Puçrra fytyre ose


Sëmundjet e gjëndra dhjamor, të karakterizuara nga pengim dhe inflamacion të follicles flokët, i quajtur fytyre (fytyre), ose puçrra.

Shumëllojshmëri të shkaqeve dhe manifestimeve klinike të puçrra fytyre, pamjen e saj të shpeshta në mosha të ndryshme, probleme kozmetike që bëjnë këtë sëmundje është e rëndësishme për shumë profesionistëve mjekësor.

Termi "fytyre" pasqyron shkakësisë manifestime lëkurore e shëndetin e përgjithshëm. Në të shfaqjes së infeksionit fytyre luajnë një rol të rëndësishëm, në shkelje të gjenetik, endokrine dhe sistemin imunitar, çrregullime nervore dhe mendore dhe çrregullime të hahet.


 • Shenjat, simptomat e puçrra fytyre
 • Mekanizmi i akneve
 • Ekzogjene (të jashtëm) shkakton puçrra fytyre
 • Endogjen (të jashtëm) shkakton puçrra fytyre
 • Fazat e fytyre
 • Trajtimi i fytyre
 • Përvoja e trajtimit kompleks të akneve
 • Trajtim fytyre Moti

Fytyre ndodh pothuajse çdo moshë që nga lindja në periudhën e pleqërisë. Konsiderohet Më parë problemi thjesht adoleshent puçrra fytyre, por në dekadat e fundit rastet e akneve në pacientët 25-35 vjeç. Forma më e zakonshme e akneve është puçrra fytyre adoleshente vërejtur në pacientët 12-24 vjet pothuajse 90% të rasteve. Fytyre sjell shumë ndjenjat rreth paraqitjes së tyre për njerëz të çdo moshe dhe seksi.


Shenjat, simptomat e puçrra fytyre

Gjërat që derdhur në puçrra fytyre janë të mbyllura dhe të hapura, comedones papular dhe puçrra fytyre pustular, gunga dhe formacione cistike.

Comedones e mbyllura janë një formacion jo-inflamator rruzull në të bardhë, nuk ka qasje në sipërfaqe të lëkurës. Akumulimi tej në poret e sekretimit dhjamor gjëndrës, qeliza epiteliale, pluhuri pigment çon tek formimin e comedones hapura me zi, dalë mbi sipërfaqen e sipërme të lëkurës.

Comedones lokalizimit tipike - lëkura e ballit dhe mjekër.

Bashkuar më tej një bllokim ekzistuese të inflamacionit gjëndër e flokëve të çon në papules pustular puçrra fytyre, dhe në forma të rënda - dëmtimit të dhëmbëve cistike, absces fytyre dhe qelizat necrotic.

Puçrra fytyre Papular (Lat «Papula» -. Deng, puçërr) - rritja, grumbull gurësh i dendur i lëkurës madhësia e një mjegull për një ngjyrë të kuqe-kaltërosh. Papules Multiple sigurojë llojin pabarabartë lëkurës. Papules mund t'i nënshtrohet regresionit apo kalimit të mëvonshëm në pustules.

Puçrra fytyre pustular (. Lat "Pustula" - hniynychok) - qese i dhimbshëm i përmbajtjes purulent butë se papules qëndrueshmëri. I vogël, deri në 5 mm në diametër, pustules zakonisht shërohet plotësisht pas pustules të mëdha janë shpesh defekte mbresë.

Zhvillimi i mëtejshëm i elementeve fytyre inflamatore mund të shkaktojë nyjet dhe dëmtimit të dhëmbëve cistike. Njësitë përfaqësojnë një infiltrime të mëdha (5 mm diametër) të vendosura në dermis dhe indin nënlëkuror. Në pjesën e pasme të nyjeve tretem, duke formuar ulcerat shërohet dhe mbresë. Cysts - MANGËSITË zgavër të mbushura me qelb, purplish-kaltërosh ngjyrë. Cysts shëruese të ndodhë edhe me formimin e mbresë.


