Vasculitis alergjik


  • Shkaqet dhe mekanizëm i vaskulitis alergjik
  • Klasifikimi i vaskulitis alergjik
  • Hemosiderosis
  • Vasculitis hemorragjike (sëmundje Schonlein-Hanoku)
  • Vasculitis me gunga nekrotizues
  • Alergjik arterioles Ruterem
  • Eritemë nodosum
  • Diagnoza e vaskulitis alergjik
  • Trajtimi i vaskulitis alergjik

Ndryshe vaskulitis sistemike, vasculitis alergjik ndodh kryesisht ndikojnë në enët e gjakut që gjenden në lëkurë dhe indin nënlëkuror, shpesh pa përfshirjen e enëve të gjakut në organet e brendshme. Të dhëna të sakta për incidencën e vaskulitis alergjik atje. Kjo mund të ndodhë në njerëz të çdo gjinie dhe çdo moshë. Varësia e incidencës së vaskulitis alergjik të moshës ose gjinisë së pacientëve vërejtur në disa forma klinike të sëmundjes. Për shembull, vasculitis hemorragjike shpesh fëmijët e sëmurë 14 vjet dhe dermatosis Shamberha ndodh kryesisht në meshkuj.

Shkaqet dhe mekanizëm i vaskulitis alergjik

Vasculitis alergjik referohet një sëmundje të etiologjisë multifactorial. Shkaqet më të shpeshta të sensibilizimit të saj të agjentëve të ndryshëm infektivë (Staphylococcus, Streptococcus, kërpudhave patogjene, viruset) që zhvillon me foci kronike infektive (grykët, otitis media, sinusit, adnexitis, pielonefrit, cystitis, tuberkulozi, etj), SARS shpeshta , gripi, infeksionet e herpes, hepatit B, C dhe A. Në shumë pacientë me vaskulitis alergjik të përcaktuar me titri larta të anti-toksina dhe Staphylococcus dhe antistreptolizina-0, rritje hemagglutinin antistaphylococcal.


Faktorë tjerë kontribuese që inkurajojnë zhvillimin e vaskulitis alergjik përfshijnë ilaçe (sulfonamides, antibiotikët, kontraceptive orale, analgesics, barbiturates, etj) dhe kimikateve (Petrochemicals, insekticide). Vasculitis alergjik Shkaku mund të jetë i alergeneve brendshme dhe bimore, rrezatimi dehje zgjatur. Sfond të favorshme për zhvillimin e vaskulitis alergjik mund të shërbejë në anomalitë metabolike trup (diabet, përdhes, trashje, atherosclerosis), çrregullime vaskulare (hipertensionit, venat me variçe, dështimi i zemrës) dhe të sëmundjeve somatike e kryesisht të mëlçisë, kesh tëmth, kronike hepatitis, semundja alkoolike mëlçisë.

Efektet e kombinuara të faktorëve infektive dhe toksike shkakton formimin e KQZ-së dhe depozitimin e saj në murin e enëve të gjakut, duke rezultuar në dëmtimin e zhvillimit të inflamacionit pa mikrobe dhe rritjen e permeabilitetit të enëve të gjakut. Pra, ka vasculitis alergjik. Shumë studiues theksojnë se problemi i marrëdhënieve me peshën e numrit alergjik vaskulitis të qarkullojnë komplekset imune në gjak.

Klasifikimi i vaskulitis alergjik

Klasifikimi klinik i vaskulitis alergjike, e cila përdor Reumatologji moderne, në bazë të kalibrit të dobësisë vaskulare. Sipas këtij njoftimi:

Sipërfaqja vasculitis alergjik - karakterizuar nga lezione të capillaries, venules dhe arterieve të vogla të lëkurës. Ky grup përfshin hemosiderosis, vaskulitis hemorragjike, vaskulitis gunga nekrotizues, arteriolat alergjike Ruterem, akute parapsoriaz ospennovidnyy lihenoyidnyy dhe hemorragjike leykoklasticheskiy mikrobid.

