Periudhat e dhimbshme algomenoreya


 • Simptomat algomenoreya
 • Algomenoreya primar
 • Shkaqet e algomenoreya primar
 • Trajtimi i algomenoreya fillore
 • Algomenoreya i mesëm
 • Shkaqet e algomenoreya mesme
 • Trajtimi i algomenoreya mesme
 • Algomenoreya Parandalimi

Çrregullim më të zakonshme të menstruacioneve rrjedhës funksion zrealizovanyy në gjakderdhje të dhimbshme mujore është algomenoreya ose menstruacionet e dhimbshme. Siklet Minor,, dhimbje të moderuar butë menstrual shprehur pikë për 70% të femrave 14-45 vjeç, 10% e grave ankohen për dhimbje të forta që ndikojnë ndjeshëm shëndetin e përgjithshëm dhe të performancës. Algomenoreya shpesh i shoqëruar me të vjella (84%), diarre (79%), marrje mendsh (23%), dhimbje koke (13,5%), të fikët (16%) e grave. Nëse menstruacione janë të dhimbshme dhe të parregullta, atëherë të flasim për shkelje të tilla si algomenorrhea.

Gjinekologji Modern algomenoreya seriozisht problemin sepse ajo mund të jetë shenja e parë e ndodhin çrregullime në femra. Kur e dhimbshme menstruacioneve një grua është shumë e rekomanduar vizituar gjinekologun.

Simptomat algomenoreya


Simptomet kryesore të algomenorei është një dhimbje në bark. Zakonisht dhimbja shfaqet ditën e parë të gjakderdhje menstrual ose 10-12 orë para se të fillojë. Dhimbja e shoqëron menstruacioneve 1-2 ditë, gradualisht largohem. Natyra e dhimbjes mund të jetë me gjemba, dhemb, twitching, cramping por më shpesh, për të përhapur në fshikëz, rektumit prapa. Kur algomenorei shpesh vërehet vjellje, çrregullime gastrointestinale, lodhje, nervozizëm, bulimia, ankthi, pagjumësia, ose më saktë i përgjumur. Algomenoreya, pritjet menstruacioneve dhimbshme ndikon negativisht në shëndetin e grave, mendore, sferën e saj emocionale, duke çuar në ndërprerjen e marrëdhënieve intrafamily. Në bazë të simptomave janë tre gradë algomenoreya:

 • algomenoreya butë

Ajo karakterizohet nga butë, morbiditetit afatshkurtër në gjakderdhje menstrual, Sëmundjet e vogla që zakonisht nuk të çojnë në funksion jonormal dhe nivelit të aktivitetit. Megjithatë, algomenoreya i butë mund përfundimisht të zhvillohet në një më e theksuar, i shoqëruar nga rritje shteti sëmundjes dhe gjendje e sëmurë.

 • shkallë algomenoreya mesatar

Manifestohet me dhimbje të forta në bark, vjellje, dobësi të përgjithshme, dhimbje koke, ethe, urinim të shpeshtë. Përveç kësaj, pacientët me një shkallë algomenoreya mesatare mund të përjetojnë depresion, intolerancën të tingëllojë dhe stimujve nuhatjes, një përkeqësim të dukshme në efikasitet. Kjo situatë në algomenorei kërkon terapi përkatëse farmakologjike, krahasohen nga një mjek.

 • shkallë algomenoreya rënda

Ajo karakterizohet nga dhimbje të theksuar të barkut dhe të ulët mbrapa, dobësi të përgjithshme, dhimbje koke. Algomenoreya i rëndë shoqëruar me ethe, diarre, të vjella, takikardi, dhimbje të zemrës, zalisur. Në këtë shtet, nuk ka reduktim pothuajse i plotë i aktivitetit dhe të performancës. Algomenoreya Heavy zakonisht i lidhur me çrregullime të lindura të organeve seksuale.