Mekanizmi i akneve

Mekanizmi i puçrra fytyre është shkaktuar nga veprimi reciprok të 4 faktorë:

1. tepërt rrit tajitje e gjëndra dhjamor

Hipersekrecioni sebum çon për të ulur pronat e saj baktericid dhe ndryshime në qëndrueshmëri. Sekreti i gjëndra dhjamor bëhet e dendur, duke formuar priza në kanalet dhe bllokimin e tyre. Shpesh nuk është një periudhë e pubertetit shpejtë në adoleshentët dhe në javën e fundit të ciklit menstrual tek gratë.

2. hyperkeratosis folikulare

Në zemër të hyperkeratosis folikulare është një shkelje e procesit normal të rinovimit të vazhdueshëm të qelizave të follicles flokët. Trashje e shtresës brirë të sipërfaqes së gjëndër e flokëve së bashku me priza dhjamor krijon një pengesë shtesë për rrjedhjen e sekretimit të gjëndra dhjamor.

3. Riprodhimi propionic bakteret puçrra fytyre (acnes Propionibacterium)

Mikroorganizmat jetojnë në numër të madh në lëkurën e njerëzve të shëndoshë, nën kushte të caktuara mund të shkaktojë zhvillimin e reaksioneve inflamatore akute. Dhjamë-me brirë priza e follicles flokëve është një mjedis i favorshëm për riprodhimin e tyre dhe jetën e zgjeruara aktive. Roli kryesor në shfaqjen e akneve përket baktereve propionike puçrra fytyre.

4. Inflamacion

Edukate aktiv bakteret propionike çojnë në përgjigje fytyre e indeve dhe inflamacion në to.


Ekzogjene (të jashtëm) shkakton puçrra fytyre

Baza e shfaqjes së akneve është mosfunksionim i gjëndra dhjamor - hipersekrecioni e sebum. Ajo është e ndikuar nga një sërë faktorësh të brendshëm dhe të jashtëm që krijojnë terren të përshtatshëm për zhvillimin e akneve.

1. Testosterone dhe puçrra fytyre

Një nga shkaqet më të zakonshme të puçrra fytyre në adoleshencë - hormonal ndryshon trupin. Lirimin aktiv i hormoneve steroide, veçanërisht androgens - hormoneve seksuale mashkullore në vajzave dhe djemve shkakton rritjen e sekretimit të gjëndra dhjamor. Sebum ndryshon pronat e saj, duke e kthyer nga një lëng në një dendur dhe i trashë.

Features hormonal nivelet dhe reaksione të lëkurës mund të trashëgohet. Prandaj, gjasat e puçrra fytyre adoleshente në rinjve prindërit e të cilëve kanë vuajtur puçrra është shumë më e lartë se moshatarët e tyre të ngarkuar me trashëgim.

2. fytyre premenstrual

Niveli i hormoneve steroide në femra ndryshon gjatë ciklit menstrual dhe rrit në fazën përfundimtare. Nga kjo rrethanë e lidhur pamja fytyre rreth një javë para menstruacioneve, në 70% të femrave. Edhe ata që nuk vuajnë nga aknet shpesh vuri në dukje pamjen e puçrra fytyre mbi mjekër izoluar në prag të hënor.

3. "hormonale" puçrra fytyre

Shfaqja e pimples dhe puçrra fytyre në adoleshencë kushtëzuar fiziologjikisht. Megjithatë, në qoftë se puçrra është ruajtur në moshën e rritur, ajo është një sinjal serioz për të menduar për shëndetin e tyre. Zakonisht prania e puçrra fytyre përbën shkelje të prodhimit të hormoneve seksuale.

Në gratë, ashtu-quajtur puçrra fytyre hormonal mund të shkaktohet nga shtatzënia polycystic ovarian ose abortit, që është, kushteve lidhur me ndryshimet e papritura në nivelin e hormoneve.

Çrregullime endokrine e hipofizë ose gjëndra veshkave gjithashtu ndikojnë në shfaqjen e akneve. Kështu, shteti i hyperandrogenism (një tepërt e hormoneve mashkullore - androgens) janë të shoqëruara shpesh me puçrra fytyre. Prandaj, të rriturit që vuajnë nga puçrra fytyre, nuk është vetëm një duhet ta vizitoni një dermatolog ose cosmetologist, por një numër i studimeve laboratorike, endokrinolog dhe gjinekolog (për gratë) konsultuar.

