Çfarë është Ginger


Ginger: përfitimet, dëm, contraindications
Si të përdorni xhenxhefil në kabinetin e mjekësisë në shtëpi?

Si është e dobishme dhe e cila ka veti? Rrënjë xhenxhefil Sanskrit që do të thotë mjekësi brirë ose universale. Homeland atë - India e Veriut. Këtu janë kjo bimë është përdorur jo vetëm për qëllime mjekësore është bërë një xhenxhefil i domosdoshëm në gatim. Prescription xhenxhefil 1. Redukton nivelet e kolesterolit në gjak, dhe presionin e gjakut
2.

Ndihmon në zvogëlimin dhe eliminimin toksikoz shtatzënë
3. Ajo mund të lehtësojë dhimbjen dhe inflamacion e artritit
4. Rrit imunitetin
5. A është mjet bën të dalë djersë
Shih gjithashtu: 6. Ndihmon të përmirësuar tretjen duke nxitur sekrecionet e stomakut lëng
7. A ka funksion tonik pas lëndimeve të rënda ose sëmundje
8. efekt pozitiv në potencë mashkull
9.
Ginger pastër përmirëson dhëmbët kur përtypet
Për të xhenxhefil kundërindikuar 1. Ju nuk mund të përdorni xhenxhefil njerëzit me ulcerat dhe sëmundjeve të zorrëve.


2. Përmbahen nga pirja vonë në nënat shtatzëna dhe gji
3 njerëz vuajnë nga alergjitë
4. Është e ndaluar të përdorni vajra esenciale të njerëzve xhenxhefil me lëkurë të hiper-sensitive. 5. Ju nuk mund të aplikoni për djegiet ose ethe.
Vitaminat dhe mineralet që përmban xhenxhefil
Kaliumi - 117 mg 65
Magnezi - 12. 19 mg
Bakri - 0. 06 mg
Mangani - 0. 06 mg
Vitamina B6 - 0. 05 mg
Si të përdorni këtë xhenxhefil erëz shkon mirë me varieteteve të ndryshme të orizit, si dhe përgatitjen e ëmbëlsirave.

Mjaltë, xhenxhefil dhe limon - një kombinim i përkryer për një salcë ose salcë për ëmbëlsirat. Rregulli kryesor duke përdorur xhenxhefil trajtimit të ngrohjes - aromë do të varet se kur ju të shtoni gjallëri në të. Nëse në fillim, aromë do të jetë më e dobët, dhe të intensifikojë shijen në qoftë se ju të shtoni atë në fund.
: Merrni duhet të jetë si infuzion, zierje ose pluhur. : Pluhur i hedh ujë të vluar për disa orë.

Pini sips të vogla para ose pas ngrënies.
vlim pesë lugë pluhur xhenxhefil, mbështjellë në një qese, një litër ujë, derdh në vaskë me një qese garzë. Heq dhimbje të përbashkët, i jep elasticitet lëkurës, redukton dhimbjet menstruale. Lexo më shumë: Si të krijoj xhenxhefil: Fetë feta xhenxhefil, i hedh ujë të valë, të mbuluar dhe le të qëndrojë për rreth 3 orë. Strain - çaj i gatshëm për përdorim.

Megjithatë, xhenxhefil mund të krijoj lë çaj, shtoni një lugë mjaltë apo lëng limoni. Pini nevojshme, i holluar një të tretën me ujë e zakonshme të ziera.