Anogenital kondylomatoz


  • Shkaqet
  • Simptomet, kurs klinik
  • Ndërlikim
  • Diagnozë
  • Diferencial Diagnoza
  • Trajtim
  • Parashikim

Anogenital kondylomatoz - nje semundje e karakterizuar nga shfaqja në anusit dhe gjenitale lythat (formimit gray-rozë tumor në lëkurë, ose në formën e ishuj seksioneve, ose shkrihet dhe forma grupimeve si papillae) që mund të rritet në madhësi gjigante dhe anale ngushtë vrimë. Grupimeve të lythat gjenitale në pamjen ngjan një lulelakër.

Lythat Giant janë quajtur Buschke-Lovenshtein tumor (shkencëtarët që së pari të përshkruara këtë fenomen në 1925).

Shkaqet


Lythat gjenital janë rezultat i infeksionit me llojet e papillomavirus njeriut 6 dhe 11. Ky virus është shumë e zakonshme, shkakton lloje të ndryshme të sëmundjeve të lëkurës dhe mukozës. Sot, në shtëpi për më shumë se 100 lloje të viruseve që shkaktojnë një shumëllojshmëri të sëmundjeve (lloje të ndryshme të lythat, papilomat, lythat).

Virus njerëzor lyth takon një nga infeksionet më të zakonshme të transmetuara seksualisht. Më shumë se gjysma e njerëzve që kanë marrëdhënie seksuale janë bartës të virusit (shpesh disa nga llojet e saj). Në shumicën e rasteve të virusit janë asimptomatike. Shfaqja e lythat nuk ka më shumë se 1-2% e llojit të infeksionit virus. Supozohet se shfaqja e lythat gjenitale në personat e infektuar me lloje të HPV 6 ose 11, ju duhet gjithashtu dobësim i përgjithshëm dhe lokal i sistemit imunitar.

Virus njerëzor lyth në qelizat e vendosur shtresat e thella të lëkurës dhe mukozës seks pa hyrë në gjak. Si restaurimin mbulon indet dhe promovuar shtresat më të thella në sipërfaqe me qeliza të emigruar dhe virus që arritja e lëkurës, duke shkaktuar zhvillimin e simptomeve klinike. Lëshuara në sipërfaqen e virusit është e aftë të infeksionit. Infeksioni me virusin që shkakton lythat gjenitale, është nga kontakti. Më Infeksioni ndodh gjatë marrëdhënieve seksuale (vaginale, anale, shumë më pak - me gojë). Infeksioni mënyrë të përditshme, ndoshta, ndoshta, por probabiliteti i miratimit për këtë metodë e transmetimit nuk ka të dhëna të mjaftueshme provave.

Nga infeksion virus me shfaqjen e lythat gjenitale dhe rritje mund të zgjasë një javë apo disa vjet më pak. Virusi është duke zhvilluar në këtë kohë në shtresat e thella dhe nuk vijnë në sipërfaqe. Kjo është zakonisht zgarë asimptomatike ishte ngjitëse.

Lokalizimi i lythat gjenitale më shpesh në organet gjenitale (në meshkuj në krye të penisit, gratë mbi buzët e vogla dhe të mëdha gjenitale), por shpesh në gratë dhe në burrat Lythat rritet anusit. Këto Lythat janë quajtur perianale.

Statistikat tregojnë një incidencë të lartë të lythat perianal mes homoseksualëve, por lokalizimi i lythat gjenitale në anus nuk do të rezultojë nga seksi anal. Kur virus infektuar depërton zonë mjaft të madhe të lëkurës dhe mucous mbulon organet gjenitale dhe zona perianale është në afërsi të organeve gjenitale si burrat dhe gratë.

Simptomet, kurs klinik

Kondylomatoz perianale duket shfaqjen dhe rritjen e zonës anal sosochkovidnymi subjekteve siklet, prania e një trupi të huaj në bigëzim. Shpesh në anus është një tretje (lagështi) të lëkurës. Lythat e mëdha mund të jetë dëmtuar mekanikisht, rezultati është dhimbje dhe gjakderdhje.

Lythat e mëdha përveç në gjendje të fshehtë një lëng me një erë të pakëndshme, thellë në rritje gjigande mund të shfaqen lëvizje svischeobraznye. Bashkimi me inflamacion i kontribuon zhvillimit të simptomave të intoksikimit (ethe, lodhje, dhimbje koke). Lythat mund të rriten perianal shpejtësi mjaft të lartë, por dhimbje e rëndë e kësaj sëmundjeje nuk është tipike. Nëse ka dhimbje intensive në anus, është e nevojshme për të marrë disa comorbidity (hemorroide, fissures anal, paraproctitis etj).

