Hapësirë ​​Douglas abscesi


  • Arsyet abscesi hapësirë ​​Douglas
  • Simptomat e një abscesi hapësirë ​​Douglas
  • Hapësirë ​​Diagnoza abscesi Douglas
  • Hapësirë ​​trajtim abscesi Douglas
  • Parashikim dhe parandalimi abscesi hapësirë ​​Douglas

Sipas kirurgji të përgjithshme, gjinekologji, Gastroenterologjise dhe operacional abscesi hapësirë ​​Douglas ndodh në 1-3% të rasteve (0,06-0,11% - pas operacionit). Hapësirë ​​Douglas abscesi është lloj krejt e zakonshme të abscesit të zgavrën e barkut. Encapsulated absces në këtë lloj të abscesit formuar në in utero-rektal thellimin e grave dhe rektale-cistike - burrat.

Arsyet abscesi hapësirë ​​Douglas

Abscese legenit gjithmonë dytësor. Shumica e hapësirës absces Douglas zhvillon kundër formave destruktive të apendiksit akute (absces, gangrenizuar, i shpuar) me lokacionin e legenit të shtojcës. Gratë në formimin e një sëmundjeje abscesi pelvikut septike mund të çojë shtojca (adnexitis, piosalpinks). Më pak abscesi Shfaqja hapësirë ​​Douglas paraprin diverticulum vrimë e zorrës së trashë, paraproctitis, format e shpërndarjes së peritonit.


Rrjedhin gjak, shfrim i lëngshëm ose purulent në zonën Douglas kontribuojnë në karakteristikat anatomike e legenit, e cila u hap sinuset mezenterike dhe kanale. Nëse jo rishikim i kujdesshëm dhe tualet plagë, kullimit joadekuat dhe kanalizimet e organeve të legenit të thellë vendin e barkut - kushte Dagllas hapësirë ​​për formimin e një absces.

Microflora piogjen përfaqësuara patogjene jospecifik (Staphylococcus, Escherichia coli dhe parakishechnoy, steptokok, Pseudomonas aeruginosa, etj).

Douglas formimi abscesi hapësirë ​​redukton reaktivitetin dhe rritjen virulencën e organizmave patogjene.

Simptomat e një abscesi hapësirë ​​Douglas

Organizata Douglas hapësirë ​​abscesi zakonisht ndodh 5-10 ditë pas operacionit për sëmundje primar qelbëzues. Para së gjithash, simptoma të përgjithshme jo-specifike, të karakterizuara nga zhvillimi papritur të etheve, ethe të febrile vlerat, takikardi, vjellje, dhimbje koke. Në këtë sfond, një ndjenjë e plotësi dhe shënuar një dhimbje të mprehtë në bark, kur duke ecur, lëvizjes, funksioneve më të këqija fiziologjike.

Nëse një abscesi hapësirë ​​Douglas mund të jetë konfuze për pacientët urinim të shpeshtë dhe të dhimbshëm, tenesmus, diarre të përzier me mukozë dhe të gjakut, të gazit mosmbajtjeje dhe feces. Abscesi i gjerë, i rrethuar nga infiltrimi masiv, nganjëherë çon në ngjeshje të rektumit, duke shkaktuar pengesa mekanike e zorrëve.

Më tej progresion abscesi hapësirë ​​Douglas mund të jetë i komplikuar me përparim abscesit në barkut zgavër apo organet seksuale të lira - fshikëz, mitrës, rektumit. Kursi i gjatë i shkakut legenit abscesi e thrombophlebitis legenit dhe sëmundje deje tromboembolike.

Hapësirë ​​Diagnoza abscesi Douglas

Kur mbledhjen e të dhënave anamnestike të kapur kohët e fundit transferuar operacion dhe sëmundje mund të dyshohet abscesi Douglas hapësirë ​​të probabilitetit.

I prekshëm përcaktohet nga dhimbje në zonën e legenit, tensioni i muskujve lokal, simptomë pozitiv SHCHetkina - Blumberg. Kur rektal apo ekzaminim vaginal zbuloi një tuhoelasticheskoy dhimbshme të depërtuar me zbutjen e luhatjeve në qendër. Gratë abscesi hapësirë ​​Douglas mësipërm prapmë overhanging shkop dukshëm cervikal caktuar vaginale.

Për diagnozën diferenciale të abscese tuboovarialnogo gratë e mbajtura ultratinguj legenit për të përjashtuar absces të prostatës tek burrat - ultrazërit prostatës. Në raste të vështira mund të kërkojnë performancën differentiable e X-ray kompjuter tomography.

Për përfundimtar njohje abscesi Douglas hapësirë ​​turistik të abscesit diagnostik shpuese nën drejtimin e ultrazërit nëpërmjet rektumit ose qemer prapmë vaginale. Përmbajtja rezultojnë purulent nënshtruar ekzaminimit bakteriologjike.

Hapësirë ​​trajtim abscesi Douglas

Në fazën e emëruar infiltrative microclysters antibiotikëve; pas formimit përfundimtar të një abscesit, e cila është gjykuar nga infiltrimi dhe zbutjen pamjen e luhatjeve, kreu një ulçerë e autopsisë.

Hapësirë ​​abscese Douglas zbulojë përmes murit të rektumit ose përmes qemer pasmë vaginale. Së pari kryhet ulçerë trashë birë gjilpërë. Pas marrjes pleh organik për rrjedhjen e saj të lirë nga zgavrën e abscesit, vrimë në ndarjen gjilpërë, duke zgjeruar hapur, dhe i vendosi dvuhprosvetnymi kullimit (ose kateteri me pranga fryra). Një postoperative zgavër purulent rehabilitimi.

Për hapjen e abscesit Douglas hapësirës për gratë mund të përdoren kolpotomiya pasme. Nëse ju nuk mund të transerktalno hapjen e absces apo përdorur qasje transvaginal online për rajonin çapokor e ndjekur nga administrata e një pellgu të vogël kullimit.

Parashikim dhe parandalimi abscesi hapësirë ​​Douglas

Në të vetëm abscesi hapësirë ​​Douglas dhe në kohë të ndërhyrjes predprynyatomu rezultatin e sëmundjes favorshme - shërim ndodh. Komplikimet abscesi mund të zhvillojë hapësirë ​​Douglas me abscesit rrugëdalje në zgavrën e barkut apo organeve ngjitur.

Abscesi Parandalimi hapësirë ​​Douglas kërkon kontrolle adekuate sanitare dhe bark gjatë operacionit, gjakderdhje të kujdesshëm të ndaluar, trajtimin e hershëm të formacioneve septike tuboovarialnogo dhe paraproctitis. Pas appendectomy pakomplikuar ekzaminimit postoperative Sistematike vaginal ose rektal për njohjen e hershme abscesi hapësirë ​​Douglas.