Në mekanizmin e algomenoreya rolin kryesor në sintezën e hormoneve që të çojnë në rritjen e përqendrimit të substancave hormon-si - prostaglandinave në indet. Prostaglandins shkaktojë tkurrjen e mitrës, aktiv, duke kontribuar për të pastruar mitër të ottorhnuvshehosya endometrial. Përveç kësaj, mbaresa të shumta nervore bark stimuluar edhe në përgjigje të kontraktimet e mitrës dhe të shkaktojë dhimbje në bark. Luhatjet hormonale gjithashtu shkaktojnë simptoma shoqëruese algomenoreya.

Për arsye që çojnë në menstruacioneve dhimbshme, të dalluar algomenorei fillor dhe të mesëm.

Algomenoreya primar

Klasifikimi i algomenoreya fillore

Manifestimet e algomenoreya primar vërejtur të njëjtën kohë me ardhjen e menstruacioneve parë ose gjatë 3 viteve të para pas paraqitjes së saj. Në ballë në algomenorei primar vjen dhimbje. Algomenoreya në mëshirë të fatit primar ndarë në kompensohen dhe decompensated.

Algomenoreya primar kompensuar të ardhurat nga forca pandryshueshmërisë dhe kohëzgjatjen e dhimbjeve gjatë menstruacioneve për një kohë të gjatë. Nëse menstruacionet i shoqëruar nga progresion të dhimbjes, atëherë flasim për algomenorei primar decompensated.

Për simptoma të ngjashme që shoqërojnë fillimin e menstruacioneve, adrenergic dhe parasympathetic dallojnë llojet e algomenoreya primar.

Lloj adrenergjik algomenoreya ndodh kur rritja e hormoneve adrenalin, noradrenaline, dopamine, duke shkaktuar dështimin e të gjithë sistemit hormonal. Kjo Type algomenoreya pacient primar duke përjetuar dhimbje koke të rënda, palpitations, ethe, pagjumësi, çrregullime të zorrëve (kapsllëk). Gjymtyrët bëhet ngjyrë kaltërosh për shkak të vrull e anijeve të vogla, lëkura e trupit dhe fytyra bëhet e zbehtë.

Kur Type algomenoreya parasympathetic në CSF rritur nivelet e serotonin hormon. Në këtë rast, algomenoreya primar karakterizohet nga të vjella, ulje në normën e zemrës dhe temperaturën e trupit, diarre. Raste të ënjtje të fytyrës, ekstremiteteve, të fituar peshë, reaksione alergjike të lëkurës.

Algomenoreya kryesor më i zakonshëm në pacientët kushtetutë asthenic, emocionalisht të paqëndrueshme, lehtësisht nervoz, me manifestimet e sindromi premenstrual.

Shkaqet e algomenoreya primar

Ndër arsyet kryesore algomenoreya më të zakonshme janë:

 • dysplasia i indeve lidhës, dmth moszhvillimin e saj në momentin e lindjes

Kjo ndodh në 60% të rasteve algomenoreya. Dysplasia në trup gjithashtu mund të manifestohet me ndryshime në enët e gjymtyrëve, shtrembërim skelet (scoliosis, këmbët e sheshtë), miopi dhe t. E. Ai është shkaku kryesor i mungesës së magneziumit dysplasia gjakut konfirmuar nga analizat biokimike të gjakut.

 • TB lezione gjenitale (tuberkulozit gjenital)

Kur algomenoreya gjenital tuberkulozi e qartë nga fillimi i menarche dhe acarimit të saj që ndodhin në vjeshtë dhe pranverë. Dhimbje gjatë menstruacioneve jo lokalizimi i qartë, i shoqëruar nga gjendje e sëmurë.

 • çrregullime neurologjike dhe sëmundje të sistemit nervor

Shteti Stresi, paqëndrueshmëri emocionale duke çuar në uljen pragun dhimbje, perceptimin dhimbje dhe rëndimit të algomenoreya.

 • moszhvillimi (hipoplazise) e mitrës, trupi i mitrës bends prapa ose anteriorly (hiperantefleksiya), keqformime të mitrës (dvuhpolostnaya, mitrës antlered)

Algomenoreya kryesor në këto raste për shkak të komplikimeve rrjedhjes së gjakut menstrual nga mitër dhe rritjes kontraktimet e mitrës.

