Adenoids


 • Çfarë adenoids
 • Arsyet adenoids
 • Adenoids Klasifikimi
 • Simptomat adenoids
 • Adenoids Diagnoza
 • Trajtimi i adenoids

Adenoids - përhapja jonormal i indeve limfoide bajamet nasofaringeal, zakonisht në fëmijët 3-10 vjet. Ajo shoqërohet me shkurtësinë frymëmarrje të lirë nazale, gërhitës gjatë gjumit, zë hundës, të ftohtë. Çon në ftohjet e shpeshta dhe inflamacion në veshin e mesëm, humbje të dëgjimit, ndryshimin e zërit, folëse, zhvillimit të vonuar, formimin e malocclusion. Kur heqja kirurgjikale e adenoids (adenotomy) janë përjashtuar përsëritjen e përhapjes.

Çfarë adenoids

Së bashku dhe ushqim, ujë dhe ajër në trup nëpërmjet gojës merr një numër të madh të mikrobeve. Në fyt janë formacione limfoide (amygdala) që e pengojnë depërtimin e infeksionit dhe mbrojtjen e trupit kundër patogjeneve.


Bajamet formojnë unazë faringut (unazë-Valdeyra Pirogov). Bajame nasofaringeal është pjesë e unazës së faringut dhe vendoset në uljen e nasopharynx. Bajamet zhvilluara mirë në fëmijë bie me moshën dhe shpesh atrofizuar krejtësisht.

Arsyet adenoids

Ka një predispozitë gjenetike për përhapjen e bajamet nasofaringeal shkaktuara nga devijimet në strukturën e endokrine dhe sistemin limfatik (limfatyko-hypoplastic anomali Kushtetuta). Në fëmijët me këtë anomali në afërsi të adenoids shpesh një funksion rënie tiroide, e cila duket apatike, përgjumje, ënjtje dhe një tendencë për të qenë mbipeshë.

Predisposing faktor në zhvillimin e adenoids mund të jetë kequshqyerja (overfeeding) dhe efektet toksike të një numri të viruseve. Inflamacion i mesëm dhe rritja e adenoids mund të zhvillohet pas fëmijërisë sëmundjet infektive si kolla e mirë, fruthi, fruth i keq dhe difterisë.

Adenoids Klasifikimi

Ekzistojnë tri nivele të adenoids rritje

 • 1 shkallë - adenoids afër hapës i tretë dhe Hoan. Gjatë ditës fëmija është frymë lirisht. Në natën, ajo ndizet në pozicion horizontal dhe rritje shkurtësinë e adenoids fryma.
 • 2 shkallë - adenoids dhe Hoan gjysmë afër hapës. Ditë fëmijë dhe frymëmarrje natë kryesisht gojë, shpesh snores në gjumin e tij.
 • 3 shkallë - adenoids tërësisht (ose pothuaj tërësisht) dhe e mbylli raportin choana stërvitje. Simptomet janë të njëjtë me atë të 2 gradë, por shprehur më ashpër.

Simptomat adenoids

Nose fëmijë të përhershme ose periodike të përcaktuara, të karakterizuar shkarkimin e harlisur i lëngshëm. Foshnja fjetur me gojë hapur. Për shkak të vështirësi në frymëmarrje pacientit bëhet gjumë i shqetësuar, gërhitës me zë të lartë e shoqëruar. Fëmijët shpesh kanë ëndrra të këqija. Gjatë gjumit të mundshme sulmet e astmës shkaktohen nga tërheqjen e gjuhës.

Në adenoids mëdha ndërprerë fonatsyya, zëri i durueshëm është hundës. Hapje tub auditory mbyllur adenoids shumë i madh, e cila çon në humbjen e dëgjimit. Fëmijët bëhen të pavëmendshëm dhe të pavëmendshëm.

Sepse adenoids zhvillim hyperemia congestive përreth indeve të buta (harqe Palatine pasme, shije të butë, mukozën e hundës turbinate). Si një rezultat i problemeve të frymëmarrjes janë përzjerë shpesh zhvillojnë rinitit, përfundimisht e kthyer në rinitit kronike kataral.

Rritja e indeve adenoid adenoiditis shpesh komplikuar (inflamacion i adenoids). Në shenjat akute tregojnë adenoiditis të infeksionit të përgjithshëm jo-specifik (dobësi, ethe). Adenoids dhe veçanërisht shpesh adenoiditis shoqëruar nga një rritje në nyjet limfatike regjionale.

