Mund çikore shtatzënë


Shtatzënisë çikore shumë gra përdoret jo vetëm si një mjet të sigurt të mjekësisë tradicionale që ndihmon sëmundje shumë të mushkërive, por edhe si një zëvendësim për kafe. Kjo bimë rritet kudo.

Njihuni me çikore (lule e saj dalluese karakteristike blu) mund dhe pranë rrugëve dhe ujë pranë, dhe në shkretëtirë. Pjesa më e dobishme e saj është rrënjë, e cila përmban shumë vitamina (A, B1, B2, B5, B6, C), acid folik, minerale dhe macronutrients (kalium, magnez, kalcium, fosfor, natrium, hekur, zink, etj etj). proteinat dhe inulin. Në të gjithë këtë, kalori çikore, duke e lejuar ju që të përdorin atë rregullisht për gratë në mënyrën e familjes, të prirur për të peshë të tepërt. Lë dhe shoots kultivuar çikore e përdorur për të përgatitur salads shijshme dhe të shëndetshme.

Dhe ata mund të vënë jashtë në gjalpë, ju merrni një pjatë të veçantë. Një tjetër moment i bukur, kjo bimë është përdorur për të rregulluar zorrë, e cila është veçanërisht e rëndësishme për gratë shtatzëna që vuajnë nga kapsllëk, fron parregullt sepse jo vetëm të çon në shfaqjen e fissures anal, hemorroide dhe sëmundje, por vonesa në trupin e substancave të dëmshme, të cilat kanë qenë një tjetër nivel dhe për të marrë për fëmijën. Si qetësues si çikore e përdorur gjatë shtatzënisë, duke zëvendësuar ato sanëz. Supë nga ajo rrit oreksin dhe përmirëson sistemin kardiovaskular.


Çikore është antipyretics dobëta, kështu që ata mund të xhiruar poshtë temperaturë të ulët, e cila sjell siklet. E vetmja gjë është supë shumë e shumë nuk mund të pini sepse ai diuretik, abuzimi madje mund të çojë në dehidratim. Megjithatë, përsëri në pyetjen kryesore zëvendësuar kafe sheqer. Kjo nuk është e rrezikshme, ajo është e dobishme, por jo çdo grua shtatzënë do të donte, sepse shije dhe aroma ende të ndryshojnë shumë. Kështu që ju mund të shtoni një supë pak në kafe, vetëm 1 / 5-1 / 6 të totalit.

Për të përmirësuar shijen ju gjithashtu mund të shtoni pak qumësht ose krem. Fakti se shtatzënia dhe çikore plotësisht në përputhje gjetur. Por ku për të marrë atë. dimër? Asgjë nuk është më e lehtë!

Në çdo farmaci mund të gjenden pjesë e çikores të thata. Në dyqane dhe dyqane çaj për të gjetur pije me shtimin e bimëve dhe teas. Por jo gjithmonë përgjigje pyetjeve ose për të pirë shtatzënia çikore është pozitiv. Ka contraindications.

1. Hemorroide. Nëse ju shikoni në siklet e tij në zonën anal, ka pasur dhimbje gjatë dhe pas jashtëqitjes, jo me vlerë të rrezikut. 2. Venat me variçe.

Gjithashtu nuk përdorin çikore një përkeqësimin e sëmundjeve të stomakut (gastrit, ulcerat dhe kështu me radhë. F.).