Vasculitis Deep alergjik - shoqëruar me lezione të arterieve dhe venave të mesme dhe të mëdha vendin e marrjes kalibër në indin nënlëkuror dhjamor dhe kufirin e saj me dermis. Manifestuar klinikisht nga forma të ndryshme të eritemë gunga akute dhe kronike.

Hemosiderosis

Grupi përfshin hemosiderosis lloje klinike të vaskulitis alergjik i shkaktuar nga një plagë e endothelium e capillaries dhe prekapilyariv depozitimin e hemosiderin - pigment ngjyrë ndryshku që formon pas rënies së hemoglobinës. Këto opsione janë vasculitis alergjik karakterizuar nga pamja e një skuqje të lëkurës petechial, spote të vogla të verdhë-kafe dhe venat merimangë. Nxito në shumicën e rasteve të vendosura në gjymtyrë skajor, shpesh - në këmbët e tyre. I nxituar mund të shoqërohet me kruarje të ndryshme intensiteti. Gjendja e përgjithshme e pacientëve zakonisht nuk janë prekur. Në disa raste, formimi i ulcerat trofike.

Duke hemosiderosis përfshijnë vaskulitis alergjik mëposhtëm opsione: sëmundje Mayokki (koltsevydnuyu teleanhiektaticheskuyu purple) ekzematoidnuyu purple (Dukas-Kapetana-kitty) sëmundje Shamberha, itchy purple (Leventhal) Purpurozno lihenoyidnyy pigment pezmatim i lëkurës sindromi (Huzhero-Blum), teleanhiektaticheskuyu harkuar purple ( Touraine), atrofi të bardhë të lëkurës (Milian) Purpurozno sindromi anhiodermit pigment (Favre-Sheng), purpura ortostatik dhe rrjetë hemosiderosis vjetër.

Diagnoza hemosiderosis kërkohet diagnozë diferenciale e dermatit atopic, toksykodermiyi, ekzemë, planus liken.

Vasculitis hemorragjike (sëmundje Schonlein-Hanoku)

Ky lloj i endothelium lezione alergjike vaskulitis dukshme vaskulare jo vetëm lëkurën, por edhe organet e brendshme. Ky inflamacion aseptike e murit vaskulare shoqërohet nga formacioni mikrotrombov. Ka disa forma të vaskulitis hemorragjike alergjik, lëkurën dhe nyjet e skuqjen në formën e hemorragjike dhe eritematoz spote dhe lezione të nyjeve të mëdha të llojit të artritit; dhimbje barkut të mprehtë në stomak dhe zorrëve gjakderdhje; veshkave, ndodhin me simptomat e glomerulonefriti akut ose kronik; nekrotycheskuyu rrufe, e cila shpesh përfundoi me një përfundim fatal për shkak të lezioneve të shumta të organeve të brendshme me zhvillimin e myokarditisi, pleurit, artrit, gastrointestinale dhe gjakderdhje të hundës, glomerulonefriti; i përzier.

Diagnoza diferenciale e vaskulitis alergjik, i cili rrjedh nga tipi sëmundje Schonlein-Hanoku, eritemë multiforme pritje të, dermatit medicinale, Polyarteritis nodosa, sëmundjet sindromi hemorragjike infektive.

Vasculitis me gunga nekrotizues

Ky lloj i vaskulitis alergjik karakterizuar nga kursi kronike me përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme. Manifestimet lëkurore janë karakterizuar nga nodules ulqerim shumë elemente arna eritematoz me një komponent hemorragjike. Kërkon diferencimin e formave papulonekroticheskoy të tuberkulozit të lëkurës.

