Abdomen abscesi


  • Shkaqet abscese bark
  • Klasifikimi i abscese bark
  • Simptomat e absceseve e kavitetit barkut
  • Abscese Diagnoza bark
  • Trajtimi i abscese bark
  • Parashikimi dhe parandalimi i abscese bark

Në një kuptim të gjerë të abscesi Gastroenterologji bark operacionale referohet intraperitoneal (intraperitoneally), retroperitoneale (retroperitoneale) dhe intraorhannyh (vnutriorhannye) lunge. Intraperitoneal dhe abscesi retroperitoneale është e vendosur zakonisht në anatomike kanale, xhepat, çanta hapësirat e qelizave yndyrë barkut dhe retroperitoneale. Vnutriorhannye abscess e kavitetit barkut shpesh formohet në parenchyma e melcise, pankreasit ose i mureve.

Pronat plastike e peritoneum dhe ndërfutur midis shtresa parietale, gjëndra dhe organeve të tij, që nxisin inflamacion dhe formimin e llojit delimitimin e kapsulave piogjen që parandalojnë përhapjen e procesit purulent. Prandaj abscesi i zgavrën e barkut quhet "peritonit kufizuar."

Shkaqet abscese bark


Në shumicën e rasteve, formimi i abscese barkut të lidhur me peritonit të mesëm që u zhvillua si rezultat i gjetjes në zgavrën e lirë peritoneal të përmbajtjes së zorrëve në apendiksit ruptured; gjak dhe qelb në kullimit shfrim të hematomas, dështimit anastomosis, nekrozë postoperative pankreatik, lëndimet dhe kështu me radhë. d.

Në 75% të rasteve abscese janë të vendosura brenda zgavrën e barkut, apo retroperitoneale; 25% - intraorganic. Zakonisht abscesi i zgavrën e barkut është e formuar brenda disa javësh e peritonit. Lokalizimi tipik i abscese barkut janë omentum madh, mesentery, legen, rajon mesit, hapësirë ​​poddiafrahmalnoe, sipërfaqe ose trashësi prej organeve parenkimale ind.

Shkaku i abscesit të zgavrën e barkut mund të veprojë inflamacion purulent e organeve gjenitale femërore - salpingjitit akute, adnexitis, parametrit, pyovar, piosalpinsk, tuboovarialnogo absces. Ka abscese shkaktuar abdomen nga pancreatitis, në të cilin rast ato zhvillojnë koherente me veprimin e enzimeve pankreatik në indet përreth, duke shkaktuar inflamacion shqiptuar. Në disa raste një abscesi i zgavrën e barkut zhvillohet si një komplikacion i cholecystitis akute ose pushim ulcerat gastrike dhe duodenale ulçerë 12, sëmundjen Crohn.

Abscesi Psoas, (apo abscesi çapokor muskujve mesit) mund të jetë për shkak të osteomielit të shpinë, spondylitis me tuberkuloz, paranefritom.

Abscese piogjen flora bark shpesh polymicrobial, duke kombinuar aerobic (E. coli, Proteus, Stafilokoket, streptokokeve, etj) dhe anaerobe (clostridia, Bacteroides, fuzobakterii) shoqatat microbial.

Klasifikimi i abscese bark

By kryesor etiofaktoru dalluar microbial (bakteriale), parazitare dhe nekrotike (abacterial) absces të zgavrën e barkut.

Sipas mekanizmit pathogenetic post traumatike të izoluar, postoperative, shpuar, abscese metastatic e zgavrën e barkut.

Nga lokacioni abscese relative peritoneal bark ndarë në retroperitoneale, intraperitoneal dhe e kombinuar; nga numri i ulcerat - vetme ose të shumëfishta.

Për lokalizimin ndodhë subdiaphragmatic, mezhkishechnogo, appendicular, legenit (abscesi hapësirë ​​Douglas), dhe abscese parietal vnutriorhannye (vnutribryzheechnye, abscese e pankreasit, mëlçisë, shpretkë).

Simptomat e absceseve e kavitetit barkut

Në fillim të sëmundjes në çdo bark formë abscesi mbizotëruese simptoma të përgjithshme: dehje, të përhershme (të përhershme) temperaturë me ethe ethshëm, rrëqethje, takikardi. Shpesh bark abscesi shënuar përzier, oreks, dhe të vjella; zhvillimin pakalim i ileumit paralizuar, dhimbje të forta në këtë zonë të veçantë të ulçerë, theksojnë muskujt e barkut.

