Kruajtje Anal


  • Kruajtje Klasifikimi anal
  • Shkaqet e kruarje anale
  • Simptomet e kruarje anale
  • Diagnoza e kruarje anale
  • Trajtimi i kruarje anale
  • Komplikimet e kruarje anale
  • Prognoza për kruarje anale
  • Parandalimi i kruajtje anal

Anal kruajtje - jonormal ndjesi kruarje të vazhdueshme në anus. Ndoshta sëmundje e pavarur ose një simptomë e sëmundjeve të tjera të shërbejnë: hemorroide, infestations rra, çarje anale, diabet, dysbiosis, etj jep siklet fizike dhe psikologjike, duke shkaktuar shqetësime gjatë gjumit dhe mënyrën e jetesës. Çon në kruarje, plasaritje dhe dukuri e anëtarësimit anal infeksionit. Në raste të avancuara - ulceration, gjakderdhje, duke lëvizur sëmundje kronike.

Kruarje anale mund të jetë mjaft i qëndrueshëm dhe kurë ajo nuk është e lehtë.

Kruajtje Klasifikimi anal


Ka kruarje anale fillore dhe të mesme.

Primar (e vërtetë, ideopaticheskiy, kryptohennyy, suihennyy, thelbësor, neurogjenik) është qere se ka ndonjë shkak të dukshëm (të një patologjie të zorrëve që mund të jenë të lidhur me kruarje anale).

Kruajtje i mesëm anal ndodh me hemorroide, ndarje kronik anal, infektimi parazitare, inflamacion të zorrëve të terminalit (Proktiti, proctosigmoiditis), sëmundjet inflamatore të gjenital rajonit fungale anal dhe perineum, djegiet, lëndimet mekanike zonë anus. Në fazat e hershme të diabetit Nga argumentet e saj klinike - kruajtje - të jetë zonë të kufizuar të anusit.

Përveç kësaj, kruajtje anal ndarë në akute dhe kronike.

Shkaqet e kruarje anale

Rritja e thatësi (shpesh shtet në të moshuarit, dhe - në dehidratim tipik) gjithashtu mund të jetë shkaku i iritim dhe kruarje në zonën anal.

Tendenca për të lagështia e tepërt (dhe për këtë arsye, iritim dhe kruarje anale) ndodh në njerëzit që janë të prirur për djersitje dhe diarre të shpeshta dhe mosmbajtjeje fekal në rastin.

Qëndrueshmëria mund të shkaktojë kruarje anale përdorimin e rregullt të sfungjer të ngurtë, detergjenteve kaustike, letër të ashpër higjienike, sapun larë off keq.

Acarim të lëkurës përreth anusit mund të shkaktojnë disa mjete Antyhemoroyidalni kontraceptiv qirinj xhel dhe përdorimin lokal.

Kruajtje anal mund të ndodhë në të dashuruar akute të ushqimit me erëza si rezultat i acarim të komponentëve mucous membranë.

Mungesa e higjienës personale, veçanërisht në zonën anal, gjithashtu të çojë në acarim të lëkurës. Ndonjëherë kruajtje anal është rezultat i heqjes së flokëve në zonë.

Shumë sëmundje janë të shoqëruar nga të dhënat klinike simptomë: proctologic (hemorroide, ndarje anal, muskul unazor, Proktiti), gjinekologjik (inflamacion i vulvë), infeksionet virale (lythat gjenitale), fungale (aktinomikozës, mëllenjë), bakteriale, infektimi hlystyani, morrat pubike, zgjebe ; dermatologjike (psoriasis, seborrhea, pezmatimi i gjëndrave të djersës, ekzemë atopic, liken planus), sëmundjet e shoqëruara me çrregullime metabolike (diabeti, dështim të mëlçisë, pancreatitis, etj).

Përveç kësaj, kruarje anale mund të jetë për shkak të një neurozë (neurogjenik) dhe të rezultojë nga përdorimi i barnave të caktuara (iatrogjenike).

Nëse ju nuk mund të identifikojë një shkak të qartë anal kruarje, flasin për ulcerat idiopatike dhe sugjerojnë se ajo është e lidhur me një rënie në funksion kontraktil e muskul unazor dhe lëkurës acarim sekretuar mukusit nga rektum.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet se proctosigmoiditis kronik mund të ndodhë në mënyrë implicite, vetëm simptomë klinike atëherë do të jetë kruarje anale rezultojnë nga ndryshimet e papritur në bilancin acid-bazë të rektumit dhe sigmoid zorrës së trashë, prania e enzimeve proteolitike në stol, e cila kontribuon në okoloanalnoy zonë Shuma e azotit të mbetur drejtpërdrejt irrituese receptorët nervore.

Simptomet e kruarje anale

Në të vërtetë, kruajtje i anusit - zakonisht vetëm ankesa e pacientit. Kruhet mund të ndodhin natën dhe për të promovuar pagjumësi. Zgjatur rrjedhën e lëkurës rreth anusit mbuluara me gërvishtjet dhe bruises, të kuqe, ose coarsens me kohë dhe bëhet lehkopovrezhdaemyh hollë.

Scratches shprehura thellë mund të infektohen.

Kruajtje akute anal fillon papritmas dhe intenzivisht, i natyrës së përhershme, në zonën anal duket tretje (wetting) acarim të lëkurës ajo ndryshon llojin e lëkurës lagësht. Mund të ketë gjurmët e shënuara të kruarje.

