Pezmatim i lëkurës Actinic


Pezmatim i lëkurës Actinic - Një inflamacion të lëkurës që ndodh si rezultat i ekspozimit të rrezatimit. Pezmatim i lëkurës Actinic mund të shkaktohet nga rrezet e diellit dhe burime artificiale të rrezatimit UV dhe rrezatimi jonizues.

Dermatitis klinik varet intensitetit dhe koha e ekspozimit ndaj lëkurës. Pezmatim kronik fotokimik mund të zhvillohen nga fermerët, saldatorë, punëtorët e shkrirjes dhe shkritore, radiologëve.

  • Simptomet e dermatit actinic
  • Komplikimet pezmatim i lëkurës fotokimik
  • Trajtimi i dermatit actinic


Simptomet e dermatit actinic

Shfaqja e shenjave të para të dermatit akute actinic paraprin periudhën fshehur. Për dermatit diellore ajo është vetëm disa orë për të rrezatimit (rrezatimit) - nga 1 dite deri 2 muaj.

Pezmatim i lëkurës fotokimik origjina diellor akute karakterizohet nga skuqje dhe ënjtje të lëkurës ndjesi djegie, kruarje apo dhimbje. Ndonjëherë kjo ndodh me ethe, vjellje, dobësi dhe simptomat e dehjes. Në mënyrë tipike, pezmatim i lëkurës diellor çon në një lëkurë të madh pjatë. Në disa raste, lëkura mund të ketë flluska serioze pas zbulimi i të cilave është formuar erozion. Në pezmatim i lëkurës dielli kronike lëkurën e ekspozuar me hije prej bronzi të bëhet i thatë dhe i trashë, ata shfaqen pllakë e kuqe.

Klinikën pezmatim i lëkurës akute e rrezatimit të dalluar 3 faza.

  • Faza skuqje (Skuqur) - një ënjtje, skuqje dhe butësi e zonave të prekura. Shfaqja e hemoragji pikë sugjeron disfatë të thellë dhe prognozë të keqe.
  • Faza bulloz pezmatim i lëkurës fotokimik rrezatimi është karakterizuar nga rritja e ënjtje, dhimbje dhe për të rritur pamjen e flluska të mëdha (deri në vezët e pulave) me një shtresë të trashë. Pas hapjes flluska formuar dilte erozionit, i cili është plagë për të formuar një mbresë.
  • Faza nekrozë mund të zhvillohet në bullosa sfond apo anashkaluar atë. Ajo është e shoqëruar me një gjendje të rëndë të pacientit, ethe të lartë, pagjumësi, dhimbje të rënda. Lëkura nuk duket i shëruar për muaj ulcerat. Kur ulçerë shërimin e formave mbresë, çdo lëndim sipërfaqësore gjë që rezulton në ri-formimin e nekroza dhe ulcerat trofike.

Pezmatim kronik fotokimik nga rrezatimi i shoqëruar nga proceset atrophic në lëkurë. Lëkura bëhet më e hollë, humbet elasticitetin, bëhet e thatë dhe e ndjeshme, dhe tregon të çara të dhimbshme. Pastaj fillojnë të dalin zonë e rritur keratinization (hyperkeratosis) dhe rritje leze.

Lezione të lëkurës nga burime artificiale të rrezatimit UV ngjashme me dermatit diellor, por shpesh i shoqëruar nga dehje, keratitit dhe konjuktivit.

Komplikimet pezmatim i lëkurës fotokimik

Pllaka të kuqe në pezmatim kronik diellor, zona të hyperkeratosis dhe lëkurës rritje pezmatim i lëkurës kronike rrezatimit mund të jetë një shkak i kancerit të lëkurës.

 Trajtimi i dermatit actinic

Trajtimi i dermatit akute actinic nga dielli apo rrezeve UV artificiale është të përdorni kremra të ftohjes, krem ​​dhe mjete shëruese të trajtuar djegiet. Kur flluska të mbajë mprehtë tyre.

Në trajtimin e rrezatimit fotokimik fazë e parë dermatit topically aplikuar kortikosteroidet linetol, linol. Në formimin e blisters e tyre thith të lëngshme dhe fashë cila shtyn. Kur ekzemë flluskë zbulojnë dhe të vënë krem ​​dezinfektues, pacienti është përshkruar një antibiotik. Trajtimi në progres nekroza për qëllim parandalimin e infeksionit, lehtësimin e dhimbjeve, forcimin e sistemit imunitar, stimulon procesin e shërimit. Nëse faqe nekrozë përkufizuar mirë, pastaj të kryejë heqjen e saj kirurgjikale. Në zonat e mëdha të nekroza, e cila nuk shërohet, ju mund të kenë nevojë kirurgji plastike, dhe në raste shumë të rënda - amputim të gjymtyrëve.