Rinitit alergjik


  • Klasifikimi i rinitit alergjike
  • Faktorë të favorshme dhe shkaqet e
  • Simptomat e rinitit alergjik
  • Diagnoza e rinitit alergjik
  • Diferencial Diagnoza
  • Parandalimi i rinitit alergjike
  • Mjekimi i rinitit alergjike

Rinitit alergjik - një reagim inflamator i mukozën e hundës për të alergjen efekt, manifestimin e ethe hay. Mund të ndodhë sezonale ose e tërë. Hundës manifestuar, ënjtje, kruarje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në hundë, mukusit bollshme fund, teshtimë, sytë e përlotur, ndjenjë reduktuar e erë. Fluksi i gjatë mund të çojë në zhvillimin e sinusit alergjik, polyps në hundë, otitis media, gjakderdhje hundës, shkeljet e vazhdueshme të të nuhaturit, astma.

Rinitit alergjik është i përhapur. Sipas burimeve të ndryshme, kjo formë e alergjisë vuan 8-12% të popullsisë së botës. Zakonisht zhvillohet në moshë të re (10-20 vjet). Në moshat më të vjetra, ashpërsia e manifestimeve mund të reduktohet, por krejtësisht Pacientët zakonisht nuk shërohet.

Klasifikimi i rinitit alergjike


Ka dy forma kryesore të sëmundjes:

  • Rinitit alergjik sezonal. Forma më e zakonshme. Zakonisht shfaqet në moshë të re. Simptomat shfaqen në kohë të caktuara të vitit dhe shpesh janë të shkaktuara nga kontakti me polen të bimëve të caktuara.
  • Rinitit alergjik bimë shumëvjeçare. Kjo ndikon kryesisht me moshë mesatare e grave. Simptomat janë shprehur gjatë gjithë vitit ose të përsëritura pavarësisht të sezonit. Sëmundja është shkaktuar nga alergene që janë vazhdimisht pranishme ne mjedisin.

Faktorë të favorshme dhe shkaqet e

Rinitit alergjik zakonisht zhvillohet në njerëzit me një predispozicion të trashëguar ndaj alergjive. Në historinë e familjes së pacientëve shpesh është referuar astma bronkiale, urtikarie alergjike, neurodermatitis difuze dhe sëmundjeve të tjera atopic, të cilat pësuan një apo më shumë anëtarë të familjes.

Shkaku më i zakonshëm i sezonal alergjik etiologji rinitit - kullosa pjalm (familjes Chenopodiaceae, Compositae, drithëra) dhe pemë. Në disa raste, rinitit alergjik sezonal i shkaktuar nga spore fungale. Shpesh, pacientët besoj se sëmundja është shkaktuar nga Topoliniy poshtë. Megjithatë, në realitet rinitit shkaktuar zakonisht nga poleni, lulëzuar cila përkon me paraqitjen e push plep. Sezonaliteti manifestim vjetor i sëmundjes varet nga karakteristikat klimatike të rajonit dhe nga viti në vit praktikisht i pandryshuar.

Rinitit alergjik gjithëvjetor ndodh kur grimcat kontakte të vazhdueshme me kafshët epidermë, kimikate të ndryshme dhe pluhuri shtëpiake, e cila përmban mikroklischamy.

Simptomat e rinitit alergjik

Për rinitit alergjike kanë periudhave të shkurtra të gjata të teshtitjes, që dalin në mëngjes dhe në kohën e kontaktit me alergjen. Për shkak të pacientëve kruajtje të vazhdueshme vazhdimisht kruarje hundën e tij, nga e cila me kalimin e kohës në anën e pasme të hundës nganjëherë një vathë tërthor.

Kongjestion i hundës konstante në zhvillimin alergjike rinitit të çojë në faktin se pacientët zakonisht frymë përmes gojës. Rinitit alergjik shoqërohet me shkarkimin nga hundë holluar me ujë natyrën, marramendës dhe parehati në sytë. Proceset kronike mbipopullim të çojë në një rënie në humbjen e erë dhe shije.

Mukoza e hundës në rinitit alergjik zbehtë dhe shëndoshet. Skuqje dhe lëkurë lëkurë në vrimat e hundës janë vërejtur. Në disa raste, ka skuqje i konjuktiva. Ndryshimet fyt për këtë sëmundje nuk është tipike, por ndonjëherë nuk i mitur apo i moderuar hyperemia.

Rinitit alergjik bimë shumëvjeçare është e komplikuar shpesh nga infeksioni sekondar i shkaktuar nga bllokimi i mukozës paranazale për shkak të edemë. Zhvillimi i mundshëm i otitis media apo sinusit. Kur rinitit stinor komplikime të tilla janë shumë të rralla.

Në kursin afatgjatë të sëmundjes shpesh zhvillojnë polyps mukozën e hundës, e cila më tej bllokoj sinuset vrima, duke e bërë atë frymëmarrje të vështirë dhe sinusit utyazhelyaya lidhur kurs.

Diagnoza e rinitit alergjik

Gjatë diagnozës së alergjik sezonal rinitis rëndësi të madhe detajuar historia mjekësore. Ka manifestim periodik i simptomave të lidhur në kohë me periudhën caktuara pemë lulëzuar dhe kullosa.

Në diagnozën e historisë shumëvjeçare rinitit alergjik mjekësore kanë më pak vlerë. Kontakti i shpeshtë me alergjen çojë në simptomat e rinitit alergjik shprehur vazhdimisht, kështu që të përcaktojë se çfarë lloj i alergjen shkaktuar sëmundje zakonisht nuk është e mundur. Ndonjëherë një reaksion alergjik ndaj stimujve të caktuar manifestohet nga një numër i dallimeve në foto klinike të sëmundjes, duke lejuar ju që të para-përcaktuar natyrën e alergjen.