Kruajtje kronike zhvillohet ngadalë, gradualisht në rritje. Lëkura përreth anusit është zakonisht të prirur për thatësi (ndonjëherë ka lëkurë të hollë thatë në llojin e letër pergamenë). Ajo nuk mund të jetë tipik i industrisë së pigmentim. Kruarje zakonisht nuk shënoi.

Diagnoza e kruarje anale

Diagnozë e menjëhershme e proctologist anal kruarje është bërë në bazë të ankesave dhe mungesa e shenjave të tjera klinike.

Megjithatë, zbulimi i kruarje anale dëshiron të instalojë kauzën e saj të mundshëm, në rast të një natyre të mesëm për të zbuluar patologjinë themelore. Prandaj, kruajtje anal aplikoni një gamë të gjerë të testeve instrumentale dhe laboratorike.

Krijimi shkak i mundshëm mund të ndihmojnë natyrën dhe karakteristikat e pruritit nëse ajo është e lidhur me jashtëqitje, alkoolit apo ushqime pikante, Zbulimi, kohëzgjatjen e intensitetit.

Në ekzaminim vërejtur shenja të inflamacionit janë scraping. Të gjithë pacientët kryhet tre herë vezë fekal krimb zorrësh.

Për të përjashtuar infeksione gjenitale duke u konsultuar te gjinekologu me një goditje gardh.

Në rast të shkeljeve karrige të prodhuar ekzaminimin bakteriologjike e feces.

Për zbulimin e inflamatore sëmundje zorrë prodhojnë rectoromanoscopy (shqyrtojë rektumit) yrryhoskopyyu, colonoscopy. Një colonoscopy mund të zbuluar ndryshimet inflamatore në murin mukozale të zorrëve të gjithë të zorrës së trashë.

Blood gjatë kruarje anale testuar për përmbajtjen e sheqerit dhe identifikimin e çrregullimeve metabolike që përfshijnë kruarje të lëkurës. Për të përcaktuar pamjaftueshmërinë funksional të anal përdorimit muskul unazor sfinkteromanometriyu.

Për të zbuluar anomalitë e traktin e sipërm gastrointestinal, të shoqëruar me diarre ose kapsllëk të rregullt, të prodhojë Gastroskopi dhe ultratinguj të barkut.

Meshkujt mund të jetë me ultratinguj porekomendovano i prostatës.

Trajtimi i kruarje anale

Në shikim të parë, kruajtje anal nuk duket sëmundje serioze, por trajtimi i saj mund të ketë vështirësi dhe të jetë kohë e mjaftueshme. Pikë kyçe në trajtimin e kruarje anale është identifikimi i shkaqeve-origjinë dhe eliminimin e saj. Përveç kësaj, të përdorin objektet lokale për të lehtësuar kruarje.

Nëse natyra e mesme e kruarje anale, terapi për qëllim marrjen e shpëtoj të sëmundjes themelore.

Në sëmundjet infektive, agjentët antibiotik apo të emëruar këpurdhëvrasës (infeksionit fungale). Droga Anthelminthics përdorur për të trajtuar infestations parazitare.

Sëmundjet inflamatore të zorrës së trashë të kërkojë një kurs të plotë të trajtimit të duhur. Hemorroide, fissures anal, prolapse zorrës së trashë mund të kërkojë një trajtime terapeutike dhe, nëse tregohet, kirurgji. Një hemorrhoidectomy, doping unaza latex, prerje e çarjes anal dhe operacione të tjera.

Ndonjëherë anal kruhet simptomë klinike është patologji mjaft serioze (diabeti, sifilizi, hepatiti, kesh), trajtimi i këtyre sëmundjeve mund të jenë mjaft të gjatë dhe i ndërlikuar.

Për përdorim i ditës si një mjet për të reduktuar siklet dhe të reduktuar kruarje rekomanduar krem ​​(aurobin, ultraprokt) dhe microclysters (me 3 për qind Collargolum ose protargola, zierje e bimëve, vajra). Për lehtësimin e dhimbjeve rezistente mund të përdoren electrosleep dhe electroanalgesia qendrore.

Më e vështirë për të trajtuar kruarje anale, shkaku i të cilit nuk është gjetur. Në raste të tilla, masat janë vetëm terapi simptomatike, qetësuesve, i plotë (por jo e tepruar) higjienë dhe kufizime në produktet dietë që mund të irritojë lëkurën dhe zona mucous anal (piper, agrume, çokollatë, çaj, cola, alkoolit, seasonings pikante).

Komplikimet e kruarje anale

Ekzistuese kruhet gjatë anal çon në kruarje të rënda mund të lehtësojë lezione bakteriale të lëkurës, ekzemë, ulcerat dhe gjakderdhje. Komplikimet e mesme anal patologji kruarje zakonshme, një simptomë e cila ai është.

Mbani në mend: pas zbulimin e kruarje anale të parë një mjek, por nuk e injorojnë simptomat dhe jo për vetë-mjekoj. Kruarje anale mund të jetë një shenjë klinike të patologjive të rënda.

Prognoza për kruarje anale

Moti varet nga etiologjisë dhe patogjenezës së kruarje anale, zbulimin e hershëm dhe veprimit në kohë të hershme terapeutik. Nëse kruajtje anal nuk është pasojë e prognozës pashërueshme e sëmundjes në përputhshmëri të plotë me emërimet mjekësore të favorshme.

Parandalimi i kruajtje anal

Masat parandaluese për të parandaluar relapses dhe përkeqësimi i sëmundjes është për të shkuar nëpërmjet rekomandimeve për dietë dhe higjienës zonën anal.