Adenoma e bronke


  • Klasifikimi adenoma e bronke
  • Shkaqet e adenoma bronkiale
  • Simptomet e adenoma bronkiale
  • Diagnoza e adenoma bronkiale
  • Trajtimi i adenoma bronkiale
  • Prognoza e adenoma bronkiale

Tumoret që zhvillojnë në bronke mund të jetë si dobrokachestvennymy dhe malinje. Në mesin e tumoreve malinje përfshijnë kancerit të mushkërive bronchiogenic. Tumoret beninje te bronkeve, kryesisht përfaqësuar adenomas. Në përgjithësi kanceri, beninje bronkiale janë shumë më rrallë, rreth 5-10% të rasteve në lezioneve totale tumorale të traktit të frymëmarrjes. Ndërkohë, mjedisit adenoma dashamirës bronkiale është rreth 60-65%.

Adenomas tumoreve epiteliale bronkial takojnë llojit që e zhvilluar kryesisht nga gjëndra e mukozën e pemës bronkiale. Në Pneumologji adenoma bronkiale konsiderohet si tumore beninje me keqdashje të lartë të mundshëm, v. To. Llojet e ndryshme të adenomas të prirur për përsëritje dhe transformimit malinje. Adenoma e bronke shpesh diagnostikuar në gratë e moshës 35-50 vjet.

Klasifikimi adenoma e bronke


Në kushtet morfologjike "adenoma bronkiale" - një term kolektive që përfshin një shumëllojshmëri të qelize tumorale në strukturën dhe përbërjen. Duke pasur parasysh strukturën histopatologjike ka disa lloje të adenomas bronkiale: Carcinoid, mukoepidermoidnyy, tsilindromatoznyy dhe të përziera.

Më shumë se 80% në praktikën klinike, ka adenoma llojin carcinoid (carcinoid). Në strukturën e saj mikroskopike kartsynoyda përfaqësuara qelizat proliferimin, epiteli me qerpikë që vijnë jashtë ose gjëndra bronkial. Karakterizohet nga prania e një numri të konsiderueshëm të qelizave arhentaffinnyh (pikturuar kripëra argjendi) strukturat, duke e lejuar të renditet këtë lloj të adenoma e bronke deri Model të kartsynoyda. Në vend të rritjes kartsynoyda një numër të madh të anijeve, e cila shpjegon shpatet e tumorit me hemorragji. Adenoma zakonisht i lidhur ngushtë me murin e bronke dhe në disa raste depërton thellë në të trasha e saj. Supozohet se kartsynoyda bronke si kartsynoyda traktin e tretjes, serotonin sekretuar dhe adrenalin, kështu që ky lloj i adenomas bronkial mund të shkaktojë çrregullime autonome: flashes nxehtë, marramendje, konfiskimet, bronchospasm, dermatit alergjik, etj

Ndër adenomas carcinoid bronkial vysokodiffrentsirovannyy kartsynoyda dalluar tipike, atipike kartsynoyda moderuar të diferencuar dhe dobët anaplazovanyy. Malignization adenomas bronkial carcinoid ndodh në 5-10% të rasteve. Për kartsynoyda rritje malinje karakteristike infiltrative dhe aftësinë për metastazë hematogjene dhe lymfohennomu në organet e largëta - mushkërive tjetër, trurit, mëlçisë, kockave, veshkave, pankreasit. Ndryshe nga kanceri bronchogenic, adenoma malinje të bronke karakterizuar nga një rritje e ngadaltë dhe metastazë fund, dhe largimin e saj radikal jep rezultate të mira afatgjata.

Vendi i dytë në shpeshtësinë e zbulimit (10%) kanë bronkiale llojin adenoma tsilindromatoznoho (tsilindromy). Në mikroskop ata të përbëhet nga cilindrike ose epiteli prizmatik. Më pak në mënyrë të konsiderueshme (më pak se 1%) janë bronkiale lloj adenoma mukoepidermoidnoho (mukoepidermoidy) paraqitur formacionet gjëndrave-cistike zapolnennymy masë mucous. Adenoma e përzier strukturës lloj cilindër bronket kombinuar dhe carcinoid.

Ndër adenomas pak malinje tumoreve bronkial carcinoid priren kurs. Adenoma bronkiale zakonisht arrijnë madhësinë e 2-3 cm në diametër, kanë të butë, nganjëherë lobed sipërfaqe rozë e çelët-kuqe.

