Alopecia


  • Shkaqet dhe manifestimet klinike të alopecia
  • Diagnoza e alopecia
  • Trajtimi i alopecia
  • Moti për alopecia dhe

Alopecia - një humbje të plotë apo me hope flokët në vendet e tyre të rritjes normale. Më të alopecia ndodh në lëkurën e kokës. Rreth gjysma e burrave mbi 50 vjet dhe një e treta e grave të kenë simptome të ndryshme të alopecia.

Shkaqet dhe manifestimet klinike të alopecia

Humbje e flokëve Mature zakonisht çon në një rënie në dendësinë e flokëve dhe baldness rrallë në total. Arsyet për humbje të flokëve të pjekur një shumë, për shembull, për shkak të ndryshimeve fiziologjike në trup gjatë shtatzënisë fenomen alopecia mund të ndodhë pas lindjes së fëmijës. Përdorimi i zgjatur i retinoids, kontraceptivëve oral dhe drogës që koagulimit i ngadaltë i gjakut, veçanërisht në kombinim me situata të vazhdueshme stresuese dhe çrregullime endokrine shpesh shkaktojnë alopecia. Mungesa e hekurit në trup, zink dhe çrregullime të tjera të hahet gjithashtu ndikon negativisht në dendësinë e flokëve.


Në mënyrë tipike, alopecia fillon gradualisht me daljen e arna të vogla tullac në parietal ose pjesën ballore të kokës, lëkura bëhet lustër me shkëlqim vërejtur fenomene atrofi të follicles flokët në qendër të lezioneve mund të shihet i izoluar nuk ka ndryshuar pamjen e flokëve të gjatë.

Nëse shkaku i alopecia është humbje e flokëve në rritje, me kalimin e kohës ajo mund të çojë në humbje të plotë të flokëve. Pathogenetically shkaktuar alopecia nga ky lloj atlet, radioterapi, bismut helmimeve, arsenik, ari, talium dhe acid borik. Humbja e flokëve dhe alopecia mund të paraprijë terapi anticancer me drogë citotoksike.

Alopecia androgjenetike ndodh kryesisht në meshkuj, ajo fillon të shfaqet pas pubertetit dhe është formuar në 30-35. Zhvillimi i alopecia në këtë rast për shkak të rritjes së sasisë së hormoneve androgen për shkak të faktorëve të trashëgueshëm. Alopecia androgenic klinikisht manifestohet zëvendësim për push të gjatë e flokëve, e cila përfundimisht shkurtuar më shumë dhe të humbasin pigment. Së pari, ka tullac simetrike në të dy zonat tokësore me pjesëmarrjen graduale në zonën parietal. Përfundimisht tullac bashkojë përmes rritjes periferike.

Cicatricial alopecia, në të cilën humbja e flokëve është e shoqëruar nga zonat e qetë dhe me shkëlqim kokës ku zona të tilla nuk përmbajnë follicles flokët. Arsyeja për këtë lloj të alopecia mund të jenë anomali të lindura dhe keqformime të follicles flokët. Por më shpesh të çojë në mbresë alopecia sëmundjet infektive si sifilis, lebra dhe infeksionit herpes. Ndryshimet në ovaries dhe hipofizës hyperplasia të dhe lloji i polycystic, kanceri basal, përdorimi i zgjatur i steroid si dhe të provokojnë alopecia lloj cicatricial. Kimike korrozive, djegiet, kokës morth janë më të zakonshme shkaqet ekzogjene mbresë alopecia.

Edukate alopecia, zonat alopecia kur nuk i shoqëruar nga dhëmbëza dhe të rregulluar në një lezione të rrumbullakosura të madhësive të ndryshme, shfaqet papritmas. Arsyet nuk hnezdnoyalopetsiyi i njohur, por në mes të zonave me simptoma alopecia kanë tendencë të rritjes periferike, e cila mund të çojë në një humbje të tërësishme flokëve. Më të alopecia fole ndodh në lëkurë e kokës, por procesi i humbjes së flokëve mund të ndikojnë në rajon mjekër, mustaqet, vetullat dhe qerpikët. Së pari, të përqëndrohet alopecia janë të vogla deri në 1 cm në diametër, lëkura nuk është ndryshuar, por ndonjëherë mund të ketë skuqje të lehtë.