Trajtimi i algomenoreya fillore

Nëse dyshoni se një algomenorei primar duhet të konsultoheni me një gjinekolog. Një ekzaminim pelvik i pacientit, me ultratinguj legenit, përcaktimi i statusit hormonal. Ndonjëherë për të përcaktuar me saktësi shkaku themelor algomenoreya ekzaminimin e këshillueshme të sistemit të tretjes, qarkullimit të gjakut, urinës, gjëndrrat e qumështit. Në varësi të identifikuar shkaqet algomenoreya, trajtimi i saj mund të trajtojë jo vetëm një gjinekolog specialist, por edhe neurolog, TBC, psikoterapist.

Trajtimi duhet të fillojë metodat nemedikamentoznymy algomenoreya primar. Kur pacienti e dhimbshme menstruacioneve është e rekomanduar:

 • të mësojnë për të qetësuar, të relaksoheni dhe të përballen me stresin;
 • stërvitje;
 • eleminuar pirjen e duhanit dhe të pijshëm;
 • Jo mbiftohem;
 • Kufiri në fazën e dytë të ciklit menstrual dhe gjatë ushtrimit menstruacioneve dhe seksualitetit;
 • në dhimbje për të vënë një ngrohje jastëk në barkun tuaj, tërheq gjunjët në gjoks tuaj.

Për të lejuar dekompensimi algomenoreya shtatzëni të rëndësishme të ruajtjes, sidomos një të parë. Shpesh algomenoreya primar është në mënyrë të pavarur pas shtatzënisë dhe lindjes.

Ndër metodat e terapisë fizike në algomenorei electrophoresis efektiv me novokaina në zonën diellore pleksus dhe reflexology.

Në mungesë të efikasitetit të terapisë jo-farmakologjike për algomenorei emëruar drogë fillore. Në algomenorei primar, i shoqëruar nga simptoma të rënda neuropsikiatrike mund të caktojë agjentë qetësues (relanium, sanëz, trioksazin).

Për lehtësimin e dhimbjeve duke përdorur antispasmodic dhe analgjezik (analginum, spazhan, nuk ka-spa, etj), drogë jo-steroidal anti-inflamator (NSAIDs - indometacin, NISE, phenylbutazone, etj).

Në algomenorei primar dhimbje menstruale është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme ose kur merren rregullisht preparatet hormonale kontraceptive (antiovin, tryzyston, Ovoseptu dhe t. E.) ose futja e kontraceptivëve.

Në algomenorei primar efekt i mirë është arritur duke përdorur droga të progestins natyrore (Duphaston).

Gjatë trajtimit algomenoreya rekomanduar për kalendarin menstrual, e cila duhet të reflektojë ndjenjat e mia që shoqërojnë menstruacioneve (dhimbje, kohëzgjatjen, intensitetin, karakter, lokacioni, dhe simptoma të tjera), dhe çdo tre muaj për të konsultoheni me një gjinekolog.

Algomenoreya i mesëm

Klasifikimi i algomenoreya mesme

Menstruacioneve dhimbshme dukshme në gratë më të vjetra se 30 vjet janë konsideruar si algomenoreya mesme. Algomenoreya i mesëm ndodh në 30% të grave, shumë në të lartë dhe të rënda, ngarkuar me simptoma shoqëruese dhe herë pas here humbjen e efikasitetit. I mesëm algomenoreya menorrhagjia shpesh e kombinuar (menstruacione obilnymy).

Algomenorei të mesme, duke përfshirë dhimbje pelvike përveç simptomave të tjera konvencionale të ndarë në katër grupe:

 • algomenoreya mesme me manifestime psiko-emocional (bulimia, anoreksia, shteteve depressivnymy, nervozizëm, ndryshimet në shije dhe erë, etj);
 • algomenoreya mesme me manifestime autonome (të përzier, bloating, hiccups, etj);
 • algomenoreya i mesëm i manifestimeve autonome kardiovaskulare (dhimbje koke, marrje mendsh, fikët, takikardi, mpirje të armëve dhe këmbët, etj);
 • algomenoreya i mesëm i endokrine-metabolike manifestimet (të vjella, kruajtje, dhimbje të përbashkët, dobësi të rënda, etj).