Adenoma e bronke mund të jetë endobronchial, vnebronhialnyy (ekstrabronhialnyy) dhe rritjen e përziera. Endobronhialnoy adenoma rritet në lumen të bronke, duke ngritur Mukoza, duke shkaktuar atë të atrofi dhe ulceration. Rritja Endobronchial shoqëruar nga një rritje prej pengesave bronkiale, deri në mbylljen e plotë të lumen të bronke. Me rritja e tumorit mund të origjinën mushkëritë atelectasis zhvillojnë pneumoni kronike me acarimin shpeshta, fibrozë, bronkoektazise.

Rritja Vnebronhialnyy bronkiale adenoma karakterizohet nga përhapja e tumoreve në trashësi të murit bronkial apo vend në natyrë. Kur të përziera adenoma bronkiale rritje duket si një hourglass, shtangë dore ose ajsbergut, me endobronhialnoy vnebronhialnuyu e tumorit dhe e ndan në mes transportin razdvinutymy razrushennymy kërc dhe bronke.

Lokalizimi dalluar mes adenoma bronkiale qendror dhe periferik. Në 60% të rasteve të adenomës mbresëlënëse të pjesshëm ose segmentale bronke; 20% - bronke kryesore; në 20% - bronchioles.

Shkaqet e adenoma bronkiale

Shkaqet besuar adenomas bronkial të panjohur. Supozohet që zhvillimi i tyre mund të luajnë një rol të pirjes së duhanit (aktiv dhe pasiv), faktorët profesionale (punë me arsenik, nikel, asbest, etj), vuajtje e mjedisit. A nuk e përjashton lidhjen adenoma pathogenetic e bronke patologjisë tjetër bronkopneumonare, COPD, astma, bronkit kronik, të përsëritura dhe pneumoni të zgjatura, etj

Duke pasur parasysh se çdo lokalizimin adenoma që dalin nga epiteli gjëndrave (adenomës prostatës, gjirit, tiroide, gjëndrat e pështymës, traktin gastrointestinal, bronke), mekanizmat endokrine ngjarë të përfshirë në ndodhjen e tyre.

Simptomet e adenoma bronkiale

Simptomet e adenoma bronkiale varet nga vendndodhja e saj, shkallën e pengimit bronkial të komplikimeve. Kursi klinik i qendrës bronkiale adenomës janë tre periudha.

Në periudhën e parë adenoma bronkiale nuk shkakton shkelje bruto prej pengesave bronkial. Manifestimet klinike përfshijnë kollë e thatë, rraskapitje, peshtyn gjak.

Në periudhën e dytë, e lidhur me prishje të rëndë të të qenët i qartë bronkiale zhvillojnë ndryshime patologjike në indet e mushkërive dhe pleural (atelectasis, pneumoni përsëritet, pleurit), gulçim, wheezing ose stridoroznym, kollë, temperaturë, hemorragji pulmonare.

Periudha e tretë karakterizohet me mbyllje të plotë të adenoma lumen bronkiale, i shoqëruar nga zhvillimi i atelectasis qëndrueshëm të mushkërive me bronkiektazise dhe anëtarësimit poststenotycheskoe infeksion purulent. Fotografia klinike e kësaj periudhe është përcaktuar nga rritja e temperaturës së trupit në 38-39 ° C, kollë me departamentin e harlisur e sputumit purulent, hemoptysis, dhimbje gjoksi, shenja të intoksikimit, dobësi të përgjithshme, humbje peshe, anemi. Zhvillimi i mundshëm i dështimit kardiopulmonare.

Individët me lezione periferike të kursit bronkiale adenomës është zakonisht asimptomatik.

Carcinoid bronkiale në 2-4% të rasteve janë të shoqëruara nga zhvillimi i sindromës carcinoid. Në këtë rast, rrjedha e përsëritur e gjakut në kokë dhe gjymtyrë e sipërme, ndjenjë të nxehtë, spote pink-kuqe në fytyrë, bronchospasm, luhatjet e tensionit të gjakut, dhimbje barkut konvulsiv, diarre. Ashpërsia dhe frekuenca e konfiskimeve rrit me bronkial carcinoid lloj keqdashje adenomës.

Diagnoza e adenoma bronkiale

Adenoma e bronke nuk është gjithmonë zbuluar në kohë nga parandalimin rreze-X. Edhe në radiographs, lokalizimi i adenomas në njësinë kryesore dhe bronke, ndryshimet patologjike janë zakonisht të padukshme; Vetëm tomograms mund të përcaktohet defekte mur bronkiale.

