Si për të mbajtur flokët


7 rekomandime se si të ndaluar humbjen e flokëve dhe për të zvogëluar humbjen e flokëve: janë atje për këtë mjekim është duke punuar dhe terapi lazer. 1. Shqyrtoni gjenetikë tuaja familjare Sipas studimeve të fundit, më shumë se 60% të humbjes së flokëve në meshkuj të lidhur me trashëgim, dhe kështu jo për të korrigjuar. Pjesa e mbetur prej 40% janë të nevojshme faktorë kryesisht të ndryshme të jashtme, të cilat mund të luftuar. Përveç kësaj, në qoftë se më parë besohej se baldness është kaluar nëpërmjet linjës femërore, por hulumtimeve tregojnë se kjo varësi transmetohet përmes burrave, dhe në qoftë se babai juaj ose gjyshi kishte probleme me flokë pastaj.

2. Kujdesi i duhur i parë, jashtëzakonisht i rëndësishëm për të trajtuar me kujdes me flokë të lagur dhe të mos nënshtrojë ata për ndikimin brutale. Eshtë e panevojshme agresive tharje peshqir apo përdorimi krehër çmendur lehtë të dëmtojnë flokët dhe tërheq. Së dyti, ju duhet të zgjidhni shampon sipas llojin tuaj të flokëve, si dhe të monitorojnë statusin e kokës.

Gjithashtu mos harroni se shampoos që premtojnë për të rivendosur rritjen e flokëve apo ka të ngjarë të krijojë vetëm një efekt optik. 3. Të dëmshme xhel flokët? Nëse vini re se sasia e flokëve të mbetur në jastëk ose fiston rritur, kjo nuk do të thotë që ju jeni tullac. Një person i shëndetshëm humb rreth 100 qime në ditë, dhe është e mundur që ju vetëm filluar të paguajnë më shumë vëmendje për të.


Arsyeja mund të styling flokët gels, sprays, NDRYSHME dhe të tjerët. Natyrisht, në qoftë se ju nuk e heq me të larë ato gjatë natës, kur një përplasje me një jastëk ata rrinë në flokët e saj, duke e bërë atë vydyrayetsya. E njëjta gjë vlen edhe për fiston. 4. Nivelet e stresit Ndiqni humbjes së flokëve, si rezultat i trazirave të tepruar emocionale apo stresi psikologjik është një nga shkaqet e zakonshme e baldness hershme. Luajnë rol dhe të gjumit problemeve më negative të shkaktuara nga situata të dhënave.

Nëse jeni nën stres, të përpiqet të paguajnë më shumë vëmendje për flokët tuaj, faktorët që mund të rrisin edhe më shumë humbjen e tyre duke minimizuar. Gjithashtu të angazhuar në sport, si provohet se ajo ndihmon të luftuar stresin. 5. mbrojtje produkte përfshijnë vitamina flokëve dhe minerale që janë të rëndësishme për flokët të shëndoshë, ne vërejmë zink, hekur, acide omega-3 yndyrore, vitaminë C, vitaminë B7 (biotin) dhe vitamina të tjera të B gjithashtu duhet të kujtojmë se flokët në thelb përbëhet nga proteina. Dietë kalori të ulët, përdorimi i vazhdueshëm i varfër në vitamina dhe minerale të ushqimit industrial e gjithë kjo ndikon në flokët. Interesante, por shumë më flokëve dëm është e bardhë veze të papërpunuara, dëmton thithjen e biotin.

6. Flokët mjetet juridike humbje ilaçe, në gjendje për të ndaluar humbjen e flokëve është Minoxidil (Minoxidil) dhe Finasteride (Finasteride). Minoxidil miratuar për shitje OTC në shumicën e vendeve, dhe është efektiv në rreth 70% të rasteve.

Finasteride është një mënyrë më serioze, që ndikojnë sintezën e testosteronit dhe ulja e nivelit të saj. Mbi 80% të njerëzve që kanë përdorur drogë, vuri në dukje të rivendosur rritjen e flokëve.

Megjithatë, para se të aplikoni rëndësishme për të marrë miratimin e mjekut tuaj. 7. Laser Therapy Përkundër faktit se efektiviteti i terapi me lazer për të ndaluar humbjen e flokëve është ende e diskutueshme pikëpamje, i përbashkët i përfitimeve të saj. Në teori, një terapi e tillë Ndizet gjëndër e flokëve, duke e bërë atë më të shëndetshëm dhe më të shpejtë rritjen e flokëve. Vini re se gjatë terapisë me lazer nuk është kuptuar metodën e transplant flokësh. Natyrisht, transplantin e flokëve të shëndetshme punon, por këtu është e vetmja procedurë kozmetike që nuk ka lidhje me trajtimin e humbjes së flokëve.

Përafërsisht 40% të humbjes së flokëve në meshkuj për shkak të faktorëve të jashtëm: probleme mekanike dëme të flokëve me të ushqyerit, stresi dhe kështu me radhë. Terapi Laser dhe medikamente janë efektive, por kanë contraindications.