Ndërlikim

Lythat perianal kanë tendencë për rikthim, si në rastin e trajtimit konservativ dhe pas heqjes kirurgjikale të rritje.

Në rastin e formimit dhe shfaqjen e lythat gjigante rritje në kanalin anal është një shans i zhvilluar tumor qelizë squamous sepse lythat largët nënshtruar ekzaminimit histologjik, dhe pacientët me tumore Buschke-Lovenshtein (lythat gjigande) janë objekt i shqyrtimit të kujdesshëm dhe ekzaminimit.

Përveç kësaj, lythat të mëdha mund të jetë i korruptuar dhe rrjedh gjak zonë të prekur kondilomatoz ekspozuar në procesin inflamator. Të rritje zgjatura ekzistenca në zonën anal tretje të gjatë të lëkurës i kontribuon zhvillimit acarim të saj perianal dhe pezmatim i lëkurës.

Diagnozë

Kondilomatoza Klinike mjaft tipik, diagnostikuar në bazë të inspektimit dhe zbulimit të lythat akute perianale. Në mënyrë që të prodhojnë një inspektim të plotë të organeve gjenitale, pasi nuk mund edhe rritje MATYS.

Të identifikojë lythat në proctologist anal kanalit prodhon hulumtime manual. Tregues për të është që të identifikojë strukturat madje edhe të vogla në rajon perianal. Një shqyrtim i lythat kanalit anal gjenitale Preket fëmija nodules si të vogla dendur. Lythat perianal Giant shpesh i shoqëruar nga lezionet e mukozën e kanalit anal.

Për të njëjtën arsye (zbulimin e lythat gjenitale në kanalin anal) të prodhuar anoscope.

Në HIV-infektuar individët me sindroma të mungesës së imunitetit të zhvilluar Lythat kanë tendencë të shpejt rritet në përmasa gjigande, duke formuar grupe që i ngjajnë lulelakër (tumor Buschke-Lovenshtein). Këto tumore janë një faktor rreziku për tumor qelizë squamous, veçanërisht në pacientët me infeksion HIV. Ekzaminim histologjik mund të zbulojnë faqet e mëdha të komponentëve të tumorit pushtuese kancerit.

Në pacientët me sigmoidoscopy keqdashje të dyshuar kryhet domosdoshmërisht. Shpesh në këtë studim theksohet hyperemia (nganjëherë kokrra) mukozën rektale. Në shumicën e rektum (linjë anorectal e mësipërme) janë vërejtur lythat.

Nëse ju gjeni anogenital kondilomatoza të gjithë pacientëve të ekspozuar ndaj kërkimeve për HIV dhe sifilis (RPR-test).

Konfirmimi i diagnozës është i bazuar në ekzaminim citologjik dhe histologjik të mostrave biopsi lythat. Përveç kësaj, gjaku mund të zbulohet me anë të antitrupave ELISA për HPV. Një DNA ndarjes virus nga qelizat e indeve të dëmtuara nga diagnostifikim PCR.

Diferencial Diagnoza

Dallojnë lythat gjenitale kryesisht nga lythat syfylytycheskymy dhe molusk ngjitëse. Molluscum contagiosum zakonisht shfaqet rritje të bardha në formë të pllakave neslivayuschiesya lagur sipërfaqe të sheshtë. Lythat frëngjyzak dyshuar rastin e Wasserman pozitiv. Diagnoza përfundimtare është bërë pas rezultateve të analizave serologjike dhe zbulimin e antitrupave të caktuara, dhe pas përfundimit të sëmundjeve veneriane.

Pas zbulimit të lythat gjenitale kryer një studim mbi HIV dhe infeksioneve të tjera të transmetueshme seksualisht. Në diagnozën diferenciale të tumoreve malinje kondilomatoza dhe luan një rol të madh Citologjia.

Trajtim

Mjekësia moderne e di rrugën për shkatërrimin përfundimtar të virusi lyth njeriut, kështu që trajtimi i kondilomatoza perianal për qëllim marrjen e shpëtoj nga simptomat dhe parandalimin e komplikimeve rikthim.

