Angjinë


  • Klasifikimi i pectoris
  • Angina primar
  • Angina specifik

Angina - një grup i sëmundjeve akute infektive, e shoqëruar nga inflamacion akut i një ose më shumë faringut unazë bajamet. Zakonisht prek bajamet. Më pak inflamacion zhvillon në nasofaringeal, laryngeal ose gjuhësore bajamet.

Patogjene depërtojnë në bajamet e indeve jashtë (infeksionit ekzogjene) ose brenda (infeksion endogjen). Që angina një person transmetohet nga pikat ajrore apo ushqimore (ushqim) nga. Kur mikrobet endogjene infeksionit të marrë në bajamet e dhëmbëve me karies, sinuseve (sinusit) ose në zgavrën e hundës. Kur imuniteti i dobët dhimbje të fytit mund të shkaktohet nga bakteret dhe viruset që janë gjithmonë të pranishme në gojë dhe fyt.

Klasifikimi i pectoris


Ekzistojnë tri lloje të pectoris:

  • Angina fillor (emra të tjerë - i parëndësishëm, i thjeshtë ose i zakonshëm dhimbje të fytit). Sëmundje akute inflamatore me origjinë bakteriale. Shenjat tipike të infeksionit të përgjithshëm dhe simptomat e faringut unazë indit limfoid.
  • Angina dytësor (angina simptomatike). Ai është një nga manifestimet e sëmundjes së dytë. Humbja e bajamet mund të shoqërohet me disa sëmundje akute infektive (mononukleoza infektive, difteria, ethe flakë të kuqe), sëmundjet e gjakut (leukimi, aleykiya ushqimore toksik, agranulocytosis).
  • Angina specifik. Sëmundja shkaktohet nga një agjent të caktuara ngjitëse (kërpudhave, pallidum, etj).

Angina primar

Shkaqet

Rreth 85% e të gjitha fyt fillore lënduar shkaktuar? Grup -Hemolitychnym Streptococcus A. Në raste të tjera vepron si një patogjen Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus ose florës përziera.

Angina primar mbi prevalencën është e dyta vetëm për të SARS-it. Shumica zhvillimin pranverë dhe vjeshtë. Ajo prek kryesisht fëmijët dhe të rriturit nën 35 vjet. Zakonisht transmetohet nga pikat ajrore. Herë është shkaktuar nga infeksioni endogjene.

Probabiliteti i rritet pectoris në hipotermi të përgjithshme dhe lokale, ul imunitetin, mangësi vitaminë, çrregullime të frymëmarrjes hundës, rritjen e ajrit të thatë, pasi vuan SARS.

Simptomat e përbashkëta të fyt i lënduar janë shkaktuar nga depërtimit të gjakut të produkteve të mbeturinave e mikrobeve. Toksina microbial mund të shkaktojë lezione toksike e sistemeve kardiovaskular dhe nervor të shkaktojnë zhvillimin e glomerulonefriti dhe ethe reumatike. Rreziku i komplikimeve rrit me të shpeshta grykët korrente streptokoksike.

Klasifikim

Në varësi të thellë dhe natyrën e plagë faringut unazat e indeve limfoide izoluara Bluetongue, lacunar, folikulare dhe nekrotycheskuyu fyt primare të fytit, në varësi nga shkalla - angina të butë, të moderuar dhe të rëndë.

Simptomat

Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit varion nga 12 orë deri në 3 ditë. Karakterizohet nga fillimi akute të hipertermia, të dridhura, dhimbje kur gëlltitjes, rritje në nyjet limfatike regjionale.

Në kataral pectoris ndodh subfebrilitet, dehje të moderuar të përgjithshme, shenjat dimly theksuara të inflamacionit në gjak. Kur farinhoskopii kthehet ndritshme përhapur skuqje prapme faringut mur, e vështirë dhe shije të butë. Dhimbje të fytit kataral zgjat për 1-2 ditë. Rezultati mund të jetë shërim ose kaloni në një tjetër formë të angina (folikulare ose Bluetongue).

Për folikulare dhe lacunar grykët karakterizuar nga një dehje e theksuar. Pacientët ankohen për dhimbje koke, dobësi të përgjithshme, dhimbje në joints, muskujt dhe zemrën. Ka 39-40S të hipertermia. Në gjakun e përgjithshëm testi i vendosur leukocytosis me një ndryshim në të majtë. ESR rritur në 40-50 mm / hr.

Kur Farinhoskopicheski rishikim i durueshëm me lacunar grykët manifestuar të ngjeshur të rënda, boshllëqet e zgjerimit, edemë dhe infiltrimin e bajamet. Veshje purulent shtrihet përtej mangësive dhe forma pllakë lirshme në sipërfaqen e bajamet. Pllakë është një film apo disa lezione të vogla, nuk shtrihet përtej amygdala, është hequr lehtë. Kur ju hiqni pllakën bajamet indeve nuk rrjedh gjak.