Simptomat e mesme algomenoreya varet nga mosha e gruas dhe shëndetin e saj fizik. Në shkarkimin e një aktiviteti kardiovaskulare është më e theksuar vegjetativ-vaskulare manifestime, çrregullime të metabolizmit -. Metabolike dhe endokrine-t E. Pas 40 vjetësh, gratë priren sensibilitet për depresion dhe të tjera të manifestimeve psiko-emocional algomenoreya. Shoqëruar shpesh nga një dyspareunia mesme algomenoreya (dhimbje gjatë raportit seksual), i cili është edhe arsyeja për ekzaminim dhe trajtim në një specialist.

Shkaqet e algomenoreya mesme

Zhvillimi i algomenoreya mesëm është më shpesh shkaktohet nga sëmundje të organeve pelvike. Sëmundjet dhe Kushtet që shkaktojnë algomenorei mesëm janë:

 • endometrioza (adenomyosis);
 • sëmundjet inflamatore të organeve riprodhuese;
 • polyps endometrial;
 • Tumoret e mitrës dhe shtojca;
 • venat e legenit;
 • Proceset commissural në organet e legenit;
 • kontracepsioni intrauterine;
 • pezmatim nervi legenit;
 • ngushtim cicatricial i qafës së mitrës për shkak të ndërhyrjeve intrauterine (sidomos aborti).

Shfaqja e algomenoreya mesme promovojnë lodhje fizike dhe mendore, patologjinë shoqërues extragenital, rrit ndjeshmërinë ndaj hormoneve të tyre seksuale (estrogjenit dhe progesterone). Në historinë e pacientëve me algomenoreya i mesëm lëndimeve të lindjes zakonshme, abortin kirurgjik, kirurgji në mitër dhe shtojca e saj.

Sondazhi Plani i pacientëve me algomenoreya të mesëm të përbërë nga ultrazërit (US), endoskopisė (hysteroscopy, laparoscopy), X-ray (hysterosalpingography) mjet (endometrial diagnostikues curettage) organeve të legenit Kërkimit.

Një komponent i rëndësishëm i mesëm pacientit diagnoza algomenoreya është duke bërë kalendar menstrual dhe vizatimin e dhimbje për zgjedhjen e trajtimit.

Trajtimi i algomenoreya mesme

Trajtimi i algomenoreya mesme - ky trajtim shkaktuar sëmundjen e saj.

Nëse shkaku i algomenoreya mesme shërbejnë DIU, ajo është e rekomanduar për të hequr ato.

Në Endometrioza, proceset ngjitës, tumoret e organeve pelvike duke përdorur lloje të ndryshme të kirurgjisë.

Trajtimi i sëmundjeve inflamatore që shkaktojnë algomenorei mesëm bëhet i bazuar në shkaqet e identifikuara dhe patogjen ndjekur procedurat fizioterapevticheskimy dhe trajtim sanatorium.

Gjithashtu në algomenorei emëruar terapi simtomaticheskaya mesme synojnë reduktimin e dhimbjeve gjatë menstruacioneve (antispasmodic, analgjezik, NSAIDs), attenuation simptomat psiko-emocional (qetësuesve).

Kur menstruacionet e dhimbshme, mos harroni se provat madje butë algomenoreya e çrregullimeve funksionale ose organike në trup për të diagnostikuar dhe trajtuar janë më të mirë sa më shpejt të jetë e mundur.

Algomenoreya Parandalimi

Në parandalimin primar të algomenoreya respektimit të rëndësishme të masave të sigurisë, forcim, të ushqyerit, ndyshimin racional të punës dhe pjesës tjetër. Para fillimit të vajzës menarche duhet të jenë të përgatitur paraprakisht, fiziologji shpjegojë për ciklin e saj të menstruacioneve.

Për të parandaluar algomenoreya sekondar parandalimin e nevojshme dhe trajtimin e sëmundjeve të sferës seksuale.