Heqja lythat nuk përjashton partner të mëtejshëm të transmetimit, sepse pacienti është i infektuar me HIV, dhe një vend sipërfaqësore në lëkurën e qelizave të infektuara mund të jetë një burim i infeksionit. Zhvillimi i përsëritjes pas trajtimit lythat perianal ndodhin në 30% të pacientëve.

Taktikat e trajtimit të zgjedhur në mënyrë individuale, në varësi të madhësisë, numrit, vendndodhjes lythat gjenitale, infeksionet që lidhen urogjenitale dhe shëndetin e përgjithshëm.

Trajtimi konservativ i lythat perianal të jetë i vogël, nuk do të shkrihen në konglomerate. Lythat thaj me një kondilina zgjidhje (duke e vënë atë në lëkurën e prekur me një shkop të veçantë që vjen bundled me produkt). Shmangni të drogës në lëkurën sinqertë. Në mënyrë për të shtypur replikimin e virusit dhe parandalimit të agjentëve të përshkruara përsëritje lokale antivirale (Podophyllin, bonafton). Do të thotë veprim lokal kombinuar me një terapi të përgjithshme imunostimulues.

Metoda më radikal i hiqnin qafe lythat perianal është heqja e tyre kirurgjikale. Rritja e excised brenda indeve pamodifikuar larguar nga hidrokarbureve lazer, tsitodestruktsii metoda kimike të përdorura (zgjidhje të koncentruar të acideve kaustike, drogës citotoksik). Megjithatë, metodat e hequr lythat në shumicën e rasteve nuk të çojë në parandalimin e ri-zhvillimit si virus njerëzor lyth vazhdon të zhvillohet në shtresat e thella të indeve përreth.

Përveç kësaj, reagents kimike djegur lythat në kanalin anal jopraktike sepse nuk efektiv dhe çon në zhvillimin e komplikimeve (inflamacion lokal, kruajtje, thith dhe erozioni).

Lëndët e rregullta të terapisë së përgjithshme me interferon dhe nxitësit e saj (viferon, cycloferon), immunostimulants tjera (Immunomaks) të kontribuojnë në parandalimin e lythat perianal përsëri pas heqjen e tyre. Menjëherë pas trajtimit rrjedhën e kombinuar numrin immunotherapy e pacientëve me test pozitiv ADN për HPV është përgjysmuar në dy herë. Vlen të përmendet rolin pozitiv të immunotherapy në parandalimin e rritje keqdashje me rrezik të lartë kancerogjene. Rreziku i tumorigenicity në pacientë që marrin trajtim immunotherapy reduktohet edhe pothuajse në gjysmë.

Trajtimi i lythat anogenital emëruar drejtuar direkt me personin dhe partneri i tij seksual. Në kohën e trajtimit është e rekomanduar që të heqin dorë nga seksi.

Terapia e kombinuar, duke kombinuar metodat ekzistuese tsitodestruktsii rritje të mjeteve për qëllime të përgjithëshme veprim imunostimulues është trajtim regjim më efektive që ndihmon për të përmirësuar cilësinë e jetës dhe të reduktuar mundësinë e ri-zhvillimit të manifestimeve klinike të sëmundjes.

Heqjen kirurgjikale të lythat perianal zakonisht kryhet nën anestezi lokale dhe i referohet intervenimeve të ulët të ndikimit. Anestezi të përgjithshme dhe vëzhgimi i gjatë postoperative është e nevojshme, nëse është e nevojshme, heqja e rritje të mëdha. Në shumë lythat, si dhe rritje gjigante maj heqja e tyre kirurgjikale në disa faza. Heqje e njëkohshme e lythat të mëdha nuk është e rekomanduar si të formuara defekte të mëdha të indeve që vështirë për të shëruar dhe mund të çojnë në deformime zonës perianal.

Mos harroni se trajtimi specialist në kohë lejon trajtim më pak traumatike dhe të suksesshme. Përveç kësaj, është e rëndësishme që lythat perianal mund të degjenerojë në kancer të anusit, kështu që është e rëndësishme për zbulimin e tyre të hershme.

Parashikim

Çfarëdo metoda heqjen e lythat, probabiliteti i rikthim në pothuajse të gjitha rastet e njëjta. Parandalimi i rishfaqjes së anogenital kondilomatoza është një trajtim i plotë me agjentë antivirale dhe terapi imunitar dhe mbështetjen e imunitetit, kurse të rregullta të terapisë nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Nëse ju gjeni lythat strukturës morfologjike prognozë jo të favorshëm e qelizave malinje.