Ndarje Anal


  • Shkaqet e çarjes anal
  • Klasifikimi i çarjes anal
  • Lokalizimi i çarjes anal
  • Simptomet e çarjes anal
  • Diagnoza e çarjes anal
  • Diferencial Diagnoza
  • Komplikimet e çarjes anal
  • Trajtimi i çarjes anal
  • Parandalimi i çarjes anal
  • Prognoza për çarjes anal

Anal ndarje - një defekt i mukozën e anusit, formë zakonisht lineare ose ellipsoidal që shfaqet në murin e kanalit anal. Zakonisht vendosur mbi midline e murit mbrapa.

Gjatësia e çarjes anal është shpesh jo më shumë se 1 inç, por kjo është një sëmundje mjaft serioze që mund të jetë i rrezikshëm.

Ndër sëmundjet e rektumit çarjes anal është shumë i zakonshëm dhe është i tretë proctology diagnoza frekuencë pas inflamacion të rektumit dhe hemorroide. Shumica e fissures anal në gratë 25-40 vjet (60% e rasteve). Akute (svezheobrazovavshayasya) ndarje anal në formë është si plas me qetë, tehe të qetë. Muskujt anal muskul unazor formojnë pjesën e poshtme të plas. Gradualisht fund dhe edges formuar kokrrizimin e mbuluar nga fibrinë.


Jetëgjatë plas karakterizohet me tehe të mbyllura (për shkak të përhapjes së indit lidhor) me shenjat e trofike.

Brenda Vendit (nganjëherë në jashtë) buzë të çara formuar kodër lidhës ("breg mbikqyrës"), të cilat mund të jenë bazë për zhvillimin e polip fijor.

Shkaqet e çarjes anal

Shkaqet më të shpeshta të anal plasë - një kapsllëk të shpeshta dhe diarre, hemorroide, punë të rënda fizike, punë ulur, alkoolit dhe ushqimit me erëza, dëmtimit mekanik në mukozën e objekteve të huaja kanalit anal apo feces të dendura.

Nga sëmundjet kontribuon çara në anus përfshijnë inflamacion të zorrës së trashë (koliti, enterocolitis, sihmoidity, Proktiti, hemorroide). Në 70% të rasteve të çarjes anal ndodh në njerëzit që vuajnë nga patologji të stomakut, zorrëve të vogla, mëlçisë, pankreasit dhe sistemit biliar.

Në një numër të ngjashëm të pacientëve me çarjes anal kombinuar me hemorroide. Jetëgjatë hemorroide kronike zvogëlon vetitë elastike e mukozën e kanalit anal (nga pektenoz), duke rezultuar në një tendencë të shfaqjes së defekteve. Rajoni krehër linjë muret e kanalit anal është më i prekshëm në rast të stresit.

Klasifikimi i çarjes anal

Fissures anal dallohen nga gjatësia e ekzistencës: akut (të sapo formuar) dhe kronike (afat-ekzistuese).

Lokalizimi i çarjes anal

Në shumicën e rasteve (85%) ndarje anal ndodh në pjesën e pasme të mesatare (në 06:00). Kjo është për shkak të strukturës së veçantë të kanalit anal - në këtë pikë furnizimi me gjak në muskul unazor të dobët dhe më të rrezikuar mur kanal në tensionin gjatë një lëvizje zorrë ose kur ka hyrë në organet e huaja rektum.

Në 8,9% të rasteve (kryesisht femra) plas mund të zhvillohet në mur përpara, dhe në raste jashtëzakonisht të rralla ajo është lokalizuar në anët e kanalit anal. Në 3-4% të rasteve të zbuluar çara kombinim të përparme dhe të pasme mureve.

Simptomet e çarjes anal

Ndarje Anal ka një pamje shumë të veçantë klinike. Plas Kur afat-ekzistues shprehur mjaft dhimbje dhe simptomë tonik vrull e muskul unazor pas jashtëqitjes. Vrull mund të vazhdojnë për disa orë. Herë deri lëvizjes tjetër zorreve.

Tonic vrull - një nga faktorët e rrethit vicioz, duke kontribuar në progresion të çara, ndarje anal është vrull këmbëngulës që shkakton rreshtim ishemi e kanalit anal dhe pengon shërimin e fissures anal.

Ndarje akute anal duket vrull e muskul unazor anale, dhimbje gjatë defekimit, gjakderdhje nga anusi.

Pain - është zakonisht Ankesa kryesore e pacientëve me çarjes anal. Dhimbje ndodh në fillim të jashtëqitjes, shumë të rënda, shpesh vazhdon për një kohë të gjatë. Nuk mund të jetë rrezatim dhimbje në zonën bigëzim ose mollaqe.

Intense lëvizje zorrë mund të shkaktojnë dhimbje pacientët për të vonuar këtë akt, që çon në kapsllëk.

