Sëmundje alkoolike të mëlçisë


 • Mekanizmat e zhvillimit
 • Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes alkoolike të mëlçisë
 • Simptomat e sëmundjes alkoolike të mëlçisë
 • Komplikimet e sëmundjeve të mëlçisë alkoolike
 • Diagnoza e sëmundjes alkoolike të mëlçisë
 • Trajtimi i sëmundjes alkoolik mëlçisë
 • Parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë alkoolike
 • Moti në sëmundje alkoolike të mëlçisë

Sëmundje alkoolike të mëlçisë zhvillon në njerëzit e një kohë të gjatë (më shumë se 10-12 vjet) abuzuar alkoholsoderzhaschyh pijeve në doza ditore mesatare (në aspektin e etanolit të pastër) 40-80 - gram për burrat dhe më shumë se 20 gram - për gratë.

Manifestimet e sëmundje alkoolike të mëlçisë - një degjenerim yndyror (steatoza, ind yndyror), cerozë (zëvendësimin e indeve të mëlçisë për të lidhës - fijor), hepatiti alkoolik.

Rreziku i alkoolizmit në meshkujt është pothuajse tre herë më e lartë si abuzimi i alkoolit mbrojtjen e grave dhe burrave të gjetura në raportin e 4 në 11. Megjithatë, zhvillimi i alkoolizmit në gratë është më e shpejtë dhe përdorimi i sasive të vogla të alkoolit. Kjo është për shkak të specifike gjinore thithjen, katabolizmin dhe nxjerrje e alkoolit.


Mekanizmat e zhvillimit

Shumica e hyrjes në etanol trupit (85%) të ekspozuar ndaj dehidrogjenazës alkoolit enzimë dhe atsetatdehidrohenazy. Këto enzima janë prodhuar në mëlçi dhe stomak. Shkalla e zhveshjes së alkoolit varet nga tiparet gjenetike. Me përdorim të rregullt të alkoolit vazhdoi catabolism e saj të përshpejtuar dhe akumulimin e produkteve toksike të formuara nga copëtim të etanolit. Këto produkte kanë efekte helmuese në indet e mëlçisë.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes alkoolike të mëlçisë

 • upotreblyaemomu doza të larta të alkoolit, frekuencën dhe kohëzgjatjen e përdorimit të saj;
 • gjinore femër (aktivitet dehydrogenase alkool në gratë është zakonisht më i ulët);
 • predispozicion gjenetik për të zvogëluar aktivitetin e enzimeve alkoholrazrushayuschih;
 • sëmundje të lidhura ose të mëlçisë;
 • Sëmundje metabolike (sindroma metabolike, mbipesha, zakone të këqija të hahet), çrregullime endokrine.

Simptomat e sëmundjes alkoolike të mëlçisë

Faza e parë e sëmundjes alkoolike të mëlçisë, ka pothuajse 90 për qind të alkoolit të rregullt abuzojnë më shumë se 10 vjet, është një mëlçisë yndyrore. Më shpesh kjo është asimptomatike, ndonjëherë pacientët njoftim rënë oreksi dhe dhimbje të përhershme të shurdhër në sektor të djathtë e sipërme, të përzier. Përafërsisht 15% e pacientëve të tregohet verdhëz.

Hepatit akut alkoolik mund të ndodhë pa simptoma të rënda klinike, ose të kenë kurs të ashpër galopant që të çon në vdekje. Megjithatë, shenjat më të shpeshta të hepatitit alkoolik është një dhimbje (dhimbje e shurdhër në kuadratin e sipërm të djathtë), dispepsia (nauze, të vjella, diarre), lodhje, mërzitur në oreksit dhe humbje peshe. Nuk është një simptomë e zakonshme verdhëz hepatike (lëkurë ka hije ohryanoy). Në gjysmën e rasteve të hepatitit akut alkoolike të shoqëruar nga hipertermia.

Hepatit kronik alkoolike flukseve vazhdoi me periudhat e acarimit dhe faljen. Përsëritura dhimbje të moderuar mund të shfaqen të përzier, belching, urth, të alternuara me diarre kapsllëk. Ndonjëherë ka verdhëz.

