Konyunktyvit alergjik


  • Klasifikimi i konjuktivit alergjik
  • Shkaqet e konjuktivit alergjik
  • Simptomet e konjuktivit alergjik
  • Diagnoza e konjuktivit alergjik
  • Trajtimi i konjuktivit alergjik
  • Parashikimi dhe parandalimi i konjuktivit alergjik

Conjunctivitis alergjik ndodh në rreth 15% të popullsisë dhe është një problem i rëndësishëm në allergology moderne dhe oftalmologjisë. Lezione alergjike e vizionit në 90% të rasteve të shoqëruara me zhvillimin e konjuktivit, rrallë - blepharitis alergjike, dermatit qepallë, keratitit alergjik, Uveitis, yryta, retinë, pezmatim nervi. Conjunctivitis alergjik ndodh në të dy gjinitë, kryesisht të rinj. Konjuktivitet alergjike është kombinuar shpesh me allerhozamy tjetër - rinitit alergjik, astma, dermatiti atopik.

Klasifikimi i konjuktivit alergjik

Sëmundje alergjike sy mund të ndodhë në pollinoznyy konjuktivit formën, keratoconjunctivitis pranverës, krupnopapillyarnoho konjuktivit, konjuktivit drogës, conjunctivitis alergjik kronike, atopic keratoconjunctivitis.


Conjunctivitis alergjik në mëshirë të fatit mund të jetë akute, subakut apo kronik; Koha e shfaqjes - sezonale ose gjatë gjithë vitit.

Patogjeneza e konjuktivit alergjik është reagimi IgE-ndërmjetësuara hypersensitivity. Shkaktuar faktorin e konjuktivit alergjik është i drejtpërdrejtë conjunctiva alergjen kontakt, duke çuar në degranulimin e qelizave direk, eozinofileve dhe limfociteve aktivizimit dhe përgjigjet klinike me reagim të mëvonshëm inflamatore dhe alergjike. Released Ndërmjetësuesit celularë direk (histamine, serotonin, leukotrienes, etj) shkaktojnë zhvillimin e simptomeve karakteristike të konjuktivit alergjik.

Ashpërsia e konjuktivit alergjik varet nga përqendrimit të alergjen reaktivitet. Shkalla e reaksioneve të mbindjeshmërisë në konjuktivit alergjik mund të jetë e menjëhershme (brenda 30 minuta nga koha e kontaktit me alergjen) dhe i ngadalshëm (24-48 orë apo më shumë). Ky klasifikim i konjuktivit alergjik praktikisht të rëndësishme për të zgjedhur terapi të drogës.

Shkaqet e konjuktivit alergjik

Etiologji të zakonshme në të gjitha format e konjuktivit alergjik është rritur ndjeshmërinë ndaj faktorëve të ndryshëm mjedisorë. Për shkak të strukturës së tij anatomike dhe vendndodhjen e kontaktit më të prirur sy me alergeneve ekzogjene.

Konjuktivit Pollinoznyy (ethe hay, alergji polen) - konjuktivit sezonal alergjik i shkaktuar nga alergeneve polen gjatë lulëzuar kullosa, pemë, bar. Përkeqësim pollinoznyy conjunctivitis lidhur me periudhën e lulëzuar bimët në një rajon të dhënë. Conjunctivitis alergjik sezonal në 7% të pacientëve me akut pranverë (prill vonë - vonë maj), 75% - në verë (në fillim qershor - vonë korrik), 6,3% - në jashtë sezonit (vonë korrik - mesi shtator) që përkon sipas me pllenim e pemëve, livadh kullosa dhe barërat e këqija.

Etiologji keratoconjunctivitis pranverore studiuar pak. Sëmundja është përkeqësuar në pranverë - fillim të verës dhe regresses vjeshtës. Kjo formë e konjuktivit alergjik zakonisht zgjidh spontanisht në moshën e pjekurisë, duke sugjeruar një rol të faktorëve endokrine në zhvillimin e saj.

Faktori kryesor i konjuktivit krupnopapillyarnoho konsiderohet veshur lente kontakti dhe proteza okulare, kontakt të zgjatur me trup i huaj disponueshmërisë mucous conjunctiva sy seams bezdisshëm pas nxjerrjes katarakt ose keratoplasty, depozitat e kalciumit në kornea, dhe kështu me radhë. D. Në këtë formë të kon alergjike ' yunktyvitu reagim inflamator është shoqëruar me formimin e mukozës së qepallë sipërme papillae të mëdha rrafshuar.

Konjuktivit Medicinale zhvilluar si një reaksion alergjik lokale në përgjigje të ditës (90,1%), më pak të sistemit (9,9%), përdorimi i ilaçeve. Shfaqja e drogës konjuktivit alergjik promovon veten, komponente origjinalitet të polytherapy drogës - një kombinim i disa barnave pa ndërveprimin e tyre. Më allerhycheskomu mjekësore për të sjellë përdorimin konjuktivit e pikave antibacterial dhe antivirale sy dhe ointments.

Konjuktivitet alergjike kronike është më shumë se 23% e sëmundjeve alergjike të syrit. Me manifestime minimale klinike të konjuktivit kronike alergjike që karakterizohet me karakter të vazhdueshme. Alergeneve të drejtpërdrejta në këtë rast zakonisht shërbejnë pluhur shtëpi, pezmatim të kafshëve, ushqim të thatë për peshk, pendë, pupla, ushqim, parfume, kozmetike dhe kimikateve të familjes. Conjunctivitis alergjik kronik është e lidhur shpesh me ekzemë dhe astma.