Vrull e refleks anal muskul unazor është e lidhur me dhimbje intensive tonik simptomë vrull - një nga elementet kryesore të patogjenezën e sëmundjes. Vrull shkaktuar dhimbje dëmton qarkullimin e gjakut, rrit dhimbjen dhe për të parandaluar rigjenerimin e indeve dhe shërimin e çara.

Diktim kanalin anal zakonisht janë të pakta (vija e përgjakshme në stol ose në gjurmët e gjakut në letër) janë të shoqëruara me lëndim të mukozës gjatë jashtëqitjes. Nëse nuk janë të theksuara gjakderdhje, ne mund të supozojmë sëmundje shoqëruese, hemorroide, ënjtje, etj

E tanishme 3-4 javë patrajtuar ndarje akute anal bëhet kronik. Kjo rezulton në trashje dhe për të nënshkruar skajet e saj, duke formuar një mbresë të përafërt formimit "gungë mbikëqyrës" mbi buzë e brendshme.

Dhimbje në kontrast me plas mprehtë në kronike shpesh ndodh pas jashtëqitjes dhe i shqetësuar më shumë kohë. Kur bateri në një pozicion ulur rritet dhimbje. Simptomë konstante dhimbje të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës së pacientëve, duke shkaktuar nervozizëm, pagjumësi, neurozë. Shumica e pacientëve me çarjes kronike anal ndodh frikë jashtëqitje, ata shpesh marrin laxatives.

Kapsllëk zgjatur gjatë lëvizjeve të fuqishme të zorrëve mund të gjakderdhje nga anusi. Ndonjëherë acarohet me çarjes anal dhe anal duket shkarkimin purulent.

Kronike vrull tonik plas i muskul unazor më pak intensive dhe ruajtur për kohë të gjatë. Shpesh festohet kruarje anale. Ndarje kronik anal mund të shoqërohet me inflamacion të zorrëve të terminalit: sfinkteritom, proctitis, proktosyhmoydyta.

Diagnoza e çarjes anal

Në mënyrë tipike, ndarje anal zbuluar nga shqyrtimi i anusit. Për të shqyrtuar mollaqe edukuar me kujdes i durueshëm dhe studim anusit. Pas mureve hollim të anal defekt mukozës kanal zbuluar. Ndonjëherë (për çara të vogla në kanalin e thellë) proctology prodhuar kërkime dixhital, ndërsa vënë në dukje vrull ekzistues tonik të muskul unazor. Kryerja gishtin kërkimore në prani të çara të dukshme jopraktike për shkak të dëmit të mundshëm ndaj mukozës.

Pacientët me çarjes pashëruara anal, dhimbje të forta dhe simptomë muskul unazor vrullshëm metodat instrumentale të rektumit kërkimore - anoscopy dhe sigmoidoscopy - nuk prodhohen ose kur tregohet (gjakderdhje e rëndë, Proktiti dyshuar, formimi tumor, komplikimet qelbëzues) e prodhuar duke përdorur anestezi lokale.

Sigmoidoscopy një lartësi prej 20-25 cm mund të bëhet pas shërimit të çara për kusht monitorimin dhe zbulimin e patologjive të lidhura.

Diferencial Diagnoza

Diagnoza diferenciale në këtë sëmundje nuk shkakton shumë vështirësi. Ndarje anal është i diferencuar nga jo të plotë rektumit brendshëm gyp. Në këtë vrull të patologjisë së muskul unazor nuk thonë simptomë e dhimbje më pak intensive, manifestimi kryesor klinik është një ndarje e qelb nga anusi. Prekje mukozale defekt maloboleznena, shfaqet në fund të thellimit (gyp me gojë).

Ajo duhet gjithashtu vendosi se plas nuk është një manifestim i infeksioneve të zorrës së trashë (syphiloma, lezione tuberkuloz, fungale apo infeksion parazitar, dëme të zorrës së trashë në sëmundjen Crohn). Për këtë histori qëllim të kujdesshëm, tregojnë datat dhe shkaqet, veçoritë.

Pacientët me i dyshimtë kundër historisë HIV infeksionit (abuzimit të drogës, seksit imoral, homoseksualitetit) mund të vuajnë sëmundje të ndryshme të rektumit lidhur me sindrom të mungesës së imunitetit të fituar. Zbulimin e këtyre pacientëve është e shoqëruar shpesh nga fissures anal foto pazakontë klinik.

Komplikimet e çarjes anal

Fissures anal mund të jetë i komplikuar dhe transmetohet lart (prodvyhayuschymsya deri zorrë) inflamacion i mukozën e terminalit të zorrëve (muskul unazor, rektumit dhe sigmoid). Me depërtimin e infeksionit në shtresat më të thellë mund të zhvillohet paraproctitis (inflamacion i indit dhjamor rreth rektum).