Alergjik arterioles Ruterem

Vasculitis alergjik karakterizohet Ruterem skuqje polymorphism që përfshin shkeljen e shëndetit të përgjithshëm të pacientit (dhimbje koke, gjendje e sëmurë, subfebrile, arthralgia, ndonjëherë ndryshimet inflamatore në nyje). I nxituar mund të paraqitet papules, patches, pustules, venat merimangë, fshikëza, fshikëza, zonat e nekroza dhe ulceration. Nga lezionet mbizotërues të vaskulitis alergjik ky lloj i nyjë-ndarë në nekrotike, hemorragjike dhe polimorfonukleare nyjë.

Eritemë nodosum

Eritemë nodosum mund të jetë kurs klinik akut dhe kronik. Me këtë lloj të vaskulitis alergjik është formimi i nodules dendura të dhimbshme nënlëkurës dhe nyjet, të cilat janë të vendosura kryesisht në sipërfaqen e këmbët e para. Nyjet leje është jo-destruktiv. Në vend të tyre për një kohë të gjatë mund të ruhen vulën. Sëmundja shfaqet në kundërshtim me kushtet e përgjithshme, pamjen arthralgia simetrike dhe artritit.

Diagnoza e vaskulitis alergjik

Pacientët me vaskulitis alergjik dyshuar nevojë këshilla rheumatologist. Për shkak të diversitetit të theksuara manifestimet dhe format e diagnozës alergjik vaskulitis është e vështirë për mjekun. Merrni parasysh historinë tuaj mjekësore, pasqyrë klinike të sëmundjes, natyrën e moshës së pacientit, rezultatet e testeve laboratorike dhe studim histologjik të marrë nga biopsia e lëkurës.

Nga metodat laboratorike për diagnozën e vaskulitis alergjike të përdorura të gjakut dhe testet e urinës klinike, sheqerit në gjak, analizat biokimike të mëlçisë, vendosmëri mnd-o dhe të KQZ-së. Foto histologjik i vaskulitis alergjik karakterizohet nga ënjtje dhe ënjtje të lëkurës dhe endothelium nënlëkurës e enëve të gjakut, rritjen e saj me ngushtimin e lumen të anijes së prekur, leukociteve infiltrimit të depozitimit të enëve të gjakut mur në atë hemorsiderina, mikrotrombozy dhe lirimin e gjakut jashtë enëve të gjakut. Holding RIF zbulon depozitat në muret e enëve të imunoglobulinave të prekura dhe komplekset antigjen-antitrup.

Për të zbuluar vatra kronike infektive në trup në diagnozën e alergjik vaskulitis kryer bakposev urinë, feces dhe shtupë nasofaringeal, ekzaminim gjinekologjik të grave PCR studimeve për infeksione të ndryshme, sondazhi RPR-provë e TB. Diagnoza e lidhur çrregullime vaskulare mund të kërkojë kardiolog konsultuar, kirurg vaskular ose fleboloha, e EKG, angiografi, arteriet UZDG dhe venat.

Trajtimi i vaskulitis alergjik

Trajtimi i vaskulitis alergjik kryer desensybylyzyruyuschymy dhe antihistamines, plotësim kalcium. Droga gjerësisht të përdorura kardiovaskulare synojnë përmirësimin ton enëve të gjakut, ulet pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut dhe mpiksjen e gjakut në edukimin e tij. Këto përfshijnë: Venoruton, dytsynon, askorutin, prodektin, acid aminocaproic, AESCUSAN etj Në raste të rënda të vaskulitis alergjik tregon përdorimin e kortikosteroideve dhe drogës citotoksike, hemocorrection jashtëtrupor (hemosorbtion, plasmapheresis membrana, etj) në praninë e nevojës infektive vatra të rehabilitimit dhe antibiotik sistemik. terapi.

Në trajtimin e vaskulitis alergjik mund të aplikohet nga jashtë, kryesisht krem ​​dhe ointments përmban Troxevasin, iruksol, solkokseril dhe droga të tjera. Nëse vasculitis alergjik shoqëruar nga sindromi artikular, administruara topikale vajrave anti-inflamator, fasho dimexide, phonophoresis dhe terapi magnetike.