Si për të forcuar mishrat


Si për të forcuar mishrat? Sëmundje Gum. Shumë shpesh njerëzit janë të ballafaquar me problemin si gjakderdhje mishrat kur brushing dhëmbët. Në mënyrë tipike, pak fillon të marrë disa veprime.

Më të frikësuar e presionit të gjakut mbi një furçë dhëmbësh dobësuar ndërsa brushing. Megjithatë, në mënyrë që ata thjesht të ndërpresë pastrimi i gojës, që nuk është e mirë. Dhe kjo nuk e zgjidh problemin. - Një shenjë e inflamacionit. Por ajo është shkaktuar nga higjiena orale cilësi të varfër kur kushtet për riprodhimin janë bakteret, pllakatë dhe gurit.

Mishrat e shëndetshme duhet të forcohet si parandalim. Sepse mikrobet nuk janë në gjumë. Gjatë ditës ata formojnë pllakë të butë për dhëmbët dhe në rastin e dhëmbëve të dëmtuar Pastrimi në vazhdim gurit. Shumë mund të parandaluar cilësi parandalimin e sëmundjes çamçakëz, higjienës orale në fuqi.


Më poshtë që janë të mikroorganizmave të vlefshme. Funksionet e tij vitale ata jo vetëm që shkaktojnë frymën e keqe, por edhe proceset e rrezikshme të tilla si sëmundje çamçakëz dhe prishjen e dhëmbëve. mund te shkaktuar nga te njejtat ndryshimet sezonale ose hormonale në trup. Për këtë arsye, gjakderdhje mishrat gjatë shtatzënisë ose gjatë adoleshencës. Për të parandaluar dhëmbëve dhe çamçakëz sëmundje, ju duhet të ndiqni higjienës orale duhur. Si të bëhet kjo, them hygienist tuaj mjek se ju doni të konsultoheni.

Në mënyrë tipike, së pari të kryejë një pastrim të plotë të dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Ky pastrim profesional është e nevojshme në mënyrë që të shkatërrojnë të gjithë infeksion ekzistues.

Dhe pastaj mësojnë pacientin për të monitoruar siç duhet higjienën e dhëmbëve të tyre dhe të gjithë zgavrën me gojë. Për të forcuar mishrat në mjetet juridike popullore në shtëpi? Ka një numër mjaft i recetave popullore se si për të forcuar mishrat në shtëpi. Ilaç më e thjeshtë për gjakderdhje mishrat - përtypni gjethe aguliçe.

Leh lisi, i urtë, kamomil gjithashtu kanë pronat medicinale dhe mund të ju ndihmojë në forcimin e mishrat. Dhe ju mund të përgatisë një përzierje e bimëve të ndryshme shëruese. Ajo do të jetë shumë më efektive për të forcuar mishrat.

Këtu janë disa recetave të dobishme për prodhimin e përzierjeve të tilla: - Një lugë çaji nga murrizat vlim për tre minuta në 200 ml ujë dhe le të qëndrojë për një orë. Ky infuzion është përdorur për shpëlarje gojën. - 1-2 teaspoons integruar rrikë me lëng shtuar në një gotë verë dhe këtij gojës formacion shpërlarë.

Këto metoda të forcuar mishrat e kontrolluar breza dhe shumë efektive. Megjithatë, mos harroni se kjo është vetëm parandalimi i sëmundjes çamçakëz. Nëse mishrat e përflakur dhe gjakderdhje, kontaktoni dentistin tuaj duhet të jetë i sigurt. Për të forcuar mishrat dhe dhëmbët do të ndihmojë, si edhe, dhe konsum njerëzor e produkteve të caktuara.

Po, dhe nuk do të jetë i befasuar. Nëse siç duhet dhe me mençuri ha mund të forcojë në masë të madhe sistemin tuaj imunitar dhe nuk merren me sëmundjen e mishit të dhëmbëve shpesh. Tregojë për ushqimet që përmbajnë vitamina të forcuar mishrat. kontribuon në kalanë e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve. Portokall, limon, papaja, kivi, luleshtrydhe, pjepër - këto fruta përmbajnë vitaminë C dhe shumë e dobishme.

Megjithatë, mbani mend se pas konsumimit të C-përmbajnë ushqime në gjysmë një orë furçë padëshirueshme dhëmbët tuaj. Acid përfshira në agrume për një kohë bën smalt më të prekshëm. Kalciumi përfshira në produktet e qumështit, jo vetëm forcon dhëmbët dhe mishrat por sepse konsumin e tyre të nevojshme që nga fëmijëria.

Për më tepër, normalizes nivelin e pH, i cili në masë të madhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të dhëmbëve, duke përfshirë sëmundjet e mishit të dhëmbëve. Arra përmbajnë vajra dhe yndyrna që, kur konsumohet vij dhëmbët dhe mishrat, mbrojtjen e tyre nga bakteret dhe duke forcuar. Perime të papërpunuara me përtypet kujdesshëm të lehtësuar pastrimin mekanike të dhëmbëve nga pllakatë dhe mikrobet. Për shembull. karrota të freskëta apo lulelakër.

Promovuar çamçakëz vetëm jo budalla. Me përtypet vazhdueshëm të prodhuar sasi të mëdha të pështymës dhe të antitrupave, në masën e nevojshme për të moisturize dhe për të forcuar mishrat e tyre.

Hani e drejtë, ndiqni higjienë e mirë orale, vizitoni dentisti, sëmundje çamçakëz dhe pastaj ju nuk janë të frikësuar, nga mishrat e dhëmbëve do të jenë dhëmbët e fortë dhe të bukur! Shih gjithashtu:.