4. Hyperkeratosis si një shkak të puçrra fytyre

Trashje e shtresës brirë e sipërfaqe të lëkurës - hyperkeratosis - mund të zhvillohet nën ndikimin e disa faktorëve, nivelet hormonale, Vitamina A mangësi, efektet në lëkurë e kimikateve të dëmshme (të tilla si vaj lubrifikues) ose faktorët mekanike (fërkime, presion). Thickened peshore me brirë së bashku me një të modifikuara sebum bllokoj poret, të bëhet një terren ushqyes për zhvillimin e procesit mikrobike.

5. sëmundje e traktit gastrointestinal si një shkak të puçrra fytyre

Shumë studiues aknet vendosur direkt në varësi të natyrës së pushtetit dhe statusit të traktit gastrointestinal e pacientit. Në të vërtetë, dietë ushqime prevalenca karbohidrate dhe mungesa e amino acidet esenciale dhe yndyrna të shëndetshme të çojë në hyperfunction e gjëndra dhjamor. Në disa raste, ushqim korrigjim ndihmon për të normalizuar sekrecion sebum dhe për të hequr qafe puçrra fytyre.

Sipas statistikave mjekësore, më shumë se 50% e njerëzve puçrra fytyre ndodh në sfondin e një gastrit ekzistuese dhe dysbiosis, në 30% - kundër kushteve patologjike e zorrëve.

Lokalizimi i lezioneve të varet në shkatërrimin e një traktit gastrointestinal. Shpërthimet në hundë, cheeks, qoshet e gojës mund të tregojë ndryshime në pankreas në rajonin e përkohshme - tëmthit, cik e tij të sipërme - trashë, dhe ballin - zorrë e vogël. Prandaj, gjendja e traktit digjestiv luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e lëkurë të shëndetshme. Microflora normale zorrëve, 70% ofron imunitet të njeriut, parandalon formimin e akneve të re dhe ofron shërimin e atyre ekzistuese.

6. microflora Individual e lëkurës si një shkak të puçrra fytyre

Në lëkurë dhe gojët e gjëndra dhjamor person i shëndoshë jetojnë aknet propionbakterii dhe granulosum, epidermik Staphylococcus, marimangat, kërpudhave dhe kështu në. D. Nën kushte normale, ata nuk shkaktojnë ndonjë problem, por një çekuilibër në trup (hyperandrogenism, pimples ose puçrra fytyre) çon në aktiv i tyre riprodhim dhe inflamim në lëkurë.

7. Stresi si një shkak të puçrra fytyre

Direkt theksoj veten nuk shkakton formimin e akneve, por efekti i tij në statusin hormonal dhe imunitar të organizmit është në gjendje për të rritur shprehjen e puçrra fytyre duke shkaktuar lezione të reja fytyre dhe mekanizmave të mbrojtjes dobësim.

8. Shkelje e sistemit imunitar

Dobësimi i sistemit imunitar mund të jetë për shkak të disa arsye: stresi, sëmundjet e sistemit të tretjes, dhe kështu me radhë E., por gjithmonë si rezultat i një rënie në rezistencën e trupit ndaj efekteve të ndryshme negative.. Reduktimi i mekanizmave mbrojtës të lëkurës zakonisht edhe mikroorganizmat "neutrale" të aftë për të shkaktuar dëme të konsiderueshme.


Endogjen (të jashtëm) shkakton puçrra fytyre

1. Kozmetikë dhe fytyre: kozmetika comedogenic si shkaqet e puçrra fytyre

"Provokatorë" paraqitja e akneve mund të shërbejë si një të ashtu-quajtur kozmetike comedogenic që është i bllokuar poret, dhe ndihmon puçrra fytyre, krem, pluhur, locion, skuqem, dhe kështu me radhë. D. To-comedogenic substancat përfshijnë vajra (misër, kokosit, mineral, pjeshkë, bajame, soje), lanolinë, vazelinë, acid oleik, sulfur, squalene, sorbitanoleat, sulfate lauryl sodium, etj miristillaktat. Maskimin fytyre me grim edhe puçrra fytyre më shumë ndërlikuar. Prandaj, kur blejnë drogë për kujdesin e lëkurës dhe kozmetikë duhet të zgjidhni produktet e etiketuara "jo-comedogenic» (jo comedogenic).

