Cilat ushqime përmbajnë proteina


Ushqime të lartë në proteina janë të nevojshme për një dietë të ekuilibruar dhe të imunitetit të lartë. Ushqim të shëndetshëm është e pamendueshme pa produkteve proteine.

Ato shërbejnë si një bazë për ndërtimin e muskujve, të përshpejtojë metabolizmin, ndërsa nuk shtuar kalori të panevojshme. Në natën ajo është e rekomanduar për të përdorur 0, 8 gram proteina për kilogram të peshës trupore. Kur zgjedh ushqime proteinike, i kushtoj vëmendje për atë që është e shoqëruar me një shumë të proteinave.


9 ju ofrojnë një produkt që duhet shtuar në dietën tuaj. 1. Lentils Lentils produkt që është e ulët në yndyrë dhe të lartë në fibra. Ky është një ushqim me vlerë, e cila është e përshtatshme për njerëzit që konsumojnë produkte të mishit dhe vegjetariane. Një filxhan thjerrëzat gatuar përmban 28 gram proteina dhe vetëm 1 gram yndyrë, ndërsa ajo vetëm 230 kalori. Thjerrëzat burim i vlefshëm i vitaminave B Vitaminat që grupi, mundësisht vitaminë B3 mbështet sistemet e shëndetshme nervor dhe ndihmon tretjen e ushqimit.

2. Bajame dhe gjalpë bajame filxhan e katërta e vaj bajame, tamam si një grusht bajame përmban 8 gram proteina. Bajame janë gjithashtu të pasura me proteina, si kikirikë, por jo si i dëmshëm dhe nuk shkakton alergji, por ajo është shumë më e dobishme dhe e dobishme.

Shto qull bajame në mëngjes, hani një sallatë ose si një meze të lehtë të veçantë. Gjithashtu hani bajame të përcaktuara pjesë humor 3. mish i bardhë pule pulave pulave më e zakonshme dhe më e dobishme e gjoks pule të merren pa lëkurës për të hequr qafe yndyrë shtesë.

Njëqind gram gjoks pule përmban 31 gram proteina, plus niacin, vitaminë B6 dhe selen. Gjoks pule natyral nuk përmban hormone të dëmshme dhe pesticideve, duke e bërë atë një nga burimet më të vlefshme të proteinave. 4. Kinva kinvu quajtur shpesh absolutisht të lashtat e proteinave. Sasia e proteinave në të ndryshon në varësi të ndryshme. Disa varietete të përmbajë deri në 20% proteina, mesatarja është 100 gram kinvy 16, 2 gram proteina.

Përmbajtja e proteinave në kinvu më të lartë se çdo kulturat e tjera të drithërave, dhe cilësinë e proteinave sepse kinva ofron kombinim perfekt i proteinave me aminoacide natyrore. Kinva përgatitur ka një shije pak pikante. 5. Vezë Vezë përkasin produktet më të mira natyrore që përmbajnë sasi të larta të proteinave.

Një vezë 6 gram proteina. Gjithashtu, vezë janë të pasura me vitamina dhe minerale, të tilla si choline dhe vitaminë C. Shumë njerëz besojnë vezë të dëmshme sepse ato përmbajnë kolesterol. Në fakt, të hahet ushqime që përmbajnë kolesterol nuk ndikon në nivelin e kolesterolit të keq në gjak tuaj.

6. grek kos filxhan kos përmban 12 gram proteina. Zgjedhja më e mirë e kos natyral pa aditivëve. Kos grek është më e dobishme se zakonisht. Ajo përmban një sasi mjaft të madhe të yndyrës, por yogurts yndyrë pa shpesh përmbajnë sheqer shtesë dhe aromatizues.

Kos grek është e dobishme, ushqyese dhe do të kënaqë të gjithë. Shto blueberries ose raspberries dhe të gëzojnë një produkt natyral që përmban antioksidantë, proteina dhe kalcium. 7. Salmon në të gjitha llojet e peshkut përmbajnë sasi të larta të proteinave, por salmon peshk është një burim i vlefshëm i omega 3 acide yndyrore. Salmon, 100 gram e cila përmban 20 gram proteina, është një ushqim i shkëlqyer për të menduar. Hani peshk me sallatë për drekë ose një biftek skuqura me vaj dhe hudhër për darkë është çuditërisht e mirë për zemrën.

Nëse salmon nuk është i lidhur me ushqimet tuaja të preferuara, troftë dhe harengë gjithashtu përmbajnë sasi të mëdha të acideve omega 3 yndyrore. 8. viçi ligët është e njohur se viçi të veçantë dhe mish të kuq, burim i tërë i vlefshëm i proteinave. Në 100 gram llogarive viçi për 21 gram proteina. Por ki kujdes: të zbehtë përmban yndyrna të ngopura që çojnë në enët e gjakut bllokuar. Zgjidhni viçi ligët (kundërfiletë, fileto).