Mushkërive abscesi


  • Klasifikimi i abscese të mushkërive
  • Faktorë të favorshme
  • Simptomet e abscesit të mushkërive
  • Komplikimet e abscesit të mushkërive
  • Diagnoza e abscesit të mushkërive
  • Trajtimi i abscesit të mushkërive
  • Prognoza për absces të mushkërive
  • Parandalimi i abscesit të mushkërive

Grupi "Shkatërrimi infektive mushkërive" ose "pneumoni shkatërrues" përfshin gangrenë dhe mushkërive absces.

Mushkërive abscesi - një inflamacion jo-specifik i indeve të mushkërive, e cila rezulton në shkrirjen për të formuar një të dëmtimit të dhëmbëve purulent nekrotike. Patogjene depërtojnë zgavër rrugën bronchogenic lehtë. Staphylococcus aureus, bakteret aerobe Gram-negative dhe asporogenous anaerobe është shkaku më i zakonshëm i abscesit të mushkërive. Në praninë e inflamacionit në zgavrën me gojë dhe nasopharynx (sëmundjes periodontale, grykët, malcim nullesh, etj) probabilitetin e infektimit të rritet indeve të mushkërive. 

Aspiratë masa rvotnymy, për shembull, të pandërgjegjshme apo dehur, aspiratë e një trupave të huaja mund të shkaktojnë absces të mushkërive.


Opsionet për infeksion nga hematogjene kur infeksion merr në capillaries pulmonare me Bakteremia (sepsë) janë të rralla. Bronhohennoe dytësor infeksion i mundshëm me infarkt pulmonar, i cili është për shkak të emboli e një prej degëve të arteries pulmonare. Gjatë luftimeve, aktet terroriste dhe abscesi mushkërive mund të ndodhë si rezultat i dëmtimit të drejtpërdrejtë ose plagosje të gjoksit.

Fazë fillestare karakterizohet nga infiltrimi reduktuar inflamatore të indeve të mushkërive. Pastaj nuk është infiltrimi purulent shkrirja nga qendra në periferi, duke rezultuar zgavër dhe atje. Gradualisht zhduket infiltrimin rreth zgavrën, dhe gropë është e mbuluar nga indet granulimi, ku i pëlqyeshëm mushkërive abscesi zgavër zhdukje është për të formuar zonat pneumosclerosis. Nëse si rezultat i infeksionit me zgavër formuar mure fijor, atëherë ajo mund të jetë proces vetëqëndrueshme ekzemë periudhë pa afat të gjatë kohore (abscesi kronike të mushkërive).

Klasifikimi i abscese të mushkërive

Abscese etiologji të mushkërive janë të klasifikuara në varësi të patogjen, klasifikimi pathogenetic është i bazuar në atë se si infeksion ndodhur (bronchiogenic, hematogjene, traumatik dhe mënyra të tjera), në vend të në mushkëri abscese indeve janë qendror dhe periferik, përveç kësaj, ata mund të jenë të vetme dhe të shumëfishta , e vendosur në një mushkëri ose të jetë i dyanshëm.

Faktorë të favorshme

Në rrezik janë njerëzit me sëmundje në të cilën rrit gjasat e inflamacionit purulent, të tilla si pacientët me diabet mellitus. Kur bronkiektazise është aspiratë e mundshme e pështymë infektuar. Kronike masa aspiratë alkoolizmi rvotnymy, mjedisi kimikisht agresive të cilat gjithashtu mund të shkaktojnë absces të mushkërive.

Simptomet e abscesit të mushkërive

Sëmundja ndodh ne dy faza: gjatë formimit të një periudhë hapjes kaviteti abscesi dhe purulent.

Gjatë formimi i purulent zgavrën shënuar dhimbje në gjoks, të rritur në frymëmarrje dhe kollitjes, ethe, nganjëherë llojin ethshëm, kollë e thatë, gulçim, ethe. Por në disa raste, manifestimet klinike mund të jetë i butë, të tilla si dhimbje alkoolizmi praktikisht nuk respektohen, dhe temperatura rrallë ngrihet në subfebrile. Me zhvillimin e sëmundjes është në rritje simptomat dehjes: dhimbje koke, humbje e oreksit, vjellje, dobësi. Një rishikim vizual i gjoksit nga mushkërive prekur prapa gjatë frymëmarrje, apo nëse abscesi mushkërive është bilateral, lëvizje asimetrike gjoks. Periudha e parë e abscesit të mushkërive mesatarisht zgjat 7-10 ditë, por mund të jenë të zgjatura kurs nga 2-3 javë, ose anasjelltas, zhvillimi i purulent zgavrën është personazh i vrullshëm dhe pastaj 2-3 ditë fillon periudhën e dytë të sëmundjes.

Gjatë periudhës së dytë të mushkërive abscesi zgavrën është e prerë dhe rrjedhje e qelb nëpër bronke. Papritmas, në mes ethe, kollë bëhet e lagësht, kollë dhe gëlbazë është "gojë plotë." Ditë shkon në 1 litër ose më shumë pështymë purulent, shuma e të cilave varet nga sasia e dëmtimit të dhëmbëve.

Simptomat e etheve dhe dehje pas shkarkimin e mukusit fillon të ulet, duke qenë i durueshëm përmirëson, analizat e gjakut vetëm konfirmoj infeksion zbehet.