X-ray foto nga adenoma bronkiale varet nga shkalla e pengesave airflow, kalibrit bronkiale prekur, kohëzgjatjen e procesit. Kur pengim bronkiale radiografi e plotë pulmonar zbulon mushkëritë e pjesshme ose e plotë atelectasis; në rast të pengimit të pjesshëm të përcaktuar atributet hypoventilation. Të dhënat më bindëse on adenoma bronkiale përftuara nga CT dhe MRI e mushkërive, scintigraphy mushkërive. Përsosin tumoreve karakterin tuaj dhe marrëdhëniet e saj me murin e bronke lejon studim radiografike - Bronhografiya.

Në shumicën e rasteve, diagnoza përfundimtare e adenoma e bronke lehtëson bronchoscopy diagnostike. Nëse nuk mund të parashikoj rritjen endobronchial rrumbullakuar edukimin me sipërfaqe të kuq me shkëlqim të lëmuar ose melkobuhrystoy që bleeds lehtë në kontakt. Adenoma e bronke, një këmbë, ka lëvizshmërinë lartë, në rast tumor rritet me bazë të gjerë dhe të duket si "ajsberg" për të hequr atë gjatë bronchoscopy dështon. Biopsi endoskopike me ekzaminim histologjik të mëvonshëm ju lejon te specifikoni llojin e adenoma e bronke dhe shkallën e pastërtisë.

Për të vlerësuar peshën e çrregullimeve pengues dhe kufizuese kryer Spirometry.

Për përjashtimin adenomas e vendeve të tjera të këshillueshme TRUZI (burra), ultrazërit të gjirit (për gratë), endoskopisė, colonoscopy, ultrazërit të gjëndrës tiroide, veshkave dhe gjëndra veshkave, gjëndrat e pështymës.

Trajtimi i adenoma bronkiale

Duke pasur parasysh rrezikun e komplikimeve (procesit purulent, gjakderdhje, keqdashje), subjekt adenoma bronkiale heqjen kirurgjikale të sa më shumë të jetë datë më të hershme. Natyra dhe shtrirja e ndërhyrjes lokacion të caktuar, madhësia, karakteristika e rritjes, strukturën histologjik adenoma e bronke, zhvillimin e ndryshimeve të mesme të indeve të mushkërive.

Në periudhën e hershme, me adenoma padyshim beninje e lokacionit të bronket qendror me rritjen endobronhialnoy që ka këmbët e hollë, mund të prodhohen heqjen endoskopike e tumorit. Megjithatë ndërhyrje endobronhialnoy i lidhur me probabilitetin e kirurgjisë pamjaftueshme radikal, rrezik të lartë të gjakderdhjes, për nevojën e kontrollit të përsëritura endoscopic biopsia dhe bronke.

Në shumicën e rasteve, heqja e adenoma e bronke në një bisht të ngushtë të prodhuar nga bronhotomiy ose finishit heqje të bronke. Në adenomas të ketë një bazë të gjerë, tregon operim rrethore e anastomosis bronkiale cilin është shqiptuar mezhbronhialnoho. Këto lloje të operacioneve ohranychyvayuschyesya heqje ekonomik të bronke, mund të kryhet vetëm kur konfirmuar Histologjikisht formacione beninje dhe indeve të plotë funksionale të mushkërive.

Në rastin e ndryshimeve të kufizuara të pakthyeshme të indeve të mushkërive skajor pengim bronkial nga tumori (bronkoektazise, ​​poststenoticheskaya abscesi mushkërive, fibrozë), është heqje margjinale sehmentektomiya, lobectomy ose bilobektomiya. Në ndryshimeve patologjike në të gjithë mushkërive është vetëm pneumonectomy mundur ndërhyrje.

Prognoza e adenoma bronkiale

Diagnoza vonë nga adenoma e bronke eliminon mundësinë e operacioneve duke ua lënë gjallë dhe kërkon zbatimin e resections mëdha të mushkërive.

Pas heqje radikal të adenoma e bronket 5-vjeçar normën e mbijetesës është 96%. Në disa raste, përsëritje e mundshme lokale, dhe keqdashje i largët tumor metastatic adenoma bronkiale. Pacientët të cilët iu nënshtruan heqjen bronkiale adenoma, duhet të jetë nën mbikëqyrjen e mushkërive (kirurg kraharorit) është kontrolli i rregullt radiologjike dhe endoskopike.