Sa shpesh mund të bëjë maska


Aktualisht, shumë gra filluan të bërë maska, të tilla si apo në shtëpi dhe shpesh ata kanë një pyetje, ju mund të bëni një maskë për çdo ditë, sepse ato japin një efekt të mirë. Really pse ata nuk e fshehin të metat, por të ndihmojë ata të korrigjohet me komponente të zgjedhura siç duhet. Disa maska ​​kanë një udhëzim të qartë sa ditë që ata bëjnë për të marrë rezultate të mira, ndërsa të tjerët nuk e bëjnë. Sigurisht, ju mund të bëni një maskë për çdo ditë, por mos harroni se kjo varet nga dy faktorë kryesorë: përbërësit e saj dhe llojin e lëkurës tuaj.

Për shembull, një nga përbërësit më të mirë fshihet, ndërsa të tjerët mund të përdoret si një maskë për çdo ditë, ata sjellin vetëm përfitime. Gjithashtu, një person mund të bëjë atë çdo ditë, dhe në tjetrin ata mund të shkaktojë iritim ose ajo do të jetë fytyrë të ndritshme të kuqe, puçrra fytyre shfaqet.


Pra, tani një vështrim më të afërt në përbërësit bazë natyrore, kështu që ju mund të bëni maskë çdo ditë. Në maska ​​në shtëpi të bëra nga produktet natyrore komponent kryesor është zakonisht vaj. Lëkura e thatë është përdorur shpesh vaj avokado ose vaj kokosit dhe vaj vaj kajsi. Sigurisht, këto vajra janë shumë të dobishme për kujdes, por në qoftë se ju përdorni ato çdo ditë, ajo mund të irritojë lëkurën. Nëse ju do të bëni ato çdo ditë, ju mund të përfshijnë ato në vaj jojoba.

Ajo është e ngjashme në përbërje të vajit që e bën lëkurën tonë dhe për këtë arsye një zgjedhje më të mirë. Një tjetër përbërës i përbashkët nga të cilat ju mund të bëni maska ​​shtëpi janë vajra esenciale. Për shembull, për përdorim me vaj e lëkurës pemë çaji vaj dhe barbarozë vaj esencial është përdorur si një antiseptik. Në rastet e përgjithshme të së acarim që do të kishte shkaktuar vajra esenciale janë shumë të rralla. Por, megjithatë, në qoftë se keni lëkurë të ndjeshme, mos e përdorni ato çdo ditë.

Ju gjithashtu mund ta bëni atë duke përdorur balta kozmetike për të hequr qelizat e lëkurës vdekur që mund të bllokoj poret. Kjo ndihmon për të hequr naftës tepërt dhe i poshtër, kështu që është e mirë për të bërë një Facials shtëpi, lulëzim si. Por në qoftë se ju vendosni të aplikoni për fytyrë argjilore çdo ditë, atëherë të shikojnë për skuqje apo personi acarim. Kjo është veçanërisht e vërtetë e grave me lëkurë të ndjeshme.

Bazat e cila mund të bëni maska ​​janë ekstrakte të ndryshme nga bimëve, bimët dhe lulet. Nude ata zakonisht përbëhet nga alkoolit ose glicerinë. Ekstrakte Leshterikët sigurojë hidratues dhe efekt qetësues, por nëse aplikohet çdo ditë, ajo mund të shkaktojë probleme të lëkurës. Por ekstrakt çaji jeshil, hithër dhe aloe mund të përdoret çdo ditë.

Ata kanë efekt anti-inflamator dhe nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë problem. Në përgjithësi, ajo është më mirë të mos përdorni një maskë në kujdesin e ditës litsomkazhdyy, dhe do t'i zbatoni në baza të rregullta një herë ose dy herë në javë.

Përveç kësaj, spastrim maskë në baza ditore mund të shkaktojnë ënjtje dhe aplikimin e agjentëve hydrating në moshë të re mund të bëjë lëkurën të prirur për puçrra fytyre. Por në sezonin e thatë për maska ​​hidratues mund të bëhet çdo ditë.