Aktinomikozës


Aktinomikozës - Një sëmundje infektive që shkaktohet nga një kërpudhat që shkëlqen (aktinomiceteve) dhe ka një kurs primar kronik me formimin e granuloma dendur, fistulat dhe abscese.

Aktinomikozës mund të ndikojë jo vetëm lëkurën, por edhe organet e brendshme. Diagnoza bazohet në identifikimin karakteristike miceli kërpudha në izolim dhe zbulimin e rritjes specifik gjatë mbjellje kolonitë në media lëndë ushqyese.

 • Shkaqet e aktinomikozës
 • Klasifikimi i aktinomikozës
 • Simptomat aktinomikozës
 • Diagnoza e aktinomikozës
 • Trajtimi i aktinomikozës
 • Prognozë për aktinomikozës
 • Parandalim


Shkaqet e aktinomikozës

Aktinomikozës Patogjene - fungi e Actinomycetes gjini shpesh gjenden në natyrë. Ata mund të jenë në tokë, bimë, sanë apo kashtë. Në njerëz aktinomiceteve depërtojnë lëkurën e dëmtuar, nga mbytje apo ushqim. Në shumicën e rasteve, ata nuk shkaktojnë sëmundje, dhe të jetojnë në mukozës së syrit ose në gojë si florë saprofit. Proceset inflamatore në gojë, e traktit të frymëmarrjes ose organet gastrointestinale mund të çojë në transferimin e aktinomiceteve në shtetin parazitare e zhvillimit të aktinomikozës. Aktinomikozës është gjetur edhe në kafshët e fermave. Megjithatë, infeksion i njeriut nga kafshët e sëmura apo të njerëzve aktinomikozës ndodh.

Aktinomikozës i lëkurës mund të ndodhë kryesisht përmes penetrimit të aktinomiceteve plagëve dhe dëme të tjera të lëkurës. Lezione të lëkurës të mesme të zhvilluar në brendësi të tranzicionit nga të infeksionit themelor indet (bajamet, dhëmbët, nyjet limfatike, muskul, gjëndër qumështit) dhe organet e brendshme.

 Klasifikimi i aktinomikozës

Varësisht nga lokalizimin e procesit patologjik në aktinomikozës dallojë format e mëposhtme:

 •  qafë dhe Maksilofaciale;
 • kraharorit;
 • barkut;
 • të lëkurës;
 • urogjenital;
 • joints aktinomikozës dhe e eshtra;
 • aktinomikozës CNS;
 • këmbë aktinomikozës (Mitsetoma, Madurska këmbë)

Simptomat aktinomikozës

Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit në aktinomikozës nuk dihet saktësisht. Sëmundja karakterizohet me kurs të vazhdueshëm dhe progresiv dhe mund të zgjasë 10-20 vjet. Në periudhën fillestare pacienti është mbajtur shëndetin normale, por me lezione të gjendjes së brendshme është e rëndë, atje kakeksise.

 •  Aktinomikozës lëkurës shpesh ndikon në rajonin submandibular dhe sakrale, mollaqe. Ajo karakterizohet nga pamja në nënlëkurës indeve të lëkurës dhe vula në to ngjyrë kaltërosh-vjollcë. Seals kanë një formë sferike dhe praktikisht nuk shkaktojnë simptoma. Së pari, ata janë shumë të dendura, atëherë zbutur dhe u hap me formimin e fistulat, shërimit dobët. Në purulent fistulat e shkarkimit mund të jenë të përziera me gjak. Ndonjëherë ajo përmban kokrra të verdhë - Miqtë aktinomiceteve. Aktinomikozës është 4 llojet e lëkurës. Kur variant atheromatous, e cila ndodh kryesisht në fëmijët infiltrates ngjajnë atheroma. Buhorkovo-pustular aktinomikozës fillon me formimin e gunga të lëkurës që të shkojnë në pustules të thella, dhe pastaj në fistula. Për gomuar-gunga variant karakterizohet nga formimi i densitetit kërcor nyjeve. Aktinomikozës ulcerative zakonisht zhvillohet në pacientët debilitated. Kur ajo acarohet përfundon faza depërtoj nekrozë të indeve dhe ulçerë.
 •  Qafa dhe Maksillofaciale aktinomikozës shpërndarë më shumë se të tjerët dhe ndodh në disa forma: me humbjen e yndyrë intramuskular (formë të muskujve), indin nënlëkuror ose lëkurë. Procesi mund të përhapet në të gjithë fytyrën dhe qafën, buzët koprrac, gjuhën, thekshëm laring, trake dhe orbitë. Kur m'yazovoiy formojnë infiltrat karakteristike më shpesh formohen në muskuj masticatory, duke shkaktuar tetanos dhe duke çuar në asimetri person.
 •  Aktinomikozës kraharorit fillon me simptoma të ftohtë: dobësi, subfebrile, kollë e thatë. Atëherë kollë bëhet e lagësht, të lëshuar Muco-purulent pështymë që ka shije dhe erë e bakrit tokë. Depërtojnë gradualisht aktinomikotychnyy shtrihet nga qendra e murit gjoks dhe hyn në lëkurë, duke formuar një gyp, që vijnë nga bronke. Këto fistulat mund të hapen jo vetëm në sipërfaqen e gjoksit, por në rajonin e mesit dhe madje edhe hip.
 •  Aktinomikozës barkut shpesh simulon patologji akute kirurgjike (pengimin e zorrëve, apendisitit, dhe kështu me radhë. N.). Kjo vlen edhe për zorrëve, mëlçisë, veshkave, shpinë dhe do të mund të arrijnë në murin e barkut e përparme për të formuar gyp enterike i cili u hap në lëkurë. Aktinomikozës rektum ndodh me paraproctitis klinike.
 •  Aktinomikozës traktit urinar - një sëmundje e rrallë që shpesh ndodh përsëri kur kalon infeksionin e zgavrën e barkut.
 •  Joints aktinomikozës dhe kockat zakonisht shkaktohet nga përhapja e organeve të tjera. Humbja e nyjeve nuk është shoqëruar me një shkelje të rëndësishme të funksioneve të tyre, dhe aktinomikozës rrjedh nga lloji i osteomielit kockave. Shpërndarje të depërtojnë sipërfaqen e lëkurës çon në formimin e fistulat.
 •  Mitsetoma fillon me thembra trasha disa "arra" mbi të cilën lëkura gradualisht bëhet ngjyrë kafe-vjollcë. Numri i vulave rritet, nuk është ënjtje, formën e këmbës dhe ekzemë formimin gyp. Procesi mund të përfshijë tendons, muskujt dhe kockat e këmbës.