2. ngrohjes dhe klimë të lagësht

Përkeqësojnë ose të shkaktojnë puçrra fytyre kursin e paraqitjes së tij mund lagështia e lartë dhe të klimës nxehtë. Skuqja zakonisht është e lokalizuar në gjoks, qafë, prapa - ato zona që janë djersë më inatosur.

3. Sun dhe UV

Ultraviolet në dries moderuese dhe dezinfekton puçrra fytyre, dhe dielli tan evens lëkurën, maskimin, kështu puçrra fytyre puçrra fytyre elemente. Megjithatë, rrezatimi i tepërt ultravjollcë jep një efekt krejtësisht të kundërt. Rritja e sekretimit të sebum dhe shtesë tharje shtresë corneum të çojë në përkeqësimin e akneve dhe të rritur numrin e pikave. Ky mekanizëm punon me tan në plazh të hapur, dhe një dhomë me diell.

 4. kontakt profesional me substanca toksike

Përvoja profesionale e shumë njerëzve të lidhur me kontakt të drejtpërdrejtë me shtëpiake dhe pastrim industrial produkteve (p.sh. vaj, vaj lubrifikues, klorit dhe t. F.) Kjo shkakton puçrra nëpërmjet zhvillimit të hyperkeratosis e lëkurës dhe flokëve follicles.

5. squeezing fytyre - fytyre shkaktojnë i ri

Përpjekjet për të shtrydh pimples dhe kështu të shpëtoj prej tyre vetëm mund të çojë në rezultatin e kundërt. Në infeksion fytyre nxjerrje depërton në shtresat e thella të lëkurës, zarazhuye elemente i pandezur, duke çuar në infeksion dhe qelbëzim të tyre. Sidomos i rrezikshëm squeezing pimples në fytyrë trekëndësh nasolabial, pasi nuk është një rrezik i madh i infeksionit nëpërmjet gjakut të meninges. Pastrimi fytyrën me një pastrim të gjatë lezione inflamatore në lëkurë duhet të hiqet. Trajtim efektiv dhe të sigurt puçrra fytyre mund të kryhet vetëm në dermatolog specialist.

Fërkime të vazhdueshme mekanike dhe presion në lëkurë (veshur kapele, collars shtrënguar dhe rroba të tjera) shkakton puçrra në këto fusha.

6. fytyre Ilaçet

Në trajtimin e shumë sëmundjeve të organeve të brendshme sot përdoret hormone steroide që shkaktojnë mjekim fytyre. Kjo formë e puçrra fytyre është e karakterizuar nga pamja e papritur e puçrra fytyre, e cila përkon me fillimin e marrë steroid. Shfaqja e akneve është vërejtur edhe në gratë që të ndaluar duke marrë pilula kontraceptive.

7. pastërtia e tepërt

Pastërtinë e tepruar, në mënyrë paradoksale, mund të shkaktojnë puçrra fytyre. Larje të shpeshta dries lëkurës, zvogëlon vetitë e tij mbrojtëse dhe përkeqëson manifestime fytyre. Megjithatë, larje dorë duhet të jenë të rregullta, për të parandaluar kalimin e infeksionit nga burimet e ndezjes në të gjithë sipërfaqen e lëkurës.


Fazat e fytyre

Në zemër të puçrra fytyre janë shkelje të gjëndra dhjamor, duke çuar në formimin e priza dhjamë-me brirë në kanalet e tyre. Të priza sipërfaqësore (comedones) kanë filluar të riprodhohet bakteret patogjene, duke shkaktuar acarim dhe purulent inflamacion i indeve përreth. Lezione puçrra fytyre zakonisht të lokalizuara në mjekër, hundë, ballë, mbrapa dhe gjoks - fusha, përqendrimet më të larta të gjëndra dhjamor. Items mund të veshin puçrra fytyre jo-inflamatore (comedones) dhe inflamatore (papules, pustules) karakter.

