Anhyomam fyt


  • Fyt angioma Klasifikimi
  • Fyt Simptomat angioma
  • Fyt Diagnoza angioma
  • Fyt trajtim angioma
  • Fyt Moti angioma

Anhyomam fyt është 13% e të gjitha tumoreve beninje e faring dhe laring. Maj tumor për shumë vite është një latent (joaktive) shtetëror dhe pastaj fillon rritjen e saj. Anhyomam fyt që rritet nga enët e gjakut, ka kuqalashe-kaltërosh, ngjyrë kafe-kuqe ose vjollcë. Më shpesh kjo ndodh në qëellzore trajton, shije të butë, në gjuhën, pasmë dhe murin lateral të faring, bajamet. Anhyomam fyt, e formuar nga enët limfatike, pikturuar në një ngjyrë të zbehtë të verdhë për shkak mbush Limfoma saj. Më podskladochnom lokalizuara në hapësirë ​​dhe epiglotis.

Fyt angioma Klasifikimi

Baza e faring Klasifikimi Angio, e cila përdor Otolaryngology moderne, është ndarja e tyre sipas llojit të anijeve, të cilat origjinën angioma, dhe struktura e tumorit.


Angiomas fyt rritje e enëve të gjakut përkasin hemangioma. Nga ana tjetër, ata janë të ndarë në kapilar (të thjeshtë), shpella (shpella) dhe të degëzuar hemangioma. Hemangiomas kapilare janë të visualized si pika të ndara të blu-vjollcë apo të kuqe dhe të vijë me capillaries Dilated. Shpella look hemangioma si tumoret me gunga të errët ngjyrë blu, mbuluar me një mukozë të hollë. Ato përbëhen nga shumë të gjakut e mbushur dëmtimit të dhëmbëve. Hemangioma Threaded ndodhet nën ënjtje faringut mukozës, e përbërë nga pulsating dhe e mbushur me enët e gjakut. Duke klikuar në këto formimin ata spadayutsya, dhe pastaj shpejt të mbushur me gjak.

Angiomas faring, të cilat janë formuar nga anijet limfatike, i quajtur chylangioma. Midis tyre prodhojnë edukim të thjeshtë, shpella dhe cistike. Formimi i thjeshtë chylangioma e capillaries limfatike. Kanë chylangioma strukturë shpella bira-bira me dëmtimit të dhëmbëve të shumta të mbushura me Limfoma. Chylangioma kistike mund të jetë në formën e cysts të vetme ose cysts të shumta, nganjëherë bashkimi me njëri-tjetrin.

Fyt Simptomat angioma

I vogël në fyt madhësia angioma nuk është e shoqëruar nga ndonjë simptome klinike dhe të shkojnë pa u vënë re. Pacienti pakëndshme ndjesi fillon të ndjehen kur anhyomam fyt është i rëndësishëm, që ka të bëjë kryesisht me hemangiomas. Gjatë kësaj periudhe pacienti fillon të ndjehen praninë e një trupi të huaj në fyt dhe vështirësi në gëlltitje të ushqimit apo pështymë. Me zgjerimin e arsimit në ngjirurit e zërit vokal atje. Angiomas fyt i madh mund të shkaktojnë kollitje dhe vështirësi në frymëmarrje.

Hemangioma është e shoqëruar shpesh me madhësi të konsiderueshme dhe rritje të shpërndarë në trashësinë e indeve përreth. Edhe një lëndim të lehtë hemangioma shpella ose cistike mund të shkaktojë gjakderdhje të rënda në disa raste të çon në humbje të konsiderueshme të gjakut. Chylangioma zakonisht nuk arrijnë madhësi të madhe dhe janë të rrallë më shumë se një mjegull të madhe. Këto fyt angioma nuk është i rrezikshëm në aspektin e gjakderdhje.

Fyt Diagnoza angioma

Angiomas madhësive fyt janë shpesh të jepnin të vogla të rastit diagnostike dhe janë otolaringolog në një fyt të shqyrtimit për shkak të sëmundjeve të tjera (faringjit, grykët, pezmatim i fytit, adenoids dhe t. N.). Quite një fyt i madh angioma shoqëruar nga një ankesë të përbashkët që lejon mjeku për të dyshuar praninë e arsimit beninje. Për të sqaruar diagnozën e farinhoskopii nevojshme. Në disa raste, për të përjashtuar arsimin inflamatore ose inflamacion shoqërues në nasopharynx prodhojnë ndot bakteriologjike nga fyti.

Konfirmim 100% e diagnozën e faring angioma është një model karakteristikë e strukturës së indeve të tumoreve të shkaktuara nga ekzaminim histologjik, e cila është bërë zakonisht pas largimit tumorit. Angioma biopsi është kryer. Në rastin e hemangioma ajo është gjakderdhje e rrezikshme, ndërsa chylangioma mund të shkaktojë edemë laryngeal dhe asfiksisë.

Diagnoza diferenciale e fyt angioma kryejë neoplazma tjera dobrokachestvennymy (fibromë, chondroma, cysts retentsyonnoy, lythat, fyt me flokë polip, polipoza përhapur) dhe kancerin e faring.

Fyt trajtim Angio

Sipas disa autorëve trajtim efektiv për angioma fyt shkruani atë në 70% alkool, e cila shkakton sklerozë dhe për të zvogëluar madhësinë e tumorit. Otolaryngologists të tjera janë drejtuar në këtë metodë vetëm si përgatitje paraoperative e pacientëve për të reduktuar gjakderdhje hemangioma gjatë largimit të saj. Ky trajtim angioma fyt mundësi e rrezikshme e ënjtje e fyt dhe laring zgjeruar të kërcënimit të asphyxiation.

Kirurgjisë Endoscopic heqjen Angio fyt me bazën e ngushtë si këmbët e kryera halvanokausticheskoy lak. Nëse anhyomam faring ka një bazë të gjerë, largimi i saj i prodhuar nga diathermocoagulation. Ndoshta prerje kirurgjikale angioma prodhuar në inde të pandryshuar. Large angioma fyt e vendosur në anën e pasme e murit është hequr nga ana farinhotomiy.

Terapi Rrezatimi është treguar në rast të hemangiomas shpella apo kapilar. Kjo është kryer duke futur drogë në radiumit tumorit dhe të çojë në sclerosing angioma.

Fyt Moti angioma

Angiomas tumoret faringut dobrokachestvennymy nuk është sklonnymy për keqdashje, rritjes së shpejtë, shkatërrimin e indeve përreth dhe përsëritje të tyre. Në këtë drejtim, ata kanë një prognozë të favorshme për jetën e pacientit, dhe për rimëkëmbjen nga trajtim adekuat. Rreziku më i madh është vërejtur në prani të hemangioma shpella dhe e lidhur atë me aftësinë për të harlisur gjakderdhje, e cila në rastin e humbjes së madhe të gjakut mund të jenë fatale.