A mund ta merrni shtatzënë, ndërsa duke marrë kontrollin e lindjes


Nëse besoni mjekët dhe mediat, kontraceptive oral janë mbrojtja më e besueshme kundër shtatzënisë. Por pilula e kontrollit të lindjes nuk janë mënyrë e ultra-të besueshme, dhe në disa raste, shtatzënia mund të ndodhë.

Në këto situata shkruar udhëzimet për të kontraceptivëve, por jo të gjitha gratë studiuar sasi aq të madhe të informacionit. Shumë besojnë se faktor negativ është përdorimi i të pahijshme kontraceptive orale të ulët-hormonet. Megjithatë, në praktikë rezulton se pothuajse të gjithë kontraceptivët modernë kanë një të ngjashme komponentë përbërjen.

Vajzat mjek i ri përshkruan të ulët-drogë, të cilat përfshijnë ato përmbante 0, 02 mg etinil estradiol. Kjo shumë e materialit të mjaftueshëm për të bllokuar ovulacionit. Kur ju merrni kontraceptivë në praninë e estrogjenit është bllokuar Arsimit gjëndër dominuese në vezore, dhe gruaja është jopjellor në atë kohë.


Nuk është një tjetër parim i tabletave që nuk garantojnë 100% -ing bllokimin e ovulacionit, por thickened për konsistencën e mukusit cervikal, i cili parandalon spermës nga vaginë për të kaluar. Këto pilula (gjerësisht të referuara si mini-pirje) tableta në besueshmërinë jepnin kombinim, megjithatë, dhe efektet anësore prej tyre më pak. Pranimi mini-pilulë nuk ka reduktuar prodhimin e qumështit të gjirit, sepse këto tableta të përshkruara edhe nënat pleqsh.

Pranimi rrallë provokon problemet e zhvillimit të sistemit kardiovaskular, duke i lejuar ata që të emërojë gratë më të vjetra se 35 vjet (duhanpirësve të rënda të cilët kanë pirë më shumë se 10 cigare në ditë). Si një rrezik i vogël i gjetjes shtatzënë është e ruajtur, pilula e kontrollit të lindjes, mjekët rekomandojnë që gratë që kanë qenë të reduktuara pjellori, dhe kjo është e zakonshme për fëmijë në gji dhe grave të moshës 35. cilëve Udhëzimet për të gjitha kontraceptivëve oral deklaruar qartë se marrjen e tyre do të kryhet në mënyrë rigoroze në kohën e duhur, si Vonesa në marrjen e më shumë se 12 orë zvogëlon efektin kontraceptiv. Me fjalë të tjera, është e mundur për të mbetur shtatzënë, ndërsa duke marrë pilula kontraceptive.

Situata në pilula kontraceptive më pak se 3:00 pranuese. si një grua është e të vjella. Atëherë ju duhet që menjëherë të marrë një tabletë shtesë sepse ish nuk i mësuar plotësisht. Veprim i ngjashëm ndërmarrë në rast të diarre të shpeshta. Në qoftë se një grua ka një problem me zorrët dhe stomaku, mjekët rekomandojnë përdorimin e një Ring unazë apo një copë toke të veçantë.

Pilula besueshmëria mund të zvogëlojë droga të tjera apo përdorimin e mjekësisë tradicionale. Humbja më e madhe besueshmëria Pilula aplikuar antibiotikët janë përshkruar shpesh për të trajtuar ftohjet. Një nga mjetet më të fuqishme të mjekësisë tradicionale është Wort Shën Gjonit. Në pranimin e tij duhet të marrin parasysh faktin se në fund të kursit duke marrë Wort tretësirë ​​Shën Gjonit për të ndikuar në trup për dy javët e ardhshme. Prandaj, në qoftë se ju ohoronyayetesya tableta, të angazhohen në vetë pamundur.

Në emërimin e trajtimit mjeku duhet të raportojnë të përdorur një metodë kontraceptive, është e mundur që trajtimi ju duhet të përdorni pengesë (prezervativ apo kapak vaginale) ose kontraceptive kimike (spermicide). Në mënyrë të ngjashme veprojnë në situata ku ka një reduktim të rrezikut veprimet kontraceptiv. Efektiviteti i pilula e kontrollit të lindjes është reduktuar në qoftë se një grua ka mbajtur gjakderdhje të rregullt intermenstrual dhe shkarkimin. Të 3 muajt e parë të trupit PLOTËSIMIN merr përdorur për të, sepse gjërat e tilla janë normë. Rreziku më i madh për të marrë shtatzënë, ndërsa duke marrë pilula ndodh në 7-14 ditëve të para të marrjes, nëse më tej mbrojtur veten e tyre.

Këto kufizime janë specifike për ciklin e parë, në vijim ka asnjë. Çfarë mund të ndodhë nëse shtatzënia ka ndodhur në gratë, ndërsa duke marrë kontraceptivët?

Tablet i parë 3-4 javë nuk ka efekt në fetus dhe jo një arsye për abort. Por në qoftë se në mes pilulë (javë pushim) gjakderdhje menstrual nuk mund të ndodhë, nuk nxitojnë për të hapur paketën tjetër, sigurohuni që ju nuk jeni shtatzënë. Përcaktues më i besueshëm i shtatzënisë test të gjakut për hCG, ose përdorin një test shtatzënie. Disa gra me pilulës mujore nuk vijnë, ose janë të dobët dhe të shpejt mbaron.

Ky është një reagim normal të veprimit marrë droga nizkodozirovannyh sepse endometrium e mitrës nuk është në gjendje të rritet me trashësinë e dëshiruar, në të cilat shkëputjen e menstruacioneve. Prandaj, shtatzëna, duke marrë pilula e kontrollit të lindjes, mund në raste të rralla në vend të jashtëzakonshme. Një grua mund të menaxhuar procesin. Kjo varet nga kjo, ose të vijnë shtatzënë, ndërsa duke marrë kontratsentivov.

Prodhuesit nuk garantojnë shtatzënisë pothuajse 100%, në varësi të udhëzimeve të ofruara. Ne ju inkurajojmë që të lexoni: Probabiliteti i shtatzënisë pas marrjes së kontraceptivëve.