 Diagnoza e aktinomikozës

Me zhvillimin e karakteristike diagnozës klinike foto e aktinomikozës është seamless. Megjithatë, është e rëndësishme për të bërë diagnozën e saktë në periudhën fillestare të aktinomikozës. Zbulimi i aktinomiceteve në pështymë, smears nga fyti apo hundës ka vlerë diagnostike, siç vërehet në subjekte të shëndetshme. Prandaj, studimet qe jane nxjerre nga fistula ose birë perkutan shpenzojnë organin e prekur. Konvencionale material provë mikroskopi mund të zbulojë aktinomiceteve drusen, kështu që ju mund të shpejt të vënë një diagnozë paraprake të aktinomikozës. Reagimi i mëtejshëm i Immunofluorescence (IF), testi me antigjene specifike që kanë për qëllim përcaktimin e tipit të aktinomiceteve.

Vështirësitë lindin në rastet e aktinomikozës, asnjë mik në materialin e testit, të vërejtura në 75% të sëmundjes. Në raste të tilla, e vetmja mënyrë e sigurt për të diagnostikuar - ajo mori qelb apo biopsi material në Saboros mesme. Hulumtim i plotë dhe i saktë në aktinomikozës kulture mund të zgjasë deri në 2 javë. Por pas 2-3 ditësh mikroskopi mund të zbulojë karakteristikë e aktinomikozës kolonisë. Në studim duhet të marrë në microflora rritje kulture llogari shoqëruese dhe ndjeshmërinë e saj ndaj antibiotikëve.

Diagnoza serologjik i aktinomikozës, për fat të keq, nuk është mjaft specifik. Një Studimet PCR mbi sëmundjes janë ende në zhvillim e sipër.

 Trajtimi i aktinomikozës

Trajtimi i aktinomikozës shpenzojnë ndërmuskulor dhe nënlëkurës aktinolizata administratës. Së bashku me këtë antibiotik është kryer për të shtypur florën shoqëruese dhe për të parandaluar infeksionin e mesme. Ashtu si me çdo aktinomikozës kronike të infeksionit të kërkojë jetëdhënës shtesë dhe terapi detoxification.

Me terapi fizike përdorur në aktinomikozës, është UV lezione të lëkurës në zonën e, electrophoresis lokal aktinolizata dhe jod.

Në formimin e abscese zbulimit të nevojshme. Ju gjithashtu mund të duhet trajtimi kirurgjik i fistulat, kullimit e zgavrën pleural ose zgavrën e barkut. Në disa raste, lezione të mëdha të sjelljes lobectomy mushkërive.

 Prognozë për aktinomikozës

Në mungesë të trajtimit specifik aktinomikozës organet e brendshme mund të jetë fatale. Më të konsiderohet i butë aktinomikozës cervikal-Maksilofaciale. Pas shërimit, pacientët mund të zhvillojnë përsëritje.

 Parandalim

Parandalimi i veçantë aktinomikozës atje. Për parandalimin jospecifik përfshijnë higjienës, parandalimit të lëndimit të lëkurës, trajtim të hershëm dentare, sëmundjet inflamatore të zgavër oral, bajamet, të frymëmarrjes dhe gastro-intestinal traktit.