Goja e follicles flokëve në zonën e prekur shënuar mirë. Me rritjen e vatrave periferike të areata bëhen të pjekura dhe natyra shkrihen së bashku. Në fushën e zonave të rrethit janë loosened flokët që me pak ndikim hiqet lehtësisht flokët në zonën në rrënjë të mungesës pigment dhe fund clavate tij trashje si pika e bardhë. Ata janë quajtur "të flokëve në formën e një pikë thirrje." Mungesa e flokëve sugjerojnë se fole alopecia lëvizur në fazën stacionare dhe fundit të progresion të humbjes së flokëve. Pas disa javë apo muaj në qeli rritjen e flokëve alopecia është restauruar. Së pari, ata janë të hollë dhe pa ngjyrë, por ngjyra dhe struktura e tyre bëhet karakter normal. Fakti që rritja e flokëve është restauruar, nuk e përjashton mundësinë e rikthim.

Alopecia Seborrheic ndodh në rreth 25% të seborrhea. Rajonal fillon në pubertet dhe arrin intensitetin maksimal për 23-25 ​​vjet. Së pari, flokët bëhen të yndyrshme dhe me shkëlqim në sy jashtë si shkrirë. Ngjitur në fillesa e flokëve dhe kokës është ulur në mënyrë të vendosur peshore me yndyrë të verdhë. Procesi është shoqëruar me kruarje dhe shpesh bashkohet ekzemë seborrheic. Rajonal fillon gradualisht, flokët i parë i shkurtuar jetëgjatësi, ata bëhen të hollë, hedh lëng flokëve të gjatë dhe të zëvendësohen gradualisht push. Me zhvillimin e areata seborrheic procesit të humbjes së flokëve fillon të rritet dhe të bëhet vend të dukshëm tullac, ajo fillon nga skajet e zonës ballore drejt e pasme ose zonë parietal drejt ballore dhe zverku. Baldness Cell rrethuar gjithmonë nga një rrip të ngushtë të flokëve të shëndetshme dhe të ulen të shtrënguar.

Trihotillomaniya kur një person ka qenë mall i papërmbajtshëm për tërheqjen e flokëve dhe dëmtimin e flokëve follicles veta me gërsheta tepër të shtrënguar gërsheta afrikane mund të shkaktojë alopecia traumatik, e cila është duke marrë kronike, shpesh përfundon në baldness plotë.

Diagnoza e alopecia

Diagnoza e alopecia është e lehtë, sepse pacienti ka dendësi më të vogël apo flokët, apo zonat me një mungesë të plotë të flokëve. Është e vështirë për të gjetur shkakun e alopecia të caktojë lecheniya.Dlya këtë skemë duhet të konsultohet një trichologist.

Zakonisht kryejnë një ekzaminim të plotë të pacientit, i cili përfshin të provimit nivelet e hormoneve - studimore funksion tiroide dhe vendosmërinë e hormoneve mashkullore në gjak. Vetëm të kishte nevojë për një provë të plotë të gjakut për të zbuluar ose të përjashtojë çrregullime të sistemit imunitar. Është e nevojshme për të përjashtuar apo konfirmuar natyrën syfylytycheskuyu e alopecia, e cila është kryer ekzaminimin serologjike të gjakut dhe RPR-test.

Në pacientët me areata alopecia zakonisht reduktuar numrin e T dhe B limfociteve dhe testi pozitiv i tërhequr flokët - butësisht duke tërhequr në bosht e flokëve të çon në heqjen e tij të lehtë.

Ekzaminimi mikroskopik është lezione detyrueshme core dhe flokët alopecia për praninë e kërpudhave, biopsia e kokës mund të zbulojë apo të eliminuar qere dhe dhëmbëza alopecia, e cila zhvillohet në sfondin e lupus sistemik eritematoz, sarkoidosis ose kundër një sjelljes lishaya.Dopolnitelno analizë të sheshtë fantazme e flokëve.

Trajtimi i alopecia

Ne trajtimin e trajtimit areata shampo mund të jetë arbitrar, përveç alopecia seborrheik kur shampooing duhet të jetë jo më shumë se një herë në javë. Duke përdorur detergjente agresive, të cilat përmbajnë ekstrakte bimore, të nxitur rritjen e flokëve.

Në vitaminokompleksov dhe trajtimin parësor duhet të rishikohet dietë. Kur humbja e flokëve dhe humbje e flokëve ushqim duhet të përmbajë një sasi të madhe e zinkut dhe bakrit. Në dietë duhet të përfshijë mëlçisë, ushqim deti, kokrra dhe drithëra, kërpudha, perime jeshile, portokalli dhe lëng limoni - këto produkte duhet të merret të paktën një herë në ditë.