Tensioni simptomë e muskujt e barkut është më e theksuar në abscesit barkut, të lokalizuara në mezohastryy; poddiafrahmalnoy lokalizimin abscesi zakonisht ndodhin me simptoma të veshur lokale.

Kur abscesi subdiaphragmatic mund të shqetësojë dhimbje e sipërme kitara në frymëzim radiating në sup sup dhe brisk, kollë, gulçim. Simptomet e abscesit legenit përfshijnë dhimbje të barkut, urinim i shpeshtë, diarre dhe tenesmus për shkak të acarim refleks të fshikëzës dhe zorrët. Për retroperitoneale abscese lokalizimin karakteristike e dhimbjes në të ulët mbrapa, ndërsa intensiteti i dhimbjes është më keq kur lakimi i skaj të ulët në hip përbashkët.

Ashpërsia e simptomave në absces të zgavrën e barkut është i lidhur me madhësinë dhe vendndodhjen e abscesit dhe intensitetin e terapisë së vazhdueshme antimicrobial.

Abscese Diagnoza bark

Në mënyrë tipike, shënimet e para provimit pozicionin e pacientit, të cilën ai merr për të lehtësuar gjendjen e tyre, e shtrirë në anën ose prapa, gjysmë-ulur, lakimi Detyruar, dhe kështu me radhë. D. Çuvashisht thatë, lulëzim pak gri i rrethuar, stomak ënjtje pak. Prekje e abscesit bark në zgavrën e barkut zbulon ëmbëlsi në pjesë të korrespondojnë lokalizimin e arsimit purulent (kuadratin e sipërm, thellësi pellgu, etj.) Praninë e një poddyafrahmalnoho abscesi karakterizohet nga asimetri të gjoksit, vyp'yachuyemo mezhreberiy dhe skajet më të ulëta.

Analiza e përgjithshme e gjakut në abscesit barkut zgavër zbuloi leukocytosis, neutrophilia, ESR përshpejtimin.

Roli vendimtar në diagnozën e abscesi bark provim X-ray është dhënë. Në mënyrë tipike, Radiografitë Plain tregon nivel të mëtejshëm arsimor të lëngshme. Në studimin kontrast të traktit gastrointestinal (ezofag dhe stomak radiografi, irrigoskopii, fistulography) përcaktohet nga zhvendosja e stomakut apo zorrëve sythe të depërtuar. Kur dështimi i postoperative materialit kontrast seams vjen nga zorrë në zgavrën e abscesit.

Ultratinguj barkut abscesi më informative në krye të departamenteve të saj. Kur kompleksiteti i diagnozën diferenciale të abscesit të zgavrën e barkut tregoi CT, laparoscopy diagnostike.

Trajtimi i abscese bark

Trajtimi kirurgjik i abscesit të zgavrën e barkut është kryer nën maskën e terapisë me antibiotikë (aminoglycosides, cefalosporinave, fluoroquinolones, derivateve imidazole) për të shtypur mikroorganizmave aerobic dhe anaerobe.

Parimet e trajtimit kirurgjik të të gjitha llojeve të abscese në bark janë të hapur abscesi, kullimit e vet adekuat dhe kanalizimet. Qasja abscesi i zgavrën e barkut është e përcaktuar me vendndodhjen e saj, zbulojnë absces extraperitoneal subdiaphragmatic ose chrezbryushinnoe; Hapësirë ​​Douglas abscesi - transrectal ose Transvaginal; lyumbotomicheskoho psoas abscess-- e aksesit dhe kështu me radhë. d. Nëse ka abscese shumta kryer një seksion të gjerë të zgavrën e barkut. Pas kirurgjisë, duke lënë kullimit për aspiratën aktive dhe Lavage.

Small abscesi i vetëm subdiaphragmatic mund të rrjedhë nën udhëzim ultratinguj chrezkozhnyh. Megjithatë, evakuimi i paplotë i qelb probabilitet të lartë të rishfaqja e një Ulçera ose diku tjetër subdiafrahmalnoho hapësirë.

Parashikimi dhe parandalimi i abscese bark

Në absces të vetme të zgavrën e barkut prognozë më të favorshme. Komplikimet mund të duket përparim abscesi qelb në pleural lirë apo në zgavrën peritoneale, peritonit, sepsë.

Parandalimi i abscese abdomen, kërkoi heqjen në kohë të sëmundjeve akute kirurgjike, sëmundjeve gastrointestinale, inflamacion të aparatit gjenital femëror, kujdes adekuat postoperativ pas operacionit në zgavrën e barkut.