Mund gratë shtatzëna pirë kafe


Mund kafe shtatzënë pi? Mund gratë shtatzëna të pirë kafe në të mëdha apo në moderim?

Shumë gra moderne janë kofemankam e vërtetë që nuk mund të punojnë normalisht dhe në përgjithësi ndjehen mirë pa pije. Çfarë është kafe e rrezikshme? Fakti që ajo përmban kafeinë.

Në sasi të vogla është e vështirë se i rrezikshëm, por nëna shtatzënë, pi disa gota e kafe në ditë duhet të jemi të kujdesshëm. Edhe pse rezultatet e shkencëtarëve kërkimore nga vende të ndryshme mjaft kontradiktore, por ka të dhëna që tregojnë një efekt të dëmshëm të caffeine në sistemin nervor të fetusit dhe proceseve që ndodhin në femra. Pas doza të marra mëdha të caffeine mund të ndodhë lindjen edhe abortim spontan apo e parakohshme.


Megjithatë, siç kemi thënë, deklarata të tilla vështirë se mund të konsiderohet fakte. Ndoshta shumica e atyre grave që konsumojnë kafe, madje edhe duhanpirësit dhe pinë (të cilët nuk i pëlqen kafe me raki?). Ata nënat e ardhshme që po mendojnë nëse ju mund të pini kafe shtatzënë duhet të kuptojnë se mund të jetë e vërtetë, jo pasojat e sajuar të kësaj, ne mund të themi zakon të keq. Kafeina vepron mbi sistemin nervor nxitës, të çon në rritjen e qarkullimit të gjakut, rrit presionin e gjakut. Dhe në qoftë se ajo është edhe më e mirë për shtatzënë-hypotensive, për tensionin e lartë të gjakut mund të jetë shumë e rrezikshme.

Gjithashtu nuk e marrin kafe nga gratë shtatzëna që janë diagnostikuar preeclampsia. Të gjithë por të tjerët e marrin këtë pije mund ndonjëherë nga një filxhan kafe brishtë (required brishtë!) Harm nuk do të. Por më mirë, natyrisht, të shkojnë për pije kafe.

Shija është shumë e ngjashme me kafe e tyre, por ato nuk përmbajnë kafeinë. Një tjetër jo shumë të këndshme për kafe funksion shtatzënë është se ajo është një diuretik. Dhe për periudha të gjata shtatzënisë, kur kërkojnë për tualet dhe kështu normalisht të përshpejtuara, duke përfshirë edhe natën, ky tipar është shumë e pakëndshme. Kafe Instant gjithashtu të shkaktojë urth shkak të aciditetit të lartë të saj.

A është e mundur për gratë shtatzëna për të pirë kafe me qumësht ose është ekuivalente me pije paholluar? Intuitive, ne mund të konkludojmë se në këtë rast pije më shumë gjasa nuk do të jetë aq i fortë. Jo keq, në qoftë se ju të holluar qumësht pije natyrore ose krem, një çikë qumësht pluhur.

Por blej dhe sachets e pije, shkruani 3 në një, dhe flavors të ndryshme madje i mbushur (me shije.) Nuk është e nevojshme. Rastësisht, caffeine përfshira në çaj, dhe disa pije të tjera, të tilla si kakao, kështu që ata nuk duhet të pijshëm birrë shumë dhe shumë të shpejtë.

Çaji jeshil, e cila është më e shëndetshme se sa e zezë, në sajë të ajo micronutrients, Kafeina më shumë. Prandaj, gratë shtatzëna duhet të preferojnë teas frutash, komposto frutash. Gjithashtu zierje shumë e dobishme e fruta të thata.

Një kafe dhe çaj nuk blej çanta e lirë dhe. Mundohuni të krijoj qese çaj të lirë. Në muret mbeten kriklla njollat ​​kafe dhe divorcin, kjo tregon qartë një përmbajtje të lartë në ngjyrë. Por ka edhe shije, të jetë i sigurt edhe në qoftë se ky informacion nuk është shfaqur në paketim. E njëjta gjë mund të thuhet për kafe i çastit shitur është e cilësisë së dobët.

Këtu janë alarmuar edhe oncologists. Në të tillë një kohë të rëndësishme në jetën e tyre që të jenë të kujdesshëm të shëndetit ose të përdorimit të produkteve të tij të cilësisë së dyshimtë.