Kafe përjashtim, alkool dhe extractives të kontribuojë në normalizimin e sistemit nervor autonom, dhe përveç kësaj, këto substanca janë të kundërindikuar gjatë administrimit të drogës, i emëruar në alopecia.

Nëse shkaku kryesor i humbjes së flokëve është humbja e flokëve të pjekur, shprehja maksimale e alopecia vërejtur tre muaj pas ekspozimit. Normalisht, pasi tërheqja e barnave mënyrën e jetës dhe të ushqyerit e normalizimit, flokët trupi rivendoset shpejt.

Në alopecia sepse humbja e flokëve në rritje humbjen e tyre maksimal ndodh në një javë apo disa ditë pas ekspozimit ndaj shkakton. Kur ju drejtuar në themel rritjen shkaku flokëve rimëkëmbet shpejt.

Alopecia Cicatricial kërkon heqjen e arsyet kryesore për të shmangur humbjen totale të flokëve, atëherë përdorë për kirurgji me heqjen e fushat e indeve mbresë dhe transplant flokëve.

Në zgjidhje androgenic alopecia mjekësore që përmbajnë minoxidil ose analogs e saj, të nxitur rritjen e flokëve në një pjesë të konsiderueshme të pacientëve. Shënim, megjithatë, se efektiviteti i Minoxidil varet nga kohëzgjatja e përdorimit. Zakonisht, rritja e flokëve është vërejtur në 10-12 muaj pas fillimit të terapisë. Produkti ka contraindications dhe efekte anësore, kështu pacientët me çrregullime të sistemit kardiovaskular, shtatzënë dhe gji grave ajo është kundërindikuar. Një mënyrë alternative për të trajtuar alopecia androgenic është natyra e barnave hormonale për të korrigjuar nivelet e hormoneve dhe transplantimin e mëvonshëm të flokëve.

Për trajtimin e alopecia androgenic dhe gratë seborrheic emëruar kontraceptivë antiandrogenic orale, normalizimin hormonal dhe në mënyrë të favorshme ndikon në lëkurën, qimet dhe thonjtë. Yasmin dhe Diane-35 të gjitha kontraceptive oral me një efekt të ngjashëm me një minimum prej contraindications dhe shkaktojnë praktikisht nuk ka efekte anësore.

Edukate alopecia zakonisht shkon vetëm për dy apo tre vjet, por edhe me samovylikuvannya vërejtur kthime mbrapa shpeshta. Që shkaku kryesor i alopecia është stresi, hypovitaminosis, vitaminë, droga normalizuar tiroide dhe sedatives, të ketë një efekt të mirë. Për të nxitur rritjen e flokëve në drogë përdorimit Trichology furokumarinovye (droga të bazuara në bimë), ajo beroksan, Ammyfuryn, Psoberan. Vini re se alopecia regjim varet nga ndjeshmëria individuale dhe në kohë të vitit, dhe kështu përdorimin e këtyre barnave në trajtimin e alopecia duhet të mbahet nën mbikëqyrje mjekësore.

Trajtimi i alopecia traumatik duhet të kryhet së bashku me psikologëve dhe psikiatërve, si trajtim pas ndërprerjes së flokëve duke tërhequr. Përdorimi i qetësuesve dhe sjellje korrigjim mund plotësisht ose pjesërisht të hequr sjellje maniake që rezultoi në alopecia traumatik.

Nëse shkaku i alopecia është qere, terapi antifungal është kryer në përputhje me të gjitha masat kundër epidemike në qelizë. Pas trajtimit, rritja e flokëve është restauruar zakonisht. Megjithatë, për shembull, me favusa zgjatur kohëzgjatjen, një alopecia qëndrueshme postfavusnaya dhe pastaj vetëm metodën e shërimit është transplant flokëve.

Moti për alopecia dhe

Nëse shkaku i humbjes së flokëve është dermatomycosis, sfond hormonal dhe trihotillomaniya, pas korrigjimit vjen restaurimin e plotë të flokëve. Kur mbresë dhe totale fole flokët alopecia zakonisht nuk është shëruar, atëherë si follicles flokët kanë dëme serioze duhet transplant flokëve.

Në përgjithësi, suksesi i trajtimit të alopecia varet se si të gjithë të ndjekin urdhërat e mjekut dhe në cilën fazë të sëmundjes pacienti kërkuar ndihmë mjekësore. Mjetet juridike popullore të kombinuara me ilaçe mund të përshpejtojë shërimin. Terapi individ zakonisht nuk është e realizueshme dhe i paefektshëm për shkak se ajo nuk eliminon shkaqet kryesore të alopecia.