Aerosinusit


  • Mekanizmi i aerosinusita
  • Simptomat aerosinusita
  • Diagnoza aerosinusita
  • Trajtimi aerosinusita

Rënie të mprehtë presioni i ajrit, në të cilën personi mund të shkaktojë barotravmu strukturat ajër të mbushur të trupit të tij. Në aerosinusita ajo mund të dëmtojë zgavrën tympanic (Aerootit) dhe mushkërive (pneumatoraks, emfizemë). Mbi frekuencën e mesëm të këtyre sëmundjeve aerosinusit renditet e dyta pas aerootita. Më shpesh ata vuajnë pilotët që përjetojnë dallime të rëndësishme presion me një ngjit të mprehtë apo të reduktuar zhytësit avionëve për simulim të thellë, duke punuar në Kaesong, si dhe ato që janë duke u testuar në dhomën.

Mekanizmi i aerosinusita

Shfaqja aerosinusita lidhur me presionin e ajrit disequilibrium brenda sinuseve dhe mjedisin. Me rritjen e presionit të presionit atmosferik në brendësi të sinus duket relativisht i ulët, duke kontribuar në akumulimin e lëngjeve në sinuseve dhe gjak. Kur presioni i jashtëm uljen e presionit në sinus duket i tepruar dhe do të mund të plagosë murin e tij. Në të dy rastet, presioni rënie ndikim të pa kompenzueshëm negativ në rrjedhjen e gjakut mukozale dhe sinuseve paranazale, e cila mund të çon në ndryshime inflamatore me të zhvillimit aerosinusita. Nuk është ënjtje e mukozës, submucosal hemorragji, thyer ventilim sinus. Në rrethana të tilla, është e lehtë sinuset e infektuar dhe purulent sinusit aerosinusit komplikuara.


Modern Otolaryngology konsideron se aerosinusita shfaqja kontribuon ndjeshëm në ndryshimet patologjike që pengojnë ventilimin e sinuseve dhe të thyer vrima të qenët i qartë soobschayuschym ata me zgavrën e hundës. Po, aerosinusit shpesh zhvillon në pacientët me shtrembërim mur ndarës i hundës dhe shkelje të strukturës anatomike të zgavrën e hundës, si rezultat i anomalive të lindura apo plagosje hundë. Proceset inflamatore nasopharynx (rinitit, adenoids) dhe sëmundjet alergjike, të shoqëruar nga ënjtje e mukozën e hundës (ethe hay, rinitit alergjik), gjithashtu kontribuojnë në zhvillimit aerosinusita.

Simptomat aerosinusita

Aerosinusit është zakonisht bilateral. Duket dhimbje koke intensive dhe dhimbje në fytyrë, shpesh në lokalizimin e sinuseve prekura. Dhimbje gjatë aerosinusite mund të japë në kokë ose është përhapur në natyrë. Ata zakonisht i shoqëruar nga një ndjenjë e presionit, plotësinë ose shurdhim në sinuseve përflakur. Pacientët me aerosinusitom ankohen për kongjestion nazal dhe shprehën vështirësi në frymëmarrje hundës. Në disa raste, nuk nosebleeds.

Bashkimi me një infeksion sekondar me aerosinusite karakterizohet nga ethe, pamja e përgjithshme e simptomeve (pafuqi, dobësi, lodhje) dhe shkarkimit të trashë hundës, të cilat janë të verdhë apo të gjelbër-verdhë.

Më së shpeshti zhvillohet aerosinusit me lezione të sinus frontal dhe shoqërohet nga simptomat e sinusit. Aerosinusit Më pak të zakonshme nofull, manifestuar shenja karakteristike e sinusit.

Diagnoza aerosinusita

Diagnoza aerosinusita i rëndësishëm pyetur pacientin në lidhje me profesionin e tij dhe të identifikojë një barotrauma fakt histori. Në ekzaminim, pacienti me audiologist aerosinusitom mund të zbulojë zgjerimin e capillaries në lëkurën e sinuseve prekura. Frymëmarrje edhe pacienti i rëndësishëm përmes gojës.

Një përmbledhje e zgavrën e hundës - rynoskopyya. Kjo ju lejon për të diagnostikuar kushtet patologjike e nasopharynx, të cilat kontribuan në aerosinusita shfaqjen dhe në gjendje të përkeqësohet çrregullim. Kur rhinoscopy vëzhgoi ënjtje dhe skuqje të mukozës, rrjedhjet e sekrecioneve nga sinuseve vrima e infektuar. Sinuses radiografi në aerosinusite zbulon ZATEMNENYE ata nganjëherë vërejtur në radiographs nivel fluide. Studim bakteriologjik i nasofaringeal shtupë dhe hundës shkarkimi është kryer për të përcaktuar llojin e microflora patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Nëse dyshoni se një kombinim të aerosinusita studimit aerootitom dëgjimin e kryer (audiometry) dhe otoskop për të diagnostikuar dëmtimin e indeve të mushkërive - X-ray e mushkërive.

Trajtimi aerosinusita

Në trajtimin e pacientëve me aerosinusitom bëjë përjashtimin nga puna lidhur me aeroplan, arkë municioni, dhomës dhe podvodnymy pikiatë. Objektivat kryesore të trajtimit aerosinusita janë: ënjtje e heqjes mukozës, restaurimi i të qenët i qartë dhe kullimit normal i sinuseve të infektuar. Për këtë qëllim instalacioni në drogat hundë vasoconstrictor (halazolin, Nazol, nazyvyn, naftizin etj), kullimit dhe shpëlarje sinuses nga metoda thithje "krisur" ose nga evakuimin sinus duke përdorur sinus kateter. Me dhimbje të forta destinacion sindromi treguar medikamente analgjezik dhe anti-inflamator.

Është e rëndësishme për të trajtuar comorbidities nasopharynx që rrisin aerosinusita kurs. Aerosinusit komplikuar nga infeksioni sekondar kërkon terapi sistemike antibiotik, i cili është emëruar nga rezultat e antybiotykohramy. Shfrytëzimi efektiv i fizioterapi: UHF, rryma dinamike solux, phonophoresis, mbytje. Megjithatë, zbatimi i saj është i mundur vetëm në temperaturën normale të trupit të pacientit.

Në shumicën e rasteve aerosinusita terapi konservative është mjaft efektive dhe të çojë në shërimin e pacientit. Nëse ju nuk mund kullues në mënyrë adekuate sinus metodat konservatore dhe sasi të mëdha të purulent exudate sinus zgavrën ekziston rreziku i komplikimeve septike, absces i trurit, purulent meningjitit, osteomielit. Në situata të tilla tregohet aerosinusita kirurgji. Një haymorotomiya transaksion ose frontotomiy cila po hap nën sinus nofullës ose ballore, duke hequr atë nga plehu dhe indet e vdekur, duke krijuar kushte për kullimin normal.