Çfarë tableta presion


Çfarë pilulë në mënyrë efektive të zvogëlojë presionin? Medikamente për hipertensionit presionin e lartë të gjakut apo hipertensionit - një kusht ku rrjedhjen e gjakut gjatë në muret e arterieve tona zbuluar një presion më të lartë se normale. Hipertensioni sjell shumë vuajtje dhe telashe. Simptomet e presionit të lartë të njohur - një dhimbje koke, tringëllimë, marramendje, dhe "fluturojnë" para syve të tij.

Por në disa raste, hipertensioni mund të ndodhë palpitations zemrës, gulçim dhe dhimbje në zemër, dhe dhimbje koke me nr. Numri i njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë, shumë, sipas statistikave 30% e popullsisë vuajnë nga simptoma.

Shumica e këtyre pacientëve janë të diagnostikuar vetëm hipertensionit të butë, trajtim që nuk kërkon duke marrë medikamente farmakologjike në sasi të mëdha. Trajtimi i drogës i hipertensionit është e nevojshme për njerëzit mbi 45 të cilët kanë sëmundje të ndryshme kronike. Ata kanë një rrezik shumë të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare, duke përfshirë goditje dhe sulm në zemër.


Për shkak të presionit të lartë tableta duhet të jetë në shtëpi çdo modern hypertensive është gjithmonë e drogës në dispozicion për të trajtuar hipertensionit. Pas diagnozën e hipertensionit gjë e parë që duhet të bëjë të gjithë të sëmurë, kjo është një mënyrë jetese të ndryshme: të hani e drejtë, të ndjekin një dietë për të humbur peshë në peshë normale, të heqë dorë nga pirja, pirja e duhanit, të kufizojë futje kripë. Pacientët me komplikime shëndetësore me rrezik të lartë në presionin e lartë të duhet patjetër të marrë ilaçe për hipertension. Sipas shkencëtarëve, duke marrë pilula presion natë më e mirë para se të krevat, efekti hypotensive e drogës në të njëjtën kohë do të jetë shumë më e fortë.

Ajo është më shpesh ndodhin në sulme në zemër dhe tru mëngjes, dhe mjekim në kohën e gjumit çon në normalizimin e presionit të gjakut mëngjes. Blerja drogë presion duhet të përshkruara nga mjeku, ata duhet të zgjidhet në mënyrë strikte individualisht çdo pacient. Deri më sot 1. diuretics ose diuretics.

Këto barna kanë një efekt të fortë diuretik, kështu që ata nxjerrin nga trupi lëngshme tepërt me kripërat e tretura. Diuretics Top - hidroklorotiazid, furosemide, dhe indapamidi hypothiazide. Shumë e shumë pacientë janë të kursyer diuretics në kombinim me një mënyrë jetese të shëndetshme për vite për të ndihmuar kontrollin e presionit të gjakut. Por hipertensionit shumë simptomatike bashku me diuretics mjek përshkruajnë veprimin më efikas. 2. Beta-blockers.

Këto ilaçe qetësuar zemrën dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë presionin. Good luck në këtë grup të barnave të përdorura nadolol, bisaprolol, nebivolol, sukcinate, metaprolol (Vazokardin), Carvedilol, levatol, Inderal dhe Atenolol. 3. ARBs (bllokues angiotensin receptore). Këto droga të zvogëlojë pus presion dhe duke vepruar shpejtë. Kundërindikimet kanë shumë pak për të bërë ato vetëm 1 herë në ditë.

ARBs janë quajtur shpesh "Sartana" më popullor "Sartany": losartan, valsartanit, kandesartani, telmisartan, irbesartani, eprosartan dhe të tjerët. 4. CCBS (Kalciumi channel blockers). Ilaçe që parandalojnë depërtimin e kalciumit në enët e gjakut dhe të indeve të zemrës.

Ata janë gjithashtu të tolerohet mirë nga organizmi. Jeni nifedipinë popullor, Adalat, kardizem, diltiazem, amlodipine, norvaks. Por disa prej tyre efekt negativ në funksionin e veshkave, të tilla si amlodipinë mund të japin efekte anësore në formën e këmbëve ënjtje.

5. AIPF (angiotensin-enzimës konvertuese). Ky grup i drogës shpejt dhe përgjithmonë ul presionin e gjakut, pengon zhvillimin e komplikimeve të hipertensionit në zemrën dhe veshkat. Inhibitorët më të shpeshta të emëruar përfshijnë kaptopril, kapoten, korinfar, nifitidin, berlipril, lisinopril dhe altak. Më pak frenuesit është se ata shpesh shkaktojnë kollë alergjik. Për shembull, të marrë enalaprin (Enap) duhet të jetë vetëm në terapisë së kombinuar.

Të gjitha ilaçe për tensionin e lartë të ketë disa efekte anësore që mund të shprehura nga simptoma të tilla si marramendje, letargji, të qenët i përgjumur, gojën e thatë, dhimbje koke, depresion, probleme të tretjes dhe fle. Në burra, disa droga të shkaktojë rritjen e presionit mbi problemin e mosfunksionim ngrerë. Prandaj, presioni për të marrë ilaçe pa recetë nuk duhet të jetë. Ndërsa disa barnave të mirë të ndihmojë në uljen e presionit, por shkaktoi një efekt anësor, kontaktoni mjekun tuaj përsëri që ju duhet të vini droga të tjera. 14.

11. 2012 - Kthehu në kapitullin e kreut, "Postuar - Përmbajtja e temës" këmbimit Shkelja e natrium dhe kalium. ".