Sëmundje të zgjatur çon në përçarje të zhvillimit të skeletit të fytyrës. Nofulla e ulët është e ngushtë dhe të zgjeruar. Pas formimit të abuzimit qiellzën, malocclusion atje. Përballen pacienti bëhet një lloj i "tipit adenoid."

Adenoids mund të ndikojnë në mekanizmin e frymëmarrjes. Me kalimin e airflow përmes zgavrën e hundës është një refleks formacion karakter mbytje dhe tym. Kështu që njerëzit gjithmonë marr frymë me hundë më e thellë se gojës. Frymëmarrje i zgjatur përmes gojës në të ulët, por mungesa të pashpërblyer të ventilimit.

Fëmija gjak më pak oxygenated, ka një hipoksi butë trurit kronik i theksuar. Sepse abuzimi oxygenation kronik në fëmijët me adenoids gjatë Natyrisht nganjëherë zhvillojnë disa të vonuar mendor. Pacientët shpesh ankohen për dhimbje koke, të mësuarit e dobët, e kanë të vështirë të kujtohet materiale edukative.

Reduktimi thellësinë e mbytje gjatë një periudhe të gjatë kohore shkakton përçarje e formimit të gjoksit. Fëmija zhvillon këmbë shumë gjoks të tilla si "gjoks pule". Një numër i pacientëve me adenoids kthehet anemi, çrregullime të traktit gastrointestinal (humbje oreksi, të vjella, kapsllëk ose diarre).

Adenoids Diagnoza

Diagnoza është propozuar në bazë të një rishikim të detajuar me kujdes mbledhur histori dhe të dhënave mjet kërkimore. Teknikat e mëposhtme instrumentale:

 • Farynhoskopyya. Studimi vlerëson gjendjen e orofaringut dhe bajamet. Të përcaktuar praninë e sekrecioneve mucopurulent karakterit në anën e pasme të fytit. Për të parë adenoids butë ashensor shije shpatull.
 • Anterior rhinoscopy. Mjeku shqyrton pasazhe të hundës. Studimi zbulon praninë e ënjtje dhe shkarkimi në zgavrën e hundës. Në hundë varrosur fëmijëve vasoconstrictor Pikla bëhet pastaj të dukshme adenoids ngushtë raport choana. Fëmija i kërkohet shlotnut. Ka një reduktim të qiellëz e butë shkakton luhatjet adenoids në të cilën pasqyrime të dukshme drita në sipërfaqen e bajamet.
 • Pasmë rhinoscopy. Mjeku shqyrton pasazhe të hundës përmes orofaringut duke përdorur një pasqyrë. On adenoids provimit të dukshme, të cilat janë tumor hemispherical e grooves në sipërfaqe ose në lartësi entitete grupore në pjesë të ndryshme të nasopharynx. Studimi është shumë informativ, por zbatimi i tij paraqet vështirësi të caktuara - veçanërisht në fëmijët e vegjël.
 • Nasopharynx radiografi. Radiografi kryhet në projektimin lateral. Fëmija studim hap gojën e tij për të adenoids kontrast më të qartë e ajrit. Radiographs mund të besueshme të diagnostikuar adenoids dhe me saktësi të përcaktojnë shkallën e tyre.
 • Endoskopisė i nasopharynx. Highly hulumtim që kontribuon për një ekzaminim të detajuar të nasopharynx. Në ekzaminimin e fëmijëve të vegjël kanë nevojë për anestezi.

Trajtimi i adenoids

Qasja terapeutik nuk përcaktohet aq shumë madhësinë e adenoids si çrregullime shoqëruese. Indikacionet për grupe otolaringolog. Në fëmijët e vegjël me adenoids operacioni kryhet nën anestezi të përgjithshme. Për fëmijët më të vjetër, ata shpesh kryhet nën anestezi lokale. Mbante adenoids cryodestruction ose heqjen endoskopik.

Në pacientët me alergji adenoids shpesh përsëritet, kështu që operacioni duhet të jetë e kombinuar me desensitizing terapi.

Kur pompimit bajamet nasofaringeal 1 shkallë dhe dështimi i butë i frymëmarrjes rekomanduar trajtim konservativ (instalacioni i zgjidhje 2% protargola). Pacienti është bërë obligim bëhet gati mjetet (vitamina, kalcium, vaj peshku).