Varësisht nga ashpërsia e puçrra fytyre duke siguruar 4 proces faza.

Faza 1. Formë e lehtë e manifestimit të puçrra fytyre

Karakterizohet nga lëkurën e comedones mbyllura dhe të hapura që nuk kanë shenja të inflamacionit, papules izoluara. Trajtimi fytyre në këtë fazë nuk ka vështirësi të pranishëm.

Faza 2. Proyavennya moderuar puçrra fytyre

Elementet e puçrra në lëkurë janë një numër i madh i comedones mbyllura dhe të hapura, pimples (papules 10-20) me dëshmi të inflamacionit. Parashikimi i trajtimit në këtë fazë të një kohë të gjatë (6-8 javë), por të favorshme.

Faza 3. Manifestime të rënda të puçrra fytyre

Nuk kanë karakteristika të njëjta si në fazën e dytë, por numri i elementeve inflamatore në lëkurë rrit në 20-40 copë. Duhet terapi qëllim të specializuar.

Faza 4. Kjo është një formë e rëndë e manifestimeve puçrra fytyre

Ajo karakterizohet nga një numër i madh i papules, pustules, nyjet (40 elemente). Kërkon trajtim të rëndësishëm të specializuar.

Trajtimi i fytyre

Problemi kryesor në trajtimin e akneve janë si më poshtë:

 • Parandalimi shfaqjen e comedones reja. Përfshin kujdesin e duhur për lëkurën e problemeve dhe masave të përmirësimit të përgjithshëm shëndetësor.
 • Largimi i comedones ekzistuese. Një komedolitychnyh përdorimin e drogës dhe komedi heqës në shtëpi apo në sallonet e bukurisë.
 • Reduktimi sebum. Arritja efekt të rëndësishëm klinik i mundur duke reduktuar sekretimit të 30 për qind ose më shumë. Preparatet e përdorura e hormoneve retinoid - estrogjenit, antiandrogens.
 • Largimi i inflamacionit dhe për të parandaluar përhapjen e saj. Arrihet me përdorimin e antimicrobials jashtë dhe brenda vendit.
 • Reduktimi difekte kozmetike dhëmbëza. Nje metode e dermabrasion, terapi lazer, cryotherapy.

Kombinuar terapi e puçrra fytyre përfshin:

 • Një kurs i trajtimeve në sallon bukurie plus produkteve aktive të kujdesit në shtëpi rekomanduar.
 • Trajtim i kombinuar Ekspozimi jashtë drogës sistemike (duke vepruar në të gjithë trupin).
 • Përdorimi i barnave që ndikojnë të gjithë mekanizmin e zinxhirit të puçrra fytyre (hipersekrecioni e sebum, rritje keratinization të follicles flokët, germs edukate, inflamacion).
 • Prania e proceseve kronike në trup (gjinekologjike, endokrine, sëmundje gastrointestinale, vatra e infeksionit kronik) mund të ndërhyjë në trajtimin e puçrra fytyre dhe për të zvogëluar efektivitetin e saj. Prandaj, paralelisht me trajtimin e puçrra fytyre trajtim duhet të jetë comorbidity.

Në trajtimin e akneve është tani një numër i madh i barnave të përdorura veprim të jashtëm.