Me progresion të alkoolizmit për t'u bashkuar me simptomat e simptomave të hepatitit karakteristike e zhvillimit cerozë të mëlçisë: eritemës pëllëmbës (skuqje e shuplaka), telangiektazisë (spider veins) mbi fytyrë dhe trup sindromi "drumsticks" (që karakterizohen nga një trashje e falangave skajor), "dritare kohore" (ndryshim patologjik në formë dhe cilësi të thonjve), "kreu i kandil deti" (mur venat anterior abdominal rreth kërthizë). Meshkujt ndonjëherë të shënojë hypogonadism dhe gynecomastia (zgjerimin e gjirit dhe reduktimin e testiseve).

Me zhvillimin e mëtejshëm të pacientëve cerozë alkoolike kanë një rritje karakteristike në veshët. Një tjetër manifestim karakteristikë e sëmundjes alkoolike të mëlçisë në fazën terminale të contracture është Dyupoitrena: së pari, në pëllëmbë të pjezë IV-V gishtat shfaqet dendur nodule të indit lidhor (ndonjëherë e dhimbshme). Përhapja më tej është përfshirja e saj në procesin e nyjeve të dorës. Pacientët ankohen për vështirësi në Bending me gisht unazë dhe pak gishtin. Në të ardhmen ajo mund të ndodhë immobilization e tyre të plotë.

Komplikimet e sëmundjeve të mëlçisë alkoolike

Sëmundje alkoolike të mëlçisë shpesh të çojë në zhvillimin e gjakderdhje gastrointestinal, encefalopati hepatike (substanca toksike që grumbullohen në trup për shkak të zvogëluar aktivitetin funksional depozituara në indet e trurit), funksion të dëmtuar të veshkave. Personat që vuajnë nga alkoolizmi, janë në rrezik të zhvillimit të kancerit të mëlçisë.

Diagnoza e sëmundjes alkoolike të mëlçisë

Diagnoza e alkoolike pengesë sëmundjeve të mëlçisë është historia mjekësore dhe për të identifikuar pacienti vazhdoi të abuzimit të alkoolit. Gastroenterologist me kujdes të konstatuar se sa kohë, me çfarë rregullsinë dhe në çfarë sasi të alkoolit pije pacient.

Në studimet laboratorike në gjak macrocytosis shënuar (treguar efektet toksike të alkoolit në palcën e eshtrave), leukocytosis, përshpejtuar ESR. Nuk mund të jetë mehablasticheskaya dhe mangësi hekuri anemi. Reduktuara trombociteve akuzë për shkak të palcës kockore shtypjen, dhe duket si një simptomë e hypersplenism me rritjen e presionit në cerozë vena Cava.

Në analizën biokimike të gjakut ka aktivitet në rritje të AST dhe ALT (transferaza mëlçisë). Gjithashtu vini re përmbajtjen e lartë të bilirubin. Immunoassay zbulon rritjen e imunoglobulinave A.

Duke pirë alkool në një dozë mesatare ditore prej më shumë se 60 gram etanol pastër në serum rritje pikë obednennom karbohidrate transferrin. Herë nuk mund të jetë shtuar numrin e hekurit serum.

Për diagnozën e sëmundjes alkoolike të mëlçisë historisë kujdesshëm marrë. Është e rëndësishme për të marrë parasysh frekuencën, sasinë dhe llojin e alkoolit të konsumuar.

Shkak të rritjes së rrezikut të kancerit të mëlçisë në pacientët me alkoolizmit të dyshuar të përcaktuar nivelet e gjakut të alfa-fetoprotein. Me përqendrimin e të 400 ng / ml sugjerojnë praninë e kancerit.

Gjithashtu, pacientët janë të zhvlerësuara metabolizmit lipidet - në triglycerides gjakut.

Para Teknikat instrumentale që ndihmojnë të diagnostikuar alkoolizmi, përfshijnë ultratinguj të barkut dhe mëlçisë, Doppler, CT, MRI, dhe studimet biopsi radionukleinovoe indeve të mëlçisë.

