Mund nëna ime ushqyerit banane


Pothuajse çdo ditë kemi ngrënë banane me shije mjaltë agrume ëmbël.

Ata po ashtu i themeluar në mënyrë të vendosur në dietën tonë, është e vështirë të imagjinohet pa tryezën e tij. Megjithatë, me ardhjen e familjes ndryshon Krykun jeta krijesa të imëta fëmijën në mënyrë dramatike. Në nënat lactating, lidhen kryesisht me ndryshimet në produktet që ata kanë përdorur për të përdorur.

Sepse përbërja e ndryshimeve të qumështit të gjirit në varësi të asaj nënë hëngrën. Kjo do të thotë se substancat e përfshira në produktet të bien në qumësht dhe nëpërmjet saj për fëmijën. Hrudnychok mund të reagojnë në mënyra të ndryshme: Mungesa e përgjigjes ose më mirë u nxito në zonën e gojës, cheeks, ose në të gjithë trupin. Pra manifestuar alergjik ndaj një produkt të veçantë. Përveç kësaj, i mitur mund të rrisë formimin e dhimbje barku zorrëve.


Kjo është arsyeja pse mama e sapo formuar duke marrë parasysh çdo produkt në dietë. Dashamirët e agrume të verdhë të interesuar në, dhe ju mund të ushqyer banane mom?

Në përgjithësi, fruta nuk i përket alergeneve të fortë, dhe kjo rrallë shkakton reaksione negative të thërrimet trupit. Nga rruga, pediatër të rekomandojë për të përdorur banane gjatë laktacionit. Ekspertët mbështesin këtë pohim përfitime të veçanta të agrume. Banane përmban shumë vitamina (C, E, B6) dhe minerale (kalcium, fosfor, kalium, magnez, hekur).

Ata nuk kanë një problem të të ushqyerit të mëdha nënat. Pas të gjitha, që nga shtatzënia është heqja e ushqyesve në gratë për rritjen dhe zhvillimin e fetusit. Ky proces vazhdon gjatë ushqyerjes me gji.

Pjesë e banane vitaminës C ndihmon në forcimin mbrojtjet e trupit para vjeshtës dhe pranverës epidemive. Për shembull, kalium ndihmon për të përballuar me problemin e shpeshtë që shfaqet pas lindjes së fëmijës - kapsllëk.

Ky mineral gjurmë normalizes traktit digjestiv. Natyrisht, ky efekt është vërejtur në foshnjat. Përveç kësaj, kalium ndihmon pastruar trupin.

Postpartum kusht gratë e karakterizuar nga lodhja. Sheqerna banane tretet lehtë dhe të sjellë tonin e trupit dhe të rritur të energjisë, në mënyrë të nevojshme në kujdesin për fëmijën. Shumica e nënave pleqsh pas lindjes vërejtur depresionin lidhur me shpërthimin hormonal nëpërmjet lindjes së fëmijës. Përdorimi i banane gjatë laktacionit ndihmojë të heqë humor tuaj falë triptofanit saj përbërja nxit formimin e serotoninës - një lumturi të hormoneve. Si të përdorni banane prodhimin e qumeshtit?

Nëse ju vendosni për të festës mbi fruta të verdhë, shkruani atë në dietën tuaj gradualisht. Bëni atë vlerë kur fëmija është dy muaj, jo më parë.

Provoni një pjesë të vogël të banane, mundësisht në mëngjes dhe të shikojnë thërrimet reagimit. Në mungesë të shenjave të vogla në fytyrë dhe në trup, të ndjehen të pivbanana ngrënë ditën tjetër.

Pas disa ditësh është e mundur të përballojë një banane. Nga rruga, vetëm një pemë dhe jo më shumë. Banana është konsideruar ushqime të lartë kalori për një numër të madh të sheqernave. Pasi në stomak te foshnja nëpërmjet qumështit të gjirit, këto substanca shkaktojnë fermentimin në zorrë dhe po kontribuojnë për dhimbje barku.

Nëse fëmija është i showered atje ose rinitit alergjik, për fat të keq, ju duhet të merrni kohë të lirë nga ky fryt deri në fund të laktacionit. Përndryshe, ju mund të ri-testuar reagimin e foshnjave 7-8 muaj. Bananet janë të gji nevojën për të zgjedhur. Fakti se mbi-pjekur fruta mund të shkaktojë kapsllëk si një nënë dhe një fëmijë.

Në të kundërtën, fruta papjekur të çojë në frustrim në formën e diarre. Pra, të hahet një banane në ditë, të ushqyerit e nënës mund të përballojë për të festës mbi këtë fryt me mjaltë për shije.