Përgatitjet veprim i jashtëm në trajtimin e akneve

 •  Peroksid benzoyl ka një efekt të fortë keratolytic dhe zbardhjen, kështu mbi 20 vjeç përdorur në dermatologji për trajtimin e ichthyosis dhe pigmentim lëkurës. Prona e tij "shpërndarë" indet me brirë dhe veprimtarinë konsiderueshme antibacterial dhe të lejojë përdorimin e peroksid benzoyl për të trajtimin e butë për puçrra fytyre. Kombinimi i peroksid benzoyl dhe antibiotikët, komponimet azole, drogave të squfurit, si pjesë e terapive kombinim në mënyrë të konsiderueshme rrit efikasitetin e përdorimit të saj.
 • Acid Azelaic (Skinoren) ka shprehur Antikomedohennu, efekte antibacterial dhe anti-inflamator, por nuk ndikon në prodhimin e sebum.
 • Tretinoin është një sintetike retinoid, analog i vitaminës A (retinë-A, Airole Roche). Ajo është përdorur në trajtimin e akneve topically për joefikasitetin apo individual peroksid benzoyl intolerancës. Eliminon comedones ekzistuese dhe parandalon shfaqjen e re me normalizimin e keratinization të epitelit dhe të reduktuar sekretimit sebum.
 • Peroksid benzoyl, acid Azelaic, tretinoin është droga e vijës së parë në trajtimin e puçrra fytyre. Ata janë efektive me përdorim të zgjatur (nga 3 muaj ose më shumë). Ndonjëherë përdorimi i lëkurës irrituese që është eliminuar zakonisht në rënie kërkesën e frekuencave të lëkurës apo rënie. Kur trajtimin e akneve me këto barna është përdorimi i papranueshëm i njëkohshëm i dy apo më shumë drogave, si dhe ndryshimet e temperaturës dhe diellit aktive.
 • Antibiotikët përdorim në natyrë. Perdorimi i jashtëm i antibiotikëve në trajtimin e akneve mjetin në rastet e pa efekt të trajtimit me pare-line ose me terapi te kombinuar per trajtimin e formave të ndërlikuara të sëmundjes. Disavantazhet e trajtimit antibiotikët puçrra fytyre përfshijnë zhvillimin e habituation dhe pandjeshmëri baktereve propionike.
 • Erythromycin është një nga antibiotikët më efektive kundër akneve. Aktiviteti i lartë antibacterial dhe anti-inflamator i erythromycin edhe më i theksuar në kombinimit të saj me zink (Zinerit). Zink, nga ana tjetër, zvogëlon sekretimin e gjëndra dhjamor dhe poret loosens, duke lehtësuar efektin lokal të erythromycin.
 • Clindamycin nuk është e varur dhe shumë aktiv microflora lëkurës në propionibakterii dhe staphylococci.
 • Antibiotikët sistemike janë përdorur brenda e kombinuar me terapi lokale me puçrra fytyre moderuar kurs shkallë. I grupit të tetraciklinave antibiotikët e përdorur shpesh minocycline ose doxycycline për shkak të aktivitetit të lartë antimicrobial, thithjen e tyre të shpejtë dhe të akumulimit intensiv në gjëndra dhjamor. Përdoret zakonisht më pak në trajtimin e clindamycin fytyre, eritromicina dhe drogës grup sulfanilamide. Trajtimi i akneve duke përdorur antibiotikë sistematike jep atyre gjatë (të paktën një muaj) pritjes. Gjatë kësaj periudhe mund të zhvillojë dysbiosis zorrëve dhe vaginë, microflora vazhdueshme Addictive e lëkurës. Komplikime tjera të antibiotikëve janë lezione ulcerative e ezofagut, ulcerat e stomakut, zbutjen pjatë gozhdë (oniholizisa), pamja e hyperpigmentation e lëkurës dhe thonjtë, dhe kështu me radhë. D.

Antibiotikët Shënim bashkëveprojnë me barnat e tjera në mënyrë që të mos kompensuar efektet e tyre.

Kur nevyraznosti ose nuk ka efekt të trajtimit të zgjatur me antibiotikë duhet të konsiderojnë recetat ndryshim të drogës, ose retinoids.

Antiandrogens

Në trajtimin e akneve në femra mund të jetë një kombinim i trajtimit të jashtëm dhe të kontraceptivëve hormonale përmbajnë antiandrogens ose profili estrogenic.

Format e rënda të akneve kërkojnë trajtim i kombinuar (të jashtëm dhe të përbashkët).

Mungesa e efektit klinik të trajtimit gjatë 3 muajve, është një nga treguesit për përdorimin e Isotretinoin (Roaccutane), një analog sintetik i vitaminës A. Avantazhi i kësaj droge është ndikimi i saj në të gjitha mekanizmat e akneve (rritje e sekretimit të sebum, hyperkeratosis folikulare, edukate mikroorganizmave inflamacion) . Kursi i trajtimit isotretinoin është 4 muaj deri në një vit.

