve.

Shumë mjekë vuri në dukje një rritje të fundit
dekadë numri i njerëzve që ankohen e kapsllëk. Përse? tipar i detyrueshëm i veprimtarisë së tij normale. Aktualisht,
3 herë në javë.


Gjatë ngadalshëm kuptoj kapsllëk, ose sistematikisht zatrudnennuyu
Lëvizja e pamjaftueshme zorrë. shihet si kapsllëk. Ajo karakterizohet nga një sasi të vogël të feces,
rritur ngurtësinë e saj dhe thatësi, mungesa e ndjenjë të plotë
lëvizje zorrë pas lëvizjeve të zorrëve. Njerëzit që vuajnë nga kapsllëk,
përmbushur të gjitha këto karakteristika, por disa mund të mungojnë. Prania e madje një nga këto simptome tregojnë kapsllëk.

si një shenjë e rëndësishme e kapsllëk. Nëse kapsllëk mund të ulet oreksin, shpesh reduktuar efikasitetin,
që kanë dhimbje koke, trupi dhimbje të muskujve, nervozizmi i përgjithshëm,
depresion, gjumi i mërzitur. Kapsllëk këmbëngulës mund të shoqërohet me ndryshime në lëkurë. Ajo është e
i zbehtë, shpesh të verdhë, i butë, humbet elasticitetin e tij. zorrë.

Zakonisht ka hemorroide. Arsyet kryesore që ju mund të listës një duzinë, por vizitorët e kjo
Site përgjithësisht e vlefshme për tri arsye:
1. Nervat 2. jetese i ulur.

3. Kequshqyerja. 1. Faktorët neurogjenik.

Këto përfshijnë të ashtuquajturin vegjetativ
mosfunksionim, e cila është një çrregullim i autonom
sistem nervor që rregullon funksionin e organeve të brendshme. Ajo është e ndikuar nga stresi mendor, konflikteve
situata, depresioni, frika, shkeljet e zgjatura të ditës, rekreative, etj
2. Mungesa e aktivitetit fizik (pasiviteti fizik) promovon
ndalimin e funksionit motorike dhe pamja e kapsllëk zorrëve
veçanërisht në njerëzit e moshuar dhe të vjetër.

3. Kequshqyerja. Që është një numër i madh i ushqimeve të rënda: mish, vezë,
ushqim të shpejtë dhe kështu me radhë d Konsumi i ulët të energjisë dhe që jetojnë ushqime të shëndetshme:... perime, fruta, dhe kështu me radhë d Tani pak më shumë për të.. ROLI NË kapsllëk fibër ZHVILLIMI. Në vëllimin e përmbajtjes së zorrëve të ndikojë të ushqyerit të njeriut, përmbajtjen
trudnoperevarivaemyh në produkte ushqimore që kalojnë përmes murit të zorrëve të ujit dhe kripëra.

Fibër dietik i quajtur atë pjesë të komponentëve bimore e ushqimit që
rezistente ndaj lëngjeve të tretjes. Ka fije dietetike
karbohidrate dhe struktura nevuhlevodnoyi. Ish përfshijnë celulozë (fije). Çfarë është e rëndësishme është fakti se fibër diete nuk është e domosdoshme
burim i energjisë.

Edhe pjesshme tretje '25 fibrave lirua
energji në numrin e përgjithshëm të 418 J (100 kalori).
Ngrënë ushqime të pasura në fibra dietetike, promovon
rritja e numrit të feces dhe stimulon zorrë.

Ndryshimet në natyrën e ushqimit, është rritur konsumi i rafinuar
produkte që përmbajnë fibra dietetike, të pamjaftueshme
konsiderohet si një nga arsyet e rritjes së numrit të njerëzve
vuajnë nga kapsllëk. luan një rol të madh në marrjen e shpëtoj e kapsllëk.
Çdokush që vuan nga kapsllëk duhet të dini cila ushqim
Substancat, të nxitur lëvizjen e zorrëve dhe se shtyrja
stol e tij. bukë e zezë
fruta të thata,
hikërror, elbi, tërshëra;
krijoj
salcë kosi,
produktet e qumështit - kos, kefir,
kërpudha,
domate,
fasule,
dhe të gjitha frutat para dhe perime,
Vonesat zbrazjes prej ushqimeve të zorrëve që përmbajnë tanin:
Boronica të thata,
çaj i fortë i zi,
kakao,
Verërat natyrore kuqe (Cahors, etj);
ushqim në një i lënë pas dore,
çështje e ngushtë, cilësi (supave mucous, ushqimi pureed,
bollgur dhe qull oriz). Nëse nuk ka contraindications specifike (sëmundje të zemrës, edemë)
pastaj njerëzit që vuajnë nga kapsllëk, ajo është e rekomanduar për të pirë një ditë
rreth 1, 5-2 litra.

Marrja e një sasi të mjaftueshme të lëngjeve
shumë të dobishme, si rezultat i evakuimin e ngadaltë të stol
nga zorrë është tharje e tyre, e cila, nga ana tjetër,
pengon përparimin e tyre përmes zorrës së trashë.
Është e rëndësishme për të ndjekur një dietë të përshtatshme. Ushqim duhet të merret
paktën 4-5 herë në ditë.

Prishet papranueshme mëdha mes
ushqimi.
Quite një efekt domethënës trajtim për kapsllëk të bëjë shkurtime. Rezistente ndaj lëngjeve tretëse Bran, ata nuk janë të
Funksioni evakuimin e zorrëve. mënyrë aktive motor. Kundërt më vonë në rritje
nga shtrati në mëngjes, gjatë të gënjyer. Hiking shumë të dobishme
ecje, not, çiklizëm dhe aktivitete të tjera fizike.

Ushtrimi stimulon aktivitetin motorike të zorrëve,
të forcuar muskujt e barkut, tonet e gjithë trupin,
efekt pozitiv mbi shëndetin nervor dhe mendor. laxatives. Ata janë efektive në fillim, por
përdorimi i zgjatur mund të varësisë ndaj tyre, i shoqëruar nga
humbje e plotë e kërkesave të pavarura të pastroj.
origjinë, që është për shkak të zakoneve dietetike.

Ata nuk shfaqen në të ashtuquajturën kapsllëk diskineticheskih shkaktuar
si rezultat i ndikimeve të Psikogjenike ose të tjera nervore. IE, harrojmë për laksativ! Lëviz më shumë!

Shikojnë dietën tuaj - më shumë perime dhe fruta, më pak të rëndë, ushqim i keq! Dhe të qëndrojnë të shëndetshme, të bukur dhe të lumtur !!.