A mund të shtyjë aknet


Ne të gjithë e dimë se kjo nuk mund të bëhet, por megjithatë, e bëri atë një herë në jetën tuaj. Çfarë jemi duke folur për?

Rreth pimples dhe për të luftuar me ta. Kjo do të thotë se është më mirë të dini se si për të shtrydh pimples se sa për të trajtuar ndërlikimet e mundshme. Shpëtoj të pavarur nga puçrra fytyre mund të dijë vetëm për sigurt nëse ajo është një incident i izoluar dhe jo një dështim sistematik në trup. Nëse pimples shfaqet sistematikisht dhe në numër të madh, të jetë i sigurt për të kaluar një provim të plotë mjekësor. Vetëm duke gjetur shkakun e saktë, të vendosë nëse ju mund të shtrydh pimples.

Dhe ende zakon të shtyjë heq nga mendja më të mirë. Nëse dështimi hormonal, demodicosis, çrregullimit të traktit digjestiv, dermatit kontakti, puçrra fytyre trajtim komplikuar lokal (nga thjesht largimin e akneve), nuk të ndihmojnë, por vetëm përkeqësojnë situatën.


Ajo do të marrë një qasje profesionale për të adresuar shkaqet. Puçrra fytyre dhe kjo është e mundur për të personi krejtësisht të shëndetshëm. Në mënyrë tipike, kjo është për shkak të një shkelje të rregullave të higjienës, pak, cikle të ftohtë apo natyrore hormonale të trupit. Para se të mësuarit se si të shtrydh një puçërr në mënyrë të sigurtë, është e nevojshme për të sqaruar mekanizmat e paraqitjes së saj. Lëkurën e njeriut nuk është copë çarafësh e lehtë është organ nëpër poret e cila qëndron një larmi të madhe të produkteve të mbeturinave.

Kur një nga atëherë mbyllur (i poshtër, sekrecionet dhjamor, peshore me brirë), shkelur funksionimin normal të tij dhe është inflamacion i brendshëm. Si rezultat, ne kemi që kërceu puçërr, e cila është një akumulim i qelb nën lëkurë. Ashtu si çdo inflamacion, zakonisht procesi është mjaft e dhimbshme fizikisht. Siklet psikologjik overemphasized pamje kjo stoli ka shumë të dëshpëruar. Ju nuk mund të shtrydh pimples?

Është e qartë se asnjë mjek do të përgjigjet mjaft qartë. Megjithatë, siç kemi shtrydh një puçërr ende mendojnë për. Për më tepër, në sallon bukurie afërt duke bërë të njëjtën gjë dhe kjo quhet pastrim. Kështu që ju mund të shtyjë aknet, por ajo është e rëndësishme për të bërë atë të drejtë: Fshij mund vetëm një plotësisht të pjekur puçërr që tashmë ka një kryetar të fortë dhe tip të bardhë është e plasur.

Për të kuptuar shkallën e pjekurisë mund të thjesht duke prekur inflamacion. A nuk e lënduar? Pastaj mësojnë se si për të shtrydh.

Është e nevojshme të provoni disa herë që të djeg puçërr ose brenda natës (me pika 1-2% zgjidhje alkoolike e salicili ose acid borik, antiseptik, jod) mund të provokojë atë dhe tharje ai vetë. Kurrë! Kurrë mos prek pimples në zonën nasolabial, edhe pse ajo është problematike njeri vend.

Këtu është dërguar direkt në gjak dhe infeksioni i trurit është më pak vdekjeprurëse. Pra, shumë shembuj në histori. Për shembull, kompozitori Aleksandër Scriabin vdiq nga sepsa në moshën 43, vetëm puçërr vydavyvshy në fytyrën tuaj. Mendoni për këtë para se të shtrydh një puçërr në korrik apo para se të shtrydh një puçërr në hundë.

Nëse ju keni vizituar ndonjëherë një sallon bukurie, si për të shtrydh pimples kanë ide të drejtë. Procedura përbëhet nga disa faza: përgatitjen.

Lani duart dhe të përballet me sapun dhe ujë tërësisht. Hands trajtuar alkoolit dhe vendin operacionet alkoolat Calendula.

Para se të shtrydh, gishtat e indeksit të përfundojë fshin sterile (garzë, mjekësore), të rrëmbyer një dele të vogël të lëkurës dhe të fillojnë të shtypit, si rrënja e puçrra fytyre, duke krijuar presion më poshtë vendosjen e saj. Përsëriteni disa herë, gjithmonë i gatshëm për të dorëzohej.

Sikur shtrydh shumë e dhimbshme? Në asnjë mënyrë.

Apo nuk është e nevojshme të presim dhe të pjekur, apo ajo nuk është vetëm një puçërr pastaj te mjeku. Vazhdoni të shtypni në dhimbje të mos jetë rrezik sa i lartë i infeksionit të drejtpërdrejtë brenda dhe infeksionit shkaktojnë. Nëse gjithçka shkon mirë, në fund të procedurës do të bëjë ujth, e cila përbën një kore të mirë mbrojtëse.

Mos harroni se si të shtrydh një puçërr. Të bollshme, por vetëm një herë në pije në mëngjes me peroksid hidrogjeni, ajo do të heq mbetjet e infeksionit. Çfarë proces shtrydhur puçërr? Njëri do të thotë për të djegurit e listuara më sipër me përjashtim të jodit. Duhet çikë nga koha.

Kjo është procedurë. Dikush mund të kontrollojë gjendjen postoperativ.

Nëse kore rishfaq procedurë plehu përsëritet. Kore e thatë mund të prekin atë, sepse ajo është një mbrojtje natyrore lëndimi deri në rritje e jashtëzakonshme plagë.

Puçrra të dorëzojë jo më pak dhimbjen se puçrra fytyre. Parimet themelore të si për të shtrydh aknet, të njëjta si për puçrra fytyre. Vetëm në fazën përgatitore është shtuar nevojën për lëkurën paraprak steaming fytyrës për zbulimin e plotë dhe pastaj zbutur blackheads përmbajtjen. Lëkurë avull para se puçrra fytyre shtrydh mund ose fasha ose banja me avull të nxehtë.

Paketa mund të bëhet nga kamomil brewed apo Calendula, e cila gjithashtu shërbejnë si një lëkurë pastrimin. Për fat të keq, puçrra fytyre kap jo vetëm në vende të mirë të arritshme, por edhe në të largët ose i paarritshëm krejt. Në disa raste, të kryejë procedurën vetëm është e pamundur. Për shembull: si për të shtrydh?

Nuk ka gjasa që cilësia do të shtrydh duart e veta puçërr të marrë të pakëndshme dhe jo shumë të dukshme, madje në pasqyrë. Është e nevojshme të përdorë një të dashur. Po ashtu, duhet të bëni nëse ju nuk e dini se si për të shtrydh një puçërr në anën e pasme apo të një ngjeshje si punë jashtë standardeve në një pozitë të palakmueshme mbushur me komplikacione të rënda. Pra, para se të menduarit rreth asaj se si për të shtrydh, të vlerësuar nevojën dhe mundësinë e ndërhyrjeve të tilla të vështirë në shtëpi. Nëse ju vendosni për të vepruar, pastaj të kryejë procedurën sipas rregullave të cosmetology.