Në farinhoskopii folikulare grykët duket të hypertrophy dhe edemë e bajamet, i quajtur pikturë "Starry Sky" (shumta follicles të qelbëzuar të bardhë dhe të verdhë). Në hapjen e folikulit spontanisht formuar shtresë purulent cila nuk shtrihet përtej amygdala.

Për anginë nekrotike karakterizohet nga intoksikimi rëndë. Temperaturë të qëndrueshme, konfuzion, vjellje përsëritet. Për analizën e gjakut zbuloi leukocytosis të shënuar me një ndryshim të mprehtë në të majtë, neutrophilia, një rritje të konsiderueshme në ESR. Kur patches farinhoskopii dukshme dendur gri ose të gjelbër-verdhë e përafërt, e shurdhër, vuri përballë sipërfaqe. Kur ju hiqni gjakderdhje ind pllakë bajame. Pas përjashtimit të fushave të defekteve të indeve nekrozë janë e formë të parregullt me ​​një diametër prej 1-2 cm. Nekrozë përhapur përtej bajame në pjesën e prapme të faring, gjuhës dhe kllapa.

Ndërlikim

Komplikimet e para të pectoris (otitis media, nyjet limfatike gjëndrave rajonale, sinusit, abscesi paratonsillar, peritonzillite) ndodhin gjatë përhapjen e sëmundjes në inflamacion të organeve aty pranë dhe indet.

Komplikimet e vonuara të grykët infektive-alergjik origjinës (glomerulonefriti, sëmundjet reumatike të zemrës, kyçeve reumatizma) të zhvilluar 3-4 javë pas fillimit.

Diagnozë

Diagnoza bazohet në simptomat dhe të dhënave farinhoskopii. Për të konfirmuar natyrën e agjentit infektiv është kryer ekzaminimin bakteriologjike e mukusit nga bajamet dhe testet serologjike të gjakut.

Trajtim

Trajtimi zakonisht pacient i jashtëm. Në shtrimin në spital të rënda angina është treguar. Pacientët përshkruar dietë të lehta, pirja e tepruar, antibiotikët (cefalosporinat, makrolide, sulfonamides). Kursi i trajtimit është 5-7 ditë. Aplikuar topically Faringosept, bioparoks, gramicidin, Shpëlarje barishte dhe zgjidhje antiseptik, ujitjes sebidin bajamet, dhe Ingalipt kameton.

Angina specifik

Kandidozë (fungale) angina.

Kërpudhave quajtur maja Candida albicans të. Në vitet e fundit, një numër në rritje i rasteve të Candida dhimbje fyti e shkaktuar nga përdorimin e gjerë të kortikosteroideve dhe antibiotikët. Angina fungale zakonisht zhvillohet në sëmundje të dytë pas kurseve të zgjatura të antibiotikëve.

Simptomat e përgjithshme nuk janë të rënda apo të lehta. Kur studim Farinhoskopicheski janë të bardhë ose të verdhë dot mbulesë mbi bajamet, nganjëherë përhapur në mukozën e faqet dhe gjuhën. Pllaka mund të hiqet me lehtësi.

Diagnoza konfirmohet nga hulumtimet Mycological. Trajtimi përbëhet nga antibiotikëve është anuluar medikamente emërimit antifungal, terapi, bajamet larje zgjidhje dhe Nystatin levorina.

Angina Simanovsky-Plauta Vincent (ulçerë-hulled angina).

Ne zhvillimin e dehje kronike, lodhje, mangësi vitaminë, mangësi imune. I quajtur nga florës saprofit e zgavrën me gojë - janë spirochetes simbioze Vincent dhe rrinë Plauta Vincent.

Simptomat e përgjithshme nuk janë të rënda apo të lehta. Zakonisht prek një bajame. Në sipërfaqe të saj formuan ulcerat sipërfaqësore të mbuluara me prarim gri-gjelbër me erë të prishur. Kur ju hiqni bajamet pllakë gjakderdhje. Pas refuzimit të zonave necrotic formuar një ulçerë e thellë që shërojnë pa formimin e mëtejshëm defekt.

Diagnoza konfirmohet nga ekzaminimi bakteriologjik. Një terapi tonik. Zonat e prekura grasatim zgjidhje e acidit borik ose metilen blu, të emërojë Ujë me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium dhe peroksid hidrogjeni. Me nekrozë të thellë dhe vazhdoi për antibiotikët e treguara.