Keratoconjunctivitis atopik është etiologji multyfaktornoe alergjik sëmundje. Zakonisht zhvillohet në reaksionet sistemike imunologjike, sa shpesh ndodh kundër sfondit të dermatit atopic, astma, ethe hay, urtikarie.

Simptomet e konjuktivit alergjik

Në konjuktivit alergjik zakonisht prek të dy sytë. Simptomet e konjuktivit alergjik zhvillohet në drejtim të minuta në 1-2 ditëve nga data e ekspozimit alergjen. Conjunctivitis alergjik është e karakterizuar nga sytë e forta kruajtje, djegie nën qepallat, marramendës, ënjtje dhe hyperemia conjunctival, nëse rënda - Zhvillimi i fotofobi, blepharospasm, ptosis.

Kruhet në konjuktivit alergjik shprehur në mënyrë intensive që pacienti gjithmonë bën Rub sytë tuaj, cila nga ana e rrit më tej manifestimet e tjera klinike. Në mukozën mund të formojnë papillae të vogël ose follicles. Shkarkimi nga syri me konjuktivit alergjik zakonisht mukusit, të qartë, ndonjëherë - nytevydnoe ngushtë. Kur infeksioni shtresim në cep të syrit duket sekrecion purulent.

Në disa forma të konjuktivit alergjik (pranverore dhe atopic keratoconjunctivitis) është lezione kornesë. Kur alergji mjekësore mund të përjetojnë lezione të lëkurës qepallat, kornea, retinën, nervin optik, choroid. Mjekim akute konjuktivit është e komplikuar ndonjëherë me shok anafilaktik, Angioedema, urtikarie akute, kapilyarotoksykoz sistemike.

Në simptoma kronike konjuktivit alergjike shprehura troç: karakterizohet nga ankesat e qepallave të përsëritura itchy, sytë djegie, skuqje të qepallat, sytë e përlotur, një sasi e moderuar e shkarkimit. Në konjuktivit alergjike kronike them nëse sëmundja zgjat 6-12 muaj.

Diagnoza e konjuktivit alergjik

Në diagnostikimin dhe trajtimin e konjuktivit alergjik është okulist i rëndësishëm ndërveprimi i harmonizuar dhe allergist-immunologist. Nëse historia është një lidhje e qartë me ndikimin konjuktivit të alergjen, diagnoza zakonisht nuk është në dyshim.

Ekzaminim syrit zbulon ndryshime në konjuktivën (edemë, hyperemia, hyperplasia e papillae dhe t. F.). Ekzaminim mikroskopik i scraping conjunctival në konjuktivit alergjik zbulon eozinofileve (10% dhe më lart). Në një gjaku tipike IgE rritet më shumë se 100-150 IU.

Për të përcaktuar shkakun e testeve konjuktivit alergjik kryera, eliminimin kur të vendosur kundër manifestimeve klinike të përjashtuara kontakt me ekspozimit të ardhshëm alergjen dhe që është përsëritur e të dhënave të ekspozimit alergjen pas rënie simptomave.

Pas qetësimin poshtë nga reaksionet alergjike akute konjuktivit alergjik kryej-teste të lëkurës (aplikim, skaryfikatsiynu, Electrophoresis, shpoj-provë). Në faljen përdorë për provokim e testeve alergjike - conjunctival, hundës sublingual.

Në konjuktivit alergjike kronike hulumtim tregon eyelashes Demodex. Nëse dyshoni se një sëmundje infektive sy kryer bakteriologjike microflora shpifjeve konjuktiva.

Trajtimi i konjuktivit alergjik

Parimet themelore të trajtimit të konjuktivit alergjik përfshijnë: eliminimin (e përjashtimit) alergjen e terapisë lokal dhe sistemik desensitizing, terapi simptomatike e drogës, immunotherapy specifike, parandalimin e infeksioneve sekondare dhe komplikime. Kur krupnopapillyarnom konjuktivit duhet të pushojë veshur lentet e kontaktit, proteza okulare, heqjen postoperativ i qepjet ose hequr një trup të huaj.

Në alergjik konjuktivit emëruar pritjen brenda antihistamines (Claritin, Ketotifen, Telfast, etj) dhe të përdorin syrin alergji pika (hystymet, allerhodyl, OPATANOL ®) 2-4 herë në ditë. Perdorimi gjithashtu treguar lokale në formën e pikave te derivateve te acidit kromohlitsievoy (stabilizatorët qelizave direk) - kromoheksal, Optikrom, të lartë KROM. Me zhvillimin e sindromit të syve të thatë caktuar slezozamenitely, me lezionet e kornesë - Eye bie me Dexpanthenol dhe vitamina.

Format e rënda të konjuktivit alergjik mund të kërkojë caktimin e kortikosteroidet aktuale (pika të syrit ose vaj të parfumuar me dexamethasone, hydrocortisone), NSAIDs aktuale (pika sy DIKLOFENAK). Vazhdimisht conjunctivitis alergjik i përsëritur është bazë për immunotherapy specifike.

Parashikimi dhe parandalimi i konjuktivit alergjik

Në shumicën e rasteve, instalimin dhe eliminimin e alergeneve, alergjik konjuktivit prognozë të favorshme. Infeksionet e patrajtuara mund të bashkohen me zhvillimin e keratitit sekondar bakterial ose herpetike, ulur mprehtësi vizuale.

Me qëllim të parandalimit konjuktivit mundshëm alergjik duhet të shmangur kontaktit me alergeneve të njohura. Në forma sezonale konjuktivitet alergjike kurset e nevojshme parandaluese të terapisë desensitizing. Pacientët që vuajnë nga konjuktivit alergjik duhet të ketë qenë një okulist dhe një allergist.