Mund çokollatë shtatzënë


Mund shtatzënë. Siç e dini, jeta e minutë së shtatzënë amtare ofron pyetje të ndryshme ndërlikuar. Çfarë keni bërë para se të shtatzënisë pa hezitim, është tani subjekt i reflektimit të gjatë dhe intensive. Duke vizituar ju janë ofruar tortë.

A nuk është e keqe për grua në mënyrën e familjes? Ju jeni me fat për të blerë një shumë të bukur këpucë takë të lartë, të cilat ju kanë ëndërruar gjatë. Veshin atyre menjëherë ose ajo të sigurt dhe të fshehur në dollap para lindjes?


Girlfriends ju ftojmë në sauna. Mos bëj që të dëmtojë fëmijën?

Për fat të keq, përgjigjet e këtyre pyetjeve janë të vështirë për të gjetur referenca mjekësore. Kjo është arsyeja pse ne ofrojmë lexuesit një seri artikujsh të përkushtuar për sjelljen e këtyre situatave në dukje të thjeshta, të përditshme, në të cilën nëna e kthen çdo ditë. Profesor Dr. m. N. , Instituti i Kërkimeve të ushqyerit; Qyteti shefi toksikologu. Moska, k. m. n. , Associate Profesor, Informacion dhe Qendra e kontrollit Këshilla helm Ministria e Shëndetësisë. hani çokollatë? Dikush mund të argumentojnë lidhje me atë që është e çokollatë e dobishme ose të dëmshme. Avokatët thonë se kjo delikatesë e përmbajtjes në substancave çokollatë quajtur flavonoids, ata kanë pronat antioxidant, ngadalësuar procesin e plakjes së qelizave.

Në çokollatë janë edhe acidet yndyrore polyunsaturated, vitamina B, kalium, kalcium, dhe minerale të tjera. Nën ndikimin e çokollatë prodhuar endorphins në hormonet kënaqësi të trupit që të lehtësojë lodhje, depresion dhe kështu me radhë N. Por kanë për të ju zhgënjej:. Gratë shtatzëna nuk mund të hani çokollatë, si në Ai përfshin pluhur kakao dhe gjalpë kakao. Pasi në trup, këto substanca kontribuojnë në formimin e një organi alergjike gatishmërisë. Fakti se nën ndikimin e tyre mbi qelizat specifike të trupit lirua substancë histamine, e cila ka një rol kyç në zhvillimin e reaksioneve alergjike.

Sepse çokollatë është ndër më agresive e të ashtuquajturave alergeneve blihatnyh, dmth ato produkte shpesh shkaktojnë reaksione alergjike. Gjatë shtatzënisë (sidomos në pjesën e dytë) dhe gji ju jeni përgjegjës jo vetëm për veten e tyre por edhe për fëmijën e tyre, të sistemit imunitar të cilat për shkak të papjekurisë së tyre veçanërisht të prirur për të reaguar në zhvillimin e alergjive obligohen të alergeneve, veçanërisht në çokollatë. Kjo është dyfish e vërtetë për gratë që kanë të afërm me të gjitha format e alergjive ushqimore (veçanërisht) sepse këto karakteristika të sistemit imunitar të trashëguara. për të bërë riparime? Gjithkush e di që shpesh përditësimin e situatës në apartament, paste re jpg letër dhe kështu në. P. unë dua të vetëm para lindjes së foshnjës. Por mund të marrin pjesë në riparimin e punës grua shtatzënë?

Në mënyrë të qartë, çështja zhduket vetvetiu nëse shoqërohet nga shtatzënia gjendje e sëmurë, kërcënoi të dështimeve, shenjat preeclampsia dhe t. N. Megjithatë, një grua e re që ndjehet mirë, duket e arsyeshme të besojmë se ajo është plotësisht në gjendje për të ndihmuar folks e tyre për të përgatitur të banesës për të Shfaqja në banor saj të ri. Ndërkohë, jo vetëm i përfshirë në mënyrë aktive në riparimin, por apartament që është bërë kohët e fundit riparime mund të ndikojnë negativisht në shtatzënisë dhe fëmijën e zhvillimit. Kjo është veçanërisht e vërtetë periudhë e hershme të preferuarat kohore shtatzënia e të gjitha organeve dhe sistemeve të foshnjës. Të gjithë ngjyra, bojra, tretës janë toksike për fëmijën, mund të prishin zhvillimin e tyre, të jetë shkaku i defekteve. Fenolit dhe formal substanca veçanërisht të rrezikshme, komponimet përmbajnë një sintetike mbulesa dekorative dhe mobilje bërë nga chipboard.

Fenol dhe formal kohë të gjatë çlirohet në mjedis. Ato provokojnë sëmundje alergjike të ndikojnë në rrugët e frymëmarrjes, janë kancerogjene. E përbërë nga grimca të fëlliqur, zam, rërë, çimento, njëjtën bojë dhe pluhur llak, pa të cilat, për fat të keq, nuk mund të bëjë ndonjë riparime, hyn në mushkëri gjatë shtatzënisë, irrituese dhe dëmtuar mukozën e rrugëve të frymëmarrjes.

Kundër këtij sfondi lehtë të zhvillojnë infeksione, pezmatim i fytit, tracheitis, bronkit, etj N. Ata janë të shoqëruara me temperaturë të lartë, dehje, kollë të lodhshme, e cila është shumë e padëshirueshme për një grua shtatzënë dhe fëmijën e saj. Së fundi, pjesëmarrja aktive në riparimin nuk do ta bëjë pa heqjen e peshave, të cilat përsëri mund të ndikojë seriozisht shtatzëninë.

Pra, është më mirë që të përmbahet tërësisht nga riparimet në banesë ku jeton nëna shtatzënë, por nëse kjo nuk është e mundur një grua shtatzënë ka nevojë për të shpenzuar sa më pak kohë atje, gjithmonë pas një ajrim të plotë të banesës. Mbani në mend se për shumicën riparime konsiderohen ngjyra të sigurt që nuk përmbajnë metale. A mund të ndihmojë mami për të riparuar? Sigurisht.

Zgjedhja e stolisje mobilje, një shumëllojshmëri të hulumtimit të tregut (rrjet up firmave të ndërtimit, dyqaneve, të gjetur se ku, kur dhe sa) të gjitha gratë shtatzëna mund ta bëjë pa ndonjë dëmtim të shëndetit të tyre. 10, 2002 A ju pëlqen kjo? Ajo ishte e dobishme për ju?

Ne do të ishim mirënjohës nëse ju vlerësojmë përshtypjet e mia nga leximi.