Ultratingull i mëlçisë është i qartë shenja të dukshme të madhësisë ndryshimit dhe formë, mëlçisë yndyrore (ind tipik hyperechoic mëlçisë). Doppler ultratinguj zbulon hipertensionit portal dhe presionin në rritje në venë hepatike. Kompjuter dhe rezonancë magnetike visualizes indeve të mirë të mëlçisë dhe të sistemit të saj të enëve të gjakut. Kur radionukleidnaya scan zbuluar ndryshime të fshehtë në lobules mëlçisë, dhe si ne mund të përcaktojë nivelin e sekretimit biliare hepatike dhe prodhimit. Për konfirmimin përfundimtar të alkoolike biopsi sëmundjeve të mëlçisë për analizë histologjike.

Trajtimi i sëmundjes alkoolik mëlçisë

Zbulimi i hershëm i alkoolizmit në fazën e mëlçisë yndyrore (kur procesi është i kthyeshëm) pengon përparimin e mëtejshëm dhe rivendosjen e funksionit të mëlçisë. Nëse pacienti ka zhvilluar hepatiti alkoolik ose cerozë, trajtim më tej ka për qëllim kryesisht në reduktimin e simptomave, parandalimin e përkeqësimit të mëtejshëm, parandalimin e komplikimeve.

Kusht detyrueshme ne trajtimin e alkoolizmit eshte refuzim i plotë dhe final i alkoolit. Për vetëm këtë masë është përmirësim, dhe fazat e hershme të steatoza mund të çojë në një kurë.

Gjithashtu, pacientët me sëmundje të mëlçisë alkoolike përshkruar dietë. Të jetë i sigurt me kalori të mjaftueshme ushqim, proteina të balancuar, vitamina dhe minerale, si abuzuesve të alkoolit, shpesh vuajnë nga hypovitaminosis dhe mungesa e proteinave. Pacientët që marrin rekomanduar komplekset multivitamin.

Në anoreksi të rëndë - të ushqyerit parenteral ose një hetim.

Terapia e barnave përfshin masa për detoxification (glukozë terapi infuzion, pyridoxine, kokarboksilaza). Për rigjenerimin e indeve të mëlçisë duke përdorur phospholipids thelbësore (essentiale). Ata rivendosur strukturën dhe funksionin e membranave qelizore dhe stimulon aktivitetin enzimë dhe celularë vetitë mbrojtëse.

Në të rëndë hepatit akut alkoolik, duke kërcënuar jetën e pacientit, duke përdorur kortikosteroidet. Kundërindikimet për destinacionin e tyre është prania e infeksionit dhe gjakderdhje gastrointestinal.

Ursosan (acid ursodeoxycholic) administrohet si hepatoprotector. Ajo gjithashtu ka veti choleretic dhe rregullon metabolizmin lipidet.

Drogës S-adenosylmethionine (geptral) është përdorur për korrigjimin e gjendjes psikologjike.

Me zhvillimin e contractures Dyupoitrena trajton para fizioterapevticheskimy metoda (electrophoresis, akupunkturë, stërvitje, masazh, etj), dhe në raste të avancuara të përdorë korrigjim kirurgjik.

Cerozë Avancuar zakonisht kërkojnë trajtim simptomatik dhe terapitë komplikime të reja (gjakderdhje venoz, ascites, hepatike encefalopati).

Në terminally pacientët e sëmurë mund të rekomandohet transplantim të mëlçisë donatorëve. Për këtë aktivitet, kërkon maturi të rreptë nga alkooli për të paktën gjashtë muaj.

Parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë alkoolike

Parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë alkoolike - është maturi nga përdorimi i alkoolit.

Moti në sëmundje alkoolike të mëlçisë

Moti varet nga faza e sëmundjes, i cili filloi trajtimin, respektimin rigoroz të rekomandimet mjekësore dhe eliminohet nga alkooli. Faza reverse steatoza dhe masat e duhura terapeutike në punë pjekje normale brenda një muaji.

Zhvillimi i kesh në vetvete është rezultat të pafavorshëm (niveli i mbijetesës për 5 vjet në gjysmën e pacientëve), por edhe kërcënon shkaktimin e kancerit të mëlçisë.