Nuk mund të merrni më të mirë gjatë shtatzënisë


Lidhur me mbipeshë gjatë shtatzënisë është duke përjetuar pothuajse çdo grua. Dhe ka edhe ata që nga frika e humbjes së formën e tyre nuk pranojnë të kenë fëmijë. Por nuk e bëjnë aq shumë frikë e peshë të tepërt dhe që rimëkëmbet gjatë shtatzënisë. Kjo zakonisht pas lindjes grua kthehet në peshën e saj.

Por në qoftë se ajo hëngri ushqim racional dhe të shëndetshme. Në peshë shtatzënë është e rëndësishme të mbani mend, sepse gratë janë shumë popravlyayutsya gjatë shtatzënisë janë në rrezik të diabetit kontraktuese, hipertensionit. Dhe disa gjinekologë argumentojnë se lindja e plotë të foshnjave të mëdha janë shtatzënë dhe për këtë arsye janë të lindjes vështirë. Por në praktikë kjo nuk është konfirmuar gjithmonë. Dhe kjo mund të jetë se gratë mbipeshë të lindë një fëmijë të vogël.


Kjo është veçanërisht e rëndësishme për të ngrënë si duhet në tremujorin e parë kur fëmija paraqet të gjitha organet. Gjatë kësaj periudhe, trupi i gruas ka për të marrë proteina të mjaftueshme dhe vitamina. Në asnjë rast nuk mund të detyrojë veten për të ngrënë për dy.

Kjo është një mit që duhet shtatzënë për të ngrënë dy herë më shumë. Në fakt, trupi i grave nuk ka nevojë për kalori shtesë gjatë 6 muajve të parë të shtatzënisë. Në tremujorin e fundit të saj duhet rreth 200 kalori shtesë kur fëmija është në rritje veçanërisht me shpejtësi.

Por 200 kalori është 1 banane i madh ose 83 g të thata kajsi, arra, ose 33 gramë ose 2 dolli me gjalpë, patate e pjekur apo i vogël në lëkurat e tyre me djathë. Për të shërohen gjatë shtatzënisë, mos ha yndyra dhe mish të skuqur, mish derri. Zëvendësojë atë me të zier pule, gjeldeti dhe lepuri, këto lloje janë të pasura me proteina. Kthejeni në dietën tuaj dhe të peshkut të kuqe detare, ajo përmban shumë kalcium dhe fosfor.

Ushqime shumë kalori dhe të shëndetshme gjatë shtatzënisë qumësht, djathë, djathë. Cheese ëmbëlsirë zëvendësim i shkëlqyer ëmbëlsirat. White zëvendësim bukë të zezë apo e tërë bukë kokërr. Nëse ju nuk doni të rimarrë me forcë gjatë shtatzënisë dhe karamele ëmbël zëvendësojë të thata fruta dhe fruta të freskëta.

Mbani në dorë që është e dobishme për të ngrënë. Për shembull, karrota dhe mollë të pastër dhe të vënë në një pjatë, biskota dhe candies fsheh larg. Por, pa marrë parasysh sa e ftohtë, shtatzënia shumë mirë doni të hani diçka të ëmbël ose miell djegëse, skuqur. A nuk e lënë pas dore veten dhe të kufizojë humbjen e vetëdijes.

Nëse do të tolerojë mjaft i padurueshëm, sesa të vuajë pak më të mirë për të ngrënë e ndaluar dhe produktin e dëshiruar. Por vetëm pak! Kjo kështu ndodh që gjatë shtatzënisë gratë që përjetojnë uri të rëndë. Vetëm mendoni se çfarë ju mund të hani një elefant. Dhe këtu ju jeni, nga frika dëmtojë figura, fillojnë të kufizojnë ushqimin e tyre.

Gjatë shtatzënisë, absolutisht nuk mund të shkojnë të uritur, veçanërisht në tremujorin e tretë. Për të kënaqur oreksin tuaj, hani pak, por shpesh 5-6 herë në ditë. Për të ruajtur veten nga overeating, të marrë atë një rregull për të ngrënë vetëm një dhe të njëjtën pjatë të vogël. Kur ju hani, mos të jetë i hutuar çdo gjë, mendoj vetëm për të mirën dhe të gëzojë çdo pickim të ushqimit. Eksperiment me shije, mixes ushqime të papritura, të përgatitur atë që ju kurrë nuk kanë gatuar.

Pasi të hahet pak, edhe në qoftë se ju nuk e qetësuar përherë të uritur, të marrë një pushim për 20 minuta. Sipas nutritionists, aq shumë kohë është e nevojshme në mënyrë që të marrë një mesazh nga truri deri në ngopje stomak. Hani një vakt të mirë dhe të mbani mend numrin e saj, ajo gjithashtu do të ju ndihmojë që të hani më pak.

Të ndjehen të fituar peshë? Javore Zvazhuysya, dhe konkluzionet bëni nëse keni fituar më shumë se sa duhet në mesatare. Mbani një rekord të peshës tuaj në fillim një herë në muaj për të një herë në dy javë më vonë. Për peshën tuaj duhet të ndjekin dhe gjinekologu gjatë çdo inspektimi. Ai gjithashtu shpreh urimet e tij mbi ju typed peshë.

Mesatarisht, gjatë shtatzënisë një grua duhet të fitojë deri në 20 javë të shtatzënisë 4 kg, për pjesën e mbetur të afatit për 0, 5 kg javore. Nëse ju mori dietë peshë të saktë dhe të prokonsultuysya mjekun. Metra e gjatë ecën jashtë gjatë shtatzënisë do të ndihmojë për të mbajtur formën.

Sigurisht, në qoftë se ju nuk janë të kërcënuar varices. Edhe pse venat me variçe kur ju mund të ecin, por jo aq të gjata. Ushtrime të veçanta për gratë shtatzëna në ushtrime fitball, not, gjimnastikë uji, yoga, e gjithë kjo do t'ju ndihmojë të mbajtur në formë. Për shkak të lëngjeve gjatë shtatzënisë, janë dy shikime diametralisht të kundërta. Disa mjekët besojnë se në qoftë se një grua shtatzënë është ënjtje, pini shumë dhe nuk duhet të kufizojë të jetë rreptësisht sasinë e pirë 1 litër.

Në të kundërtën, thonë se ënjtje të vijë vetëm nga mungesa e lëngjeve. Nëse mjeku nuk ju jap në këtë rekomandimeve specifike të pini gjatë shtatzënisë holluar me lëngje të freskëta, pije frutash, teas bimor dhe të gjelbra, jo-gazuara ujë, fruta zier. Kjo monitoron cilësinë e ujit. Këto pije do të ju ndihmojë të përballen me një ndjenjë të fortë të urisë dhe të kënaqur trupin tuaj me vitamina. Nutritionists kanë ardhur gjatë në përfundim se ju nuk doni të shërohen gjatë vysypaysya shtatzënisë.

Sepse mungesa e gjumit trupi në mënyrë aktive të kompensuar kalorive. Si rezultat, urisë pangopur dhe dëshirën për të ngrënë ushqime të pasura me karbohidratet dmth bukë, ëmbëlsirat dhe karamele.

Nëse ju absolutisht nuk mund të përballojë dhe doni të hani shumë gjëra të ndryshme keqe me yndyrë, tortë skuqur me krem ​​maslenym pastaj një Stop për një moment dhe të mendojnë për fëmijën tuaj. Fakti që këto të bien në dëm barkun e saj të vogël dhe jo i formuar ende të depozituara në mëlçi dhe negativisht ndikojnë në ndikimin në shëndetin e tij.