Okolochelyustnyh abscesi


  • Shkaqet abscese okolochelyustnyh
  • Manifestimet klinike okolochelyustnyh abscese
  • Diagnoza dhe trajtimi i abscese okolochelyustnyh

Okolochelyustnyh abscesi - një fokus i kufizuar i inflamacion purulent e indeve të zonës Maksilofaciale. Nëse abscesi patrajtuar fillon ekzemë dhe kolaps purulent fusion indet ngjitur.

Shkaqet abscese okolochelyustnyh

Abscesi shkakton streptokokut dhe microflora streptokoksike është shkaku më i zakonshëm i sëmundjeve të dhëmbëve dhe proceseve inflamatore në zonën Maksilofaciale. Abrasions, dhimbje të fytit, grykët gjatë abscese kronike okolochelyustnyh komplikuar. Dëmtimi në lëkurë dhe në gojë, e infeksionit gjatë procedurave të dhëmbëve mund të shkaktojnë zonë abscesi okolochelyustnyh.


Sëmundje e zakonshme infektive ndodhin lloj sepsë, duke rezultuar në përhapjen e mikroorganizmave në gjak dhe limfatike, duke shkaktuar abscese të shumta në organe të ndryshme dhe indet, duke përfshirë abscese zonën okolochelyustnyh.

Fushat abscesi okolochelyustnyh mund të përballet për shkak të lëndimit. Gjatë luftës dhe fatkeqësive natyrore për shkak të mungesës së ndihmës së parë, sprains dhe frakturat e abscese nofulla shpesh komplikuar.

Okoloverhushechnyh dhe perikoronarnye vatra të inflamacionit dhe xhepa periodontale në acarimin mund të shkaktojnë nofulla absces për shkak të resorption kockave.

Manifestimet klinike okolochelyustnyh abscese

Formimi abscesi paraprin dhimbje dhëmbi si në periodontitis. Nadkusyvanie në zonën e prekur rrit dhimbje. Pastaj bashkohet ënjtje ngushtë e dhimbshme e formimit të kondensimit. Për absceseve se zhvilluar nën membranën mukoze, karakterizuar nga një skuqje dhe xhepa fryrë prekur. Ndonjëherë atje asimetri të fytyrës.

Në mungesë të terapisë përkeqësuar gjendjen e përgjithshme e pacientit, temperatura e trupit rritet, ka një refuzim për të ngrënë. Pas hapjes së absces dhimbje spontane subvencionet, konturet e fytyrës janë formë normale, shëndetin e përgjithshëm stabilizuar. Por për shkak të kushteve të favorshme për mikroorganizmave në procesin gojë, hronizuyetsya sepse ajo nuk thotë autopsi spontan të trajtimit. Në dobësimin afatshkurtër të sistemit imunitar okolochelyustnyh akute abscesi. Ndoshta gjenetikisht me pasazhe kronike fistulous, ajo është e shoqëruar nga fryma e keqe dhe gëlltitjes gërryen së brendshmi në masë. Ka sensibilizimi produkte prishjen e trupit, keqësuar sëmundjeve alergjike.

Për Absceset dysheme e gojës karakterizohet nga kongjestion në zonën sublingual me formimin e shpejtë e infiltrimit. Duke folur dhe të hahet janë të ashpër dhimbshme, atje hypersalivation. Reduktuara gjuha lëvizshmëri, ai butësisht ngriti mënyrë që të mos përballen me absces formuar. Si ënjtje, përkeqësuar gjendjen e përgjithshme. Kur plehu spontan hapja përhapur në okolohlotochnoho dhe qafë rajon, e cila çon në lezione purulent mesme.

Sky abscesi shpesh ndodh si një komplikacion i incisors periodontitis sipërme të dytë, canines dhe premolars dytë. Gjatë absces formimi vërejtur skuqje dhe hidhërim shije pas dhimbje fryrë bëhet intensive, të hahet i vështirë. Në hapje të përmbajtjes spontane purulent të zbatohet për të gjithë zonën e qiellzën e fortë me zhvillimin e pllakës osteomielit qëellzore.

Nëse ka një cheeks abscesi, në varësi të vendndodhjes dhe thellësi, ënjtje dhe skuqje mund të jetë më e theksuar në pjesën e jashtme ose nga mukozës orale. Prevalenca zjarr i moderuar kur punojnë muskujt e fytyrës rritje dhimbje. Gjendja e përgjithshme është praktikisht nuk prekur, por cheeks rrezikshme abscesi përhapur në departamentet fqinje të përballet përpara hapjes absces.

Gjuha abscesi fillon me hidhërim në trashësi, rritjet e gjuhës në vëllim, duke u bërë i ulur. Gjuha, përtypet dhe gëlltitjes ushqim në mënyrë dramatike e komplikuar dhe e dhimbshme. Ndonjëherë një abscesi mund të jetë një ndjenjë e asfiksi.

Diagnoza dhe trajtimi i abscese okolochelyustnyh

Diagnoza bazohet në inspektimin vizual të dentisti dhe ankesat e pacientit. Ndonjëherë, studim zbuloi se atje duhet të jetë i vlon zonat e fytyrës janë infeksione kronike.

Për të vizituar mjekun këshilluar për të marrë analgesics, shpëlarje gojën me zgjidhje antiseptik, antibiotikët të pavarura të papërshtatshme.

Qëllimi përfundimtar i trajtimit është eliminimin e plotë të infeksionit dhe restaurimin e funksioneve të cenuara sa më shpejt të jetë e mundur.

Skema e trajtimit varet nga faza e sëmundjes, të virulencës së mikroorganizëm dhe karakteristikat e reagimit të mikroorganizëm. Abscese lokalizimit zonë okolochelyustnyh, mosha e pacientit dhe prania e comorbidities ndikojnë dukshëm udhëzimet e trajtimit. Faktorët më të vështira për të qenë terapi më intensive.

Gjatë trajtimit të abscese zonë okolochelyustnyh rekomanduar dietë e dominuar supave pureed dhe purees. Nëse ka refuzimi i vazhdueshëm për të ngrënë turistik për zgjidhje intravenoze proteinave.

Nëse ka një zbulimi abscesi formuar treguar, e ndjekur nga kullimit zgavër. Në raste të tjera, drejtuar për trajtim antibiotik dhe vetëm nëse ajo ngre çështjen e operacionit të papërshtatshme.

Antibiotikët janë administruar nga injeksion ose ne forme tabletash, përveç një kurs të terapisë vitaminë. Duke treguar adjuvantë dhe terapi detoxification. Shpëlarje gojën me zgjidhje të ngrohtë furatsilinom dhe sode heq puffiness dhe parandalon përhapjen e infeksionit. Nëse ka një dhimbje të qartë përdorur analgesics.

Me kohë të filluar prognozë ndihmës terapi zakonisht është i favorshëm, shërim ndodh brenda 6-14 ditëve.