Çfarë është ovulacionit


Trupi femër krahasueshme me orën. Kjo është, çdo periudhë e jetës ka karakteristikat e fiziologjike.

Dhe në qoftë se një grua është e shëndoshë, proceset biologjike të zhvillohet sipas planifikimit. Prandaj, arsimi në këtë fushë duhet çdo vetë-respektuar dhe grua të dashur veten. Kjo varet në shëndetin e tij, jetën e të ardhmen, jetën familjare dhe fëmijët e planifikimit. Një prej këtyre proceseve ovulacionit.

Pasi një vajzë arrin 10-12 vjet, ajo fillon hormonal ndryshon trupin, një nga fazat e rëndësishme të periudhës së sulmit ovulacionit.


Fiziologji Grave dhe ovulacionit. 10-12 vjet grua hyn periudhën riprodhuese, që trupi i saj i gatshëm për shtatzëninë dhe lindjen e pasardhësve, shenjë e parë - ndodhja e menarche. Pastaj, çdo muaj, çdo vit, para menopauzës, vazhdojnë të jenë ndryshimet ciklike në vezore dhe shtresa e brendshme e mitrës (endometrium), që është cikli menstrual. Në çdo cikël grua është individuale, por nëse ju merrni mesatare është 24-35 ditë.

Në mes të ciklit hënor, llogaritet që nga dita e parë e muajit dhe para menstruacioneve të ardhshëm, ovulacioni ndodh, duke përcaktuar për gra të favorshme dhe jo të favorshme ditë për konceptim.
Arritjen e moshës 47-55 vjet, me fillimin e menopauzës, menopauza menstruacioneve pushon, se ajo mund të merrni më shtatzënë. Ovulacionit dhe Faza karakteristikat.

Për të kuptuar se çfarë është ovulating, ju duhet të konsiderojnë me kujdes strukturën e organeve dhe gratë që janë në proceset e tyre. Është vagina, tuba fallopiane, mitra, vezoret dhe vezoret ovarian. Çdo organ luan rolin e vet, pa të cilën ajo nuk ishte kështu.

Që pubertetit, një vajzë e 11 vjet, të gjitha organet femra të fillojë të kryejë plotësisht misionin e saj për të përgatitur trupin për lindjen e fëmijës.
Dëshmi për këtë, siç u përmend më lart, është shfaqja e ciklit menstrual mujor (default është 28 ditë). Nëse një grua nuk ka ndonjë patologjitë e ciklit menstrual është i ndarë në dy faza, për 14 ditë.

Faza e parë e 14 ditë për të përgatitur trupin e femrave të krijoj. Në këtë pikë, hipofizës është duke e bërë hormonet të mëdha intensivisht të ndikojë në ciklin menstrual.

Gjëndër-stimuluese hormon (FSH) promovon maturimin e vezoreve në një vezë, numri i tyre varion nga 15 në 20. Por vetëm vezë e pjekur ka një shans për të qenë në tubën fallopiane.
Çdo vezë zhvillohet në gjëndër, të kujton bubbles. Në kohën e rritjes gjëndër fillon të prodhojë estrogjenit në gjak, qelizat trashje podhotavlyvayuschyy e mitrës rreshtim për implantimin e vezes fekonduar mundshme. Këto procese janë pasqyruar shumë qartë në shfaqjen e një gruaje dhe sjelljen e saj.

Nivele të larta të estrogjenit e bën një grua fjalë për fjalë fizikisht aktiv zvogëlon gjasat është e thënë fytyra e saj bukuri. Lyutieniziruyuschiy hormon (LH) nga rritje përqendrimet poshtë në mes të ciklit menstrual, hendeku është tashmë gjëndër pjekur. Ajo shkon pjekur mirë vezë në zgavrën e barkut, dhe pastaj hyn në tubën fallopiane. Kjo pikë quhet ovulacion nga veza Latine vezën.

Për gratë që planifikojnë një ditë e ovulacionit fëmijë është konsideruar të jetë momenti më i favorshëm i konceptimit.
Shenjat e ovulacionit. Për t'u bërë një nënë dhe kanë një fëmijë të shëndetshëm, një grua duhet të dinë organet gjenitale fiziologjia, periudhat e tyre menstruale.

Kjo është se si ajo do të jetë në gjendje të dinë saktësisht ditë të favorshme dhe të pafavorshme për konceptim. Ka disa mënyra për të përcaktuar ovulacionin:
Ju mund të bleni në një speciale farmaci. Ruajtja kalendar ovulacionit personale për të përcaktuar periudhën pjellore. Shembull Llogaritja cikli juaj 28 ditë.

Share 28 për 2 periudha dhe numrin që rezulton, në këtë rast pryplyusovuyutsya 14 ditë e parë e ditëve të fundit kritike.
Katërmbëdhjeta ditë do të jetë dita e ovulacionit. Të jetë i vëmendshëm në manifestimet e trupit të tij.

Në kohën e ovulacionit mund të jetë dhimbje në bark të ulët ose në rajonin e mesit, rrit epsh, përmirëson disponimin, ka një dëshirë të fortë seksuale. Rritjet Bold gjatë ovulacionit, ngjyra transparente, cilësi stretchy si vezë të papërpunuara të bardhë. Shtatzënia në jetën e çdo gruaje të lumtur këtë kohë.

Por kjo grua ishte nëna e një fëmijë të shëndetshëm, ai duhet të kujdeset për jetën e saj nuk zgjati. Duke ditur të gjitha tiparet e organizmit, dhe ciklit menstrual, ovulacionit, ajo do të dini saktësisht se kur ajo do të jetë në gjendje për të mbetur shtatzënë, për të shmangur abortet dhe të jetojnë një jetë normale seksuale pa drogë.