Ndarje anal mund të jetë i komplikuar me gjakderdhje të rënda e harlisur, humbjes së gjakut me të rregullt të vogël në zhvillim anemi mangësi hekuri.

Në burra, inflamacion mund të përhapet në gjëndër prostatës (prostatitis).

Trajtimi i çarjes anal

Objektivat kryesore të trajtimit të çarjes anal: anestezi, heqjen e vrull tonik të muskul unazor, normalizimin e stol dhe të çara të shërimit.

Mjekimi mund të bëhet konservative dhe nga ndërhyrja kirurgjikale.

Qasje me kohë në një mjeku kur i freskët (jo më shumë se një javë) plas pakomplikuar me tehe të qetë, duke i lejuar më të shpejtë dhe më efikase me ndihmën shëruar terapi plasaritur.

Terapi konservative është hapa të mjaftueshme dhe të çon në trajtim në 65-70% të rasteve.

Një nga faktorët më të rëndësishëm në trajtimin e çarjes anal është një dietë për qëllim revitalizimin e zorrëve dhe e bën atë më të lehtë jashtëqitjes.

Dieta duhet të jetë ushqyese, të balancuara, Botanicals pasur dhe produktet e qumështit. Me erëza përjashtimi Recommended, ushqim i kripur dhe i hidhur irriton erëza mucous, alkoolit.

Efekti pozitiv në zorrë siguron panxhar, prunes, kajsi të thata, kajsi të thata dhe fiq. Panxhar mund të hahet i zier, me vaj perimesh ose salcë kosi. Frutat duhet të përdorni një birrë të vogël në ujë të valë. Kjo dietë nxit zbutjen fron dhe për të lehtësuar jashtëqitjes.

Trajtim terapeutik i fissures anal janë agjentë lokale dhe veprim të përbashkët.

Për trajtim i ditës të paraparë dush të ngrohtë me një zgjidhje të dobët të mangan (10-15 minuta 3 herë në ditë), vaj nitrohlitserynovymy që të lehtësojë vrull e muskul unazor (e përdorur në sasi të vogla, si thithjen nitroglycerin në tirazh të prek funksionin kardiak dhe sistemin nervor) , Botox (toksina botulinum ndërpret kalimin e sinjaleve nervore të muskujve, efektet lokale në muskul unazor gjithashtu ndihmon në lehtësimin vrull), qirinj dhe ointments me anestetikë (prokainë, lidocaine, benzocaine) melituratsil dhe vaj buckthorn det për të nxitur shërimin (si në qiriu ose ointments).

Trajtimi i përgjithshëm mund të përfshijë marrjen e laxatives dhe Kalciumi channel blockers (diltiazem, nifedipinë) për të hequr vrull tonik.

Përveç kësaj, ka disa metoda të trajtimit të fissures anal si koagulimit infra të kuqe (të trajtuar fissures kronike, ku nuk ka vrull dhe ka cicatrices), lazer ose të radiofrekuencave koagulimit (heqja e indeve perianal me plas nën anestezi lokale duke përdorur një lazer apo radio valëve), bllokadën farmaceutike trajtim kirurgjik.

Indikacionet për trajtim kirurgjik: një çarje të thellë me të rënda edges kronike dhëmbëza, i shoqëruar nga vrull të konsiderueshëm, i palëkundur lecheniyu.V konservatore raste të tilla një prerje e çarjes anal.

Shoqëruar shpesh nga hemorroide anal plasë. Në mënyrë tipike, në raste të tilla, kirurgji rekomanduar për të hequr hemorroide (hemorrhoidectomy) me heqje të çara ekzistuese.

Zgjedhja e strategjisë së trajtimit varet nga pacienti, sëmundjes, komplikimet ekzistuese. Vetë-shtrëngim dhe një apel te mjeku mund të çojë në komplikacione, dhe të bëjë trajtim të mëtejshëm më të gjatë dhe më të pakëndshme.

Parandalimi i çarjes anal

Parandalimi i çarjes anal është të ushqyerit, stilin e jetës aktive, trajtimi në kohë i sëmundjeve që lidhen me çrregullime të karrige.

Parandalimi i stagnimit në legen promovuar ecje të rregullt, në këmbë, stërvitje.

Prognoza për çarjes anal

Shpejt identifikuar dhe trajtuar menjëherë çarje konservative anal shërohet plotësisht në 60-90% të rasteve. Trajtimi i papërshtatshëm i vetvetes, duke vonuar trajtim te mjeku promovon çara kronike prognozë më keq dhe mund të çojë në nevojën për trajtim kirurgjik.

Prerje kirurgjikale e çarjes anal çon në shërim në shumicën e rasteve.