Pacientët me rinitit alergjik parashikueshme duhet të shqyrtohet otolaringolog dhe konsultim allergist dhe rynoskopyyu.

Testet më e lehtë për të identifikuar shkaku i testit të lëkurës alergji është. Studimi është i bazuar në detyrues i stimulit nga qelizave direk. Ka dy lloje të testeve të lëkurës - skaryfykatsyonnaya dhe punktatsyonnaya. Ju lutem vini re se në disa raste gjatë të mundshme të testit të lëkurës rezultat të rreme pozitive.

Kur teste negative lëkurës dhe prania e provave të sensibilizimit në anamnezën alergjen është bërë ndonjëherë testin intradermal. Besueshmëria rezultatet intracutaneous testit nën acarim të mundshëm shoqërues jospecifik në vendin e injektimit.

Natyra alergjik rinitit është konfirmuar duke identifikuar numrin e eozinofileve në gjak dhe hundës së shtupë. Rritja e numrit të neutrofile në gjak dhe sekretimin nga kavitetin nazal tregon një infeksion sekondar. Kryerja etiketën analiza immunosorbentnoho enzimë për të përcaktuar nivelin e antitrupave të prodhuara për të alergeneve të caktuara.

Diferencial Diagnoza

Gjatë gjithë vitit rinitit alergjik natyra shpesh e nevojshme për të bërë dallimin e rinitit normale vasomotor. Sëmundje klinike ka shumë të përbashkët, megjithatë rinitit vasomotor, ndryshe nga në alergji kontakti zhvillon dhe stimuj jospecifik.

Në disa raste, simptomat e ngjashme me rinitit alergjik klinike shumëvjeçare, shkakton disa sëmundjet e traktit respirator sipërme natyrës infektuese, defekte anatomike numri Thithja e substancave, përdorimi i qëndrueshëm i barnave për trajtimin e rinitit, trajtim me estrogjenit dhe? Receptorët adrenergjik.

Parandalimi i rinitit alergjike

Masa e vetëm të vërtetë të efektshme parandaluese për rinitit alergjike - si për të eliminuar më mirë kontakt me alergjen, i cili ishte shkaku i sëmundjes.

Në rinitit alergjik shkaktohet nga qelizat e lëkurës duhet të hiqet nga alergjitë e kafshëve të shtëpisë kafshëve provokuar nga polen dhe spore fungale mund të duhet të ndryshojë qëndrimi ose instalimi filtrat e ajrit në dhomë.

Pacientët me rinitit alergjik i shkaktuar nga mikrokleschamy pluhurit, duhet të sigurojnë një lagështi të reduktuar në një pallati hequr nga drapes dhe qilima, jastëkë të ngushtë, dyshekë dhe batanije qese plastike.

Të gjithë pacientët me rinitit alergjik është e rekomanduar për të shmangur kontaktit me irritues jospecifike (tymi i duhanit, erë athët, pluhur gëlqere).

Mjekimi i rinitit alergjike

Terapia në rinitit alergjik dhe formën e përcaktuar nga shkalla e sëmundjes. Në rinitit alergjik butë përshkruajnë antihistamines (zirtek, Telfast, Aerius, Claritin, etj) ose kortikosteroidet intranazale (budesonid, flikosanze etj). Në rinitit alergjik të rëndë dhe sëmundjet e terapi themelore ashpërsia e moderuar janë kortikosteroidet intranazale në kombinim me kundërshtarët leukotriene (akolat, synhulyar) ose antihistamines.

Kur antihistamines administruara duhet të konsiderohet e parë të gjeneratës anë M-antikolinergjik (aritmia, mbajtje urinar, vizion të paqartë) dhe droga qetësues.

Kongjestion i hundës Rënda është tregues për lokale drogë vasoconstrictor veprim, por pacientët nuk janë të rekomanduara për të abuzimit droga e këtij grupi për shkak të rrezikut të rinitit medicinale.

Pacientët me disa forma të rinitit alergjik është e rekomanduar për të ndjekur një dietë të veçantë. Për shembull, pacientët që janë alergjik në polen kalter duhet të përjashtohen nga lajthi dietë dhe lajthi, pacientët me rinitit alergjike të shkaktuara nga poleni thupër - mollë, etj Dietë për shkak të mundësisë së ndër-reagim.

Nëse ka contraindications për të marrë drogë dhe pak efekt trajtim hyposensitization dispozicion të alergeneve të caktuara. Trajtimi administrohet nën lëkurë e pacientit gradualisht rritje doza e alergjen ekstrakt. Një kurs i plotë i desensitization zgjat nga 3 në 5 vjet.

Injections e alergeneve mbahen çdo 1-2 javë. Për shkak të rrezikut të reaksionit anafilaktik pacienti vërejtur për 20 minuta pas injektimit. Shansi i një reaksion lokal në injeksion, i cili manifeston si eritemë ose vulë. Desensitization është i kundërindikuar në astmë të rëndë dhe disa sëmundjeve kardiovaskulare.

Kur dështimi i trajtimit konservativ të rinitit alergjik dhe natyrisht këmbëngulës ndërhyrjes së tij të mundshme kirurgjikale në turbinate - vazotomiy. Operacioni është kryer qasje chreznosovym nën anestezi lokale.