Por një ndarje e qartë në mes të periudhave nuk janë respektuar gjithmonë kur kullues bronket diametër të vogël, shkarkimi i mukusit mund të jetë konservator. Nëse shkaku i abscesit të mushkërive është microflora putrefactive, nëpër erën qelbur të gëlbazës, pacient në repartin e përgjithshëm të pamundur të qëndrojnë.

Pas të gjatë në këmbë në tank është një pako e pështymë, shtresë të trashë dhe e dendur e poshtme pak gri detritus indeve kroshkovidnyh, shtresë e mesme përbëhet nga sputumi purulent lëngshme dhe pështymë përmban një sasi të madhe, dhe e sipërme është i mbuluar me shkumë lëngu i lëngshëm.

Komplikimet e abscesit të mushkërive

Nëse procesi përfshin pleurë dhe zgavrën pleural, i absces komplikuar nga pleurit purulent dhe pyopnevmotoraksa, me purulent shkrin muret e enëve të ndodh hemorragji pulmonare. Në mënyrë të ngjashme, përhapja e mundshme e infeksionit, me humbjen e një mushkëri të shëndetshme dhe formimit të abscese të shumta. Dhe me përhapjen e infeksionit nga hematogjene - formimit të abscese në organe të tjera dhe indet, dmth përgjithësim të infeksionit dhe shoku bakteriemicheskoho. Vdekshmëria në absces të mushkërive është e lartë dhe deri më sot është 5,10%.

Diagnoza e abscesit të mushkërive

Complete gjak, feces dhe urinës. Gjaku leukocytosis i theksuar, goditje me thikë leukogram ndryshim, granularity toksik i neutrofile, rritur niveli i ESR. Në fazën e dytë të mushkërive gjakut abscesi përmirësuar gradualisht. Nëse procesit të hronizuyetsya, të nivelit të rritet ESR, por mbetet relativisht stabile, siç ka shenja të anemisë. Parametrat biokimike të gjakut janë ndryshuar - numrin e acidit sialik, fibrinë, seromucoid, dhe haptoglobin? 2 - në-globulin; një proces kronik tha uljen e albuminës. Në analizën e urinës - cylindruria, microhematuria dhe albuminuria, ashpërsia e ndryshimeve varet nga ashpërsia e abscesit të mushkërive.

Kaloni analizë të përbashkët pështymë për praninë e fibrave elastike, qeliza atipike, prania e Mycobacterium hematoydyna tuberkulozi dhe yndyrore acide.

Bakteryoskopyyu pështymë ndjekur bakposev kryer për të identifikuar patogjen dhe të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Radiografi e mushkërive është hulumtimi më i besueshëm për diagnozën e "absces të mushkërive", si dhe të dallojnë sëmundje të abscesit të dytë këtu bronkopneumonare. Në raste të vështira diagnostikuese, të kryer CT ose MRI e mushkërive. Spirography EKG, metria rrjedhin pik dhe bronchoscopy kanë për qëllim për të konfirmuar ose të përjashtojë ndërlikimet e abscesit të mushkërive.

Kur dyshohet zhvillimin e birë pleurit pleural është kryer.

Trajtimi i abscesit të mushkërive

Ashpërsia e sëmundjes përcakton taktikat e trajtimit të tij. Ndoshta të dy trajtim kirurgjik dhe konservatore. Në çdo rast, ajo është mbajtur në një spital, në një departament të specializuar të Pneumologji. Trajtimi konservativ përfshin pjesën tjetër krevat përputhshmërisë, duke siguruar pozicion pacientit kullues disa herë në ditë për 10-30 minuta për të përmirësuar rrjedhjen e pështymë.

Terapi antibacterial menjëherë pas përcaktimit të ndjeshmërisë së korrigjim mikroorganizmave të antibiotikut. Për të riaktivizuar sistemin imunitar autohemotransfusion përshkruar dhe transfuzion të komponentëve të gjakut. Antistafilakokkovyy dhe gama globulin emëruar treguar.

Nëse kullimit natyror nuk është e mjaftueshme, atëherë shpenzojnë bronchoscopy me dëmtimit të dhëmbëve aktive aspiratës dhe larjen e tyre me zgjidhje antiseptik (Lavage bronchoalveolar). Ndoshta vetëm futja e antibiotikëve drejtpërdrejt në zgavrën e abscesit të mushkërive. Nëse abscesi është peryferychesky dhe është i madh, atëherë përdorë birë transthoracic.

Kur trajtimi konservativ i abscesit të mushkërive dhe jo efektive në rastet e komplikimeve të heqje të mushkërive është treguar, pra heqja e pjesë të tij.

Prognoza për absces të mushkërive

Abscesi i pëlqyeshëm i mushkërive është një resorption gradual i purulent infiltrimit rreth zgavrën; zgavër humbet formën e tij të djathtë të rrumbullakët dhe është e përcaktuar nuk është më. Nëse procesi nuk merr karakter të gjatë apo të komplikuar, shërim ndodh brenda 6-8 javësh. Përafërsisht 20% e hronizuyetsya abscesi.

Parandalimi i abscesit të mushkërive

Parandalimi i veçantë i abscesit të mushkërive atje. Parandalimi nonspecific është trajtim të hershëm të pneumoni dhe bronkit, kanalizimeve vatrave të infeksionit kronik dhe për të parandaluar aspiratën e rrugëve të frymëmarrjes. Aspekt po aq i rëndësishëm në reduktimin e incidencës është lufta kundër alkoolizmit.