Metodat Hardware Trajtimet puçrra fytyre përfshijnë shtesë dhe janë përdorur vetëm në fazën e comedones. Këto përfshijnë masazh dhe pastrim, Cryotherapy sipërfaqe, terapi lazer, etj darsonvalization.

Manipulim Surgical nuk janë përdorur gjerësisht në trajtimin e akneve, si dhe çon në formimin e scars përafërt. Në trajtimin e formave abscessed të puçrra fytyre mund të obkalyvanie lezioneve purulent kortikosteroidet.


Përvoja e trajtimit kompleks të akneve

Në praktikë, rezultati më i mirë i jep një qasje gjithëpërfshirëse në trajtimin e puçrra fytyre.

Siç vuri në dukje më parë, problemi i akneve janë adresuar në mjekët e bashkëpunimit të shumë specialiteteve që kanë përjetuar një pacient me një skuqje të lëkurës, e cila nga ana e vet ka kaluar provimin e plotë nga një dermatolog, gastroenterologist, endokrinolog, gjinekologu. Zgjedhja e metodave dhe kohëzgjatjen e trajtimit është përcaktuar nga shkalla e ashpërsisë dhe të ndikojë me rrjedhën e akneve në bazë të karakteristikave individuale.

Në puçrra fytyre trajtim mesatare ishte 7,8 muaj. Në fazën e parë ajo përfshinte trajtim të jashtëm të xhel acid Azelaic dhe Metrogyl dhe doxycycline pritës. Përveç kësaj për qëllim cryomassage dhe darsonvalization. Një kurs muaj u krye zhvishem kimike me acide frutash në doza gradualisht në rritje. Së bashku korrigjimin e shkeljeve të kryera në endokrine, seksuale, sistemet e tretjes. Një vlerësim i përkohshëm muaj e trajtimit të akneve efektiviteti tregoi një përmirësim të vazhdueshëm, zhdukja pustular skuqje u shënuar në reduktim 89% në comedones - 71, 2% e pacientëve, proces reduktohet ekskretet dhjamor. Më vonë ka pasur një ndjesë i qëndrueshëm.

Trajtim fytyre Moti

Kur parashikimin afat-gjatë rezultate të puçrra fytyre duhet të marrin parasysh pikat e mëposhtme:

Puçrra është një, sëmundje kronike të vështirë, është si predispozicion gjenetik ose faktorët nxitje mund të shkaktojë përkeqësimi i ri, edhe nëse sëmundja nuk është restauruar brenda pak viteve. Megjithatë, duke ditur shkaqet që provokojnë një valë të re të puçrra fytyre, është e mundur për të kontrolluar përkeqësimin dhe shpejt të hequr puçrra fytyre, parandaluar dhëmbëza të lëkurës përafërt (postacne) dhe formimin e defekteve të qëndrueshme kozmetike.

Nëse sëmundja është shfaqur, ndryshimet në lëkurë janë të pakthyeshme dhe nuk mund të arrijë gjendjen e saj të mëparshëm.

Një trajtim i plotë i puçrra fytyre - është një proces i gjatë që zgjat 4 muaj ose më shumë.

Trajtimi i puçrra fytyre mund të ndodhë me procesin acarimin, veçanërisht në muajt e parë kur ka mekanizma shtypjen e zhvillimit të sëmundjes.

Është e nevojshme për të kryer një trajtim të plotë të puçrra fytyre, pa ndërprerje, edhe në qoftë se një përmirësim të dukshëm ndodhur. Puçrra fytyre Nedolikovani në çdo moment mund të pohojnë vetë përkeqësim të re.

Pavarësisht nga fakti se puçrra fytyre i rritur është sëmundje që do të ju shoqërojë për jetën, mos e humbni shpresën. Metodat bashkëkohore të përzgjedhjes dhe të agjentëve të jashtëm dhe të përdorimit të rregullt mund të lehtësojë në mënyrë të konsiderueshme rrjedhën fytyre, për të parandalimin e tij në kohë të acarimin, për të shmangur komplikime të rënda dhe ndryshime shkatërruese të lëkurës. Trajtim fytyre sot është kryer në të gjitha fazat e sëmundjes, duke ju lejuar për të arritur rezultate të mira kozmetike dhe faljen afatgjatë.