Si të moisturize flokët


Nëse procedura profesionale sallon nuk mund të përballojë ose nuk kanë kohë për ta, kështu që është e nevojshme flokët hidratues në shtëpi. Ajo është e thjeshtë, në dispozicion dhe secili prej nesh mund të ndihmojë në përmirësimin e flokët tuaj dhe të bërë ato të bukur. Si të moisturize flokët në shtëpi?

Të gjitha hapat në këtë drejtim mund të ndahen në katër grupe. Hapi i parë është për të neutralizuar faktorët që mund të shkaktojnë thatësi e flokëve. Mos i lani flokët tuaj me ujë shumë të nxehtë. Minimizuar përdorimin e tharëse flokësh, hekurosje vijë i drejtë, ployok dhe pajisje të tjera që ofrojnë efekt termik mbi flokë.

Provoni tharëse flokësh efektin e jonizmit, ata mbrojnë nga thatësi e tepërt. Perm, dielli dhe uji i detit janë edhe shkaqet e zakonshme e flokët e thatë.


Faza e dytë e lagështimit mjaftueshme në dhoma ku ju kalojnë kohën më. Puna e ajrit të kondicionuar dhe ngrohje gjatë dimrit shpesh e bën të ajrit të brendshëm është shumë i thatë, dhe kjo përkeqëson gjendjen e lëkurës sonë dhe të flokëve. Blerja më e mirë zgjidhje dhe instalimi i humidifiers veçanta dhomë. Aquariums dhe burime dekorative janë gjithashtu shumë të dobishme në këtë rast. Lule në vazo të ketë një ndikim pozitiv në ajër të dhomës (por në të njëjtën kohë ata të vuajnë nga ajri shumë i thatë dhe të kërkojë Veting konstante).

Hapi i tretë në dietë për të përfshirë më shumë ushqime që përmbajnë vitaminë A, ndikim të shkëlqyer në flokë (karrota, buckthorn detit, yolks vezë, gjalpë, ajkë, dhe kështu me radhë. F.). Faza e katërt, në të vërtetë është një e flokëve hidratues në shtëpi është që të përdorin Moisturizers veçanta. Uji termal për të sherbet flokët periodikisht gjatë gjithë flokët llak ditë (veçanërisht e vërtetë në verë). Balms, conditioners. Në shumë mjeteve profesionale, nuk janë receta shtëpi, jo më pak efektive.

Për shembull, pas flokëve larje pije zierje e kamomil, acaroj, horsetail, rozmarinë zgjidhje thelbësore të naftës. Një efekt i shquar është shpëlarje me çaj jeshil apo lëng thupër. Ndoshta shumë të mbani mend se larje duhet të aplikojnë drejtpërdrejt shampo projektuar posaçërisht për flokët e thatë (si dhe çdo dhe përfundim). Sprays hidratues janë përdorur zakonisht pas shampooing dhe aplikuar për flokët e lagura.

Ata shpesh kanë një numër të karakteristika të dobishme shtesë të bëjë flokët e butë, me shkëlqim, më të lehtë për krehër, të rritur ngjyra e flokëve me ngjyrë. Recetë e lehtë për 20-30 minuta para larjes për të vënë në ullirit flokëve, rodhe ose vaj pluhur. Vaji i ullirit mund të kombinohet me vezët e pulave, ju duhet për të maskuar 2 yolks vezë të papërpunuara dhe 30 gram gjalpë.

Përzierje duhet të jetë e mirë trokas, të vënë në flokët tuaj dhe të larë flokët pas gjysmë ore. Mjalti është gjithashtu një asistent i madh për flokët e thatë. Ju mund të shtoni vetëm në sasi të vogla në shampon tuaj normale, dhe ju mund të përzierje të gjithë me vajra bimore apo yolks vezë të njëjtën gjë në një raport prej 1: 1 dhe përdoret si një maskë. Këto hidratues dhe hydrating maskë duhet të bëhet të paktën një herë në javë.

Ne shpresojmë që këto përgjigje të thjeshtë për pyetjen që të njomet flokët në shtëpi do të ju ndihmojë të përmirësuar flokët tuaj dhe të bëjë ata të vërtetë luksoze. Neni përgatitur ribotim i ndaluar në mënyrë specifike!.