Anokopchikovyy dhimbje Koktsihodiniya


  • Shkaqet COCCYGODYNIA
  • COCCYGODYNIA Klasifikimi
  • Simptomat COCCYGODYNIA
  • Diagnoza COCCYGODYNIA
  • Trajtimi COCCYGODYNIA
  • Moti në COCCYGODYNIA

Anokopchikovyy dhimbje - sëmundje, tipar kryesor i cili është dhimbje e vazhdueshme në perineum, anusit dhe coccyx. Dhimbje Anokopchikovyy është sëmundje polyetiological, duke treguar një sërë faktorësh të mundshme për ndodhjen e saj.

Dhimbje Anokopchikovyy kombinon manifestimet klinike të tilla si anizm, proktalhiya, nevralgji anal, COCCYGODYNIA dhimbje anorectal.

Diagnoza COCCYGODYNIA kërkon një ekzaminim të plotë për të identifikuar shkaqet e sindromit dhe zgjedhjen e trajtimit.


Në një sëmundje të veçantë është konsideruar COCCYGODYNIA traumatike që ndodh si rezultat i lëndimeve coccyx, të prirur për lëvizshmëri patologjike.

Anokopchikovyy Sindromi dhimbje karakterizohet nga këmbëngulës i gjatë (nganjëherë ekzistues për disa vite) dhimbje që papritmas të shfaqet dhe po aq papritmas ndalet, mund të rritet dhe të venitet në varësi të pozicionit të trupit, rritet në këmbë, lodhje dhe shtypur tailbone.

Në mënyrë tipike, dhimbje e COCCYGODYNIA jo e lidhur me ndryshimet në motit, sëmundjet e sistemit urogjenital, osteochondrosis dhe spondylosis.

Për shkak të disa vështirësive për të identifikuar shkakun e përzgjedhjes veprim trajtim etiologjik, anokopchikovyy dhimbja është e rëndë, problemi ndonjëherë pazgjidhshme.

Shkaqet COCCYGODYNIA

Anokopchikovyy dhimbje mund të jetë rezultat i traumës (si të freskëta dhe doli në të kaluarën, ndonjëherë shumë të gjatë), çrregullime të sistemit neuromuskular funksionimin e kat dhe zonën e legenit retroanalnoy patologji të legen dhe shpinë të ulët, sëmundjes shpinë me komponent të rënda neurologjike Sëmundjet, zorrëve drejtpërdrejtë (hemorroide, fissures anal, Proktiti dhe paraproctitis, sihmoidit, etj), duke përfshirë pasojat e trajtuar rrjedhin lindje të vështirë, i lëshim të perineum, tendenca për të ulur të gjatë në tualet, arsyet psiko-emocional (nganjëherë pacientët duhet këshilla Koktsihodiniya terapist ose kujdesit psikiatrik).

Çrregullime të karrige (kapsllëk kronik ose diarre) mund të kontribuojë në zhvillimin e dhimbjes anorectal.

COCCYGODYNIA Klasifikimi

Dhimbje Anokopchikovyy për favorizuese dhimbje të lokalizuara është i ndarë në Koktsihodiniya drejtpërdrejtë (dhimbje në coccyx) dhe dhimbje anorectal (dhimbje e vendosur kryesisht në anusit dhe rektumit).

Simptomat COCCYGODYNIA

Dhimbje Anokopchikovyy përfshin simptomat e mëposhtme klinike: dhimbje në coccyx (COCCYGODYNIA) në anus (dhimbje anorectal) që ndodh për asnjë arsye të dukshme në çdo kohë, mund të ketë një gjatësi të ndryshme dhe gjithashtu papritmas apo gradualisht largohem. Dhimbja mund të jetë e ndryshme në natyrë, që të jenë të hapur ose të mprehta, prerja, thikat, dhe shvatkoobraznoy konstante, të ngrirë. Mund të jetë një dhimbje në rajonin sciatic rrezatim, mollaqe, kofshë.

Dhimbja është lokalizuar në rektum (proktalhiya) zakonisht shfaqet papritmas, lojë me birila netë, zgjat 15-30 minuta, pastaj më kalon. Intervalet midis sulmeve proktalhiya mund të jetë mjaft e gjatë. Dhimbje nganjëherë shoqërohet me vrull zorrëve. Dhimbje në perineum mund të kontribuojë në zhvillimin e priapism dhimbshme në meshkuj. Ndonjëherë dhimbja anorectal sulm mund të jetë shkaktuar nga marrëdhëniet seksuale. Shpesh anokopchikovyy dhimbje gjatë klinikës akute e shoqëruar me simptoma neurovegetative përgjithshme - djersitje dhe lëkurë të zbehtë.

Koktsihodiniya lokalizuar kryesisht në coccyx, më keq kur ju klikoni mbi të, mund të rritet pas shëtitje. Ndonjëherë dhimbja është e vështirë të DOKALIZUVANNYA, pacientët shprehin ankesat për dhimbje në zorrën e trashë, në fushën e coccyx duke vënë në dukje trishtim, djegie, parehati.

Anorektalnaya nevralgji është një dhimbje e përhapur në zonën e anusit, nganjëherë radiating me kryqe dhe mollaqe, kofshë dhe vaginë. Anorectal nevralgji shpesh ndodh në të gruas postklimakterychnoho moshë dhe është e shoqëruar shpesh nga çrregullime të ndryshme nevrastenik dhe neurologjike (depresioni, neurozë, hypochondria).

Dhimbje Anokopchikovyy është shpesh neurogjenik në natyrë. Shumë pacientë vazhdoi dhimbje të lidhur me sëmundje të rrezikshme vdekjeprurëse shpesh zhvillon kantserofobiya vazhdueshme, pacientët kërkojnë mjekun për të bërë studimin më të plotë dhe të caktojë kirurgji.

Diagnoza COCCYGODYNIA

Diagnoza "anokopchikovyy sindroma e" vendosur vetëm pas një ekzaminim të plotë dhe jashtë natyrës organike e dhimbjes. Kjo kërkon masa diagnostifikuese për të përjashtuar patologjitë e rektum (hemorroide, fissures anal, paraproctitis etj), organet gjenitale (adnexitis, endometritis, prostatitis), neurologjike dhe sëmundjet rheumatologic (dhimbje mesi, spondylitis, dhimbje të nervit shiatik). Përjashtim (ose zbulimin dhe trajtimin) e këtyre patologjive dhe për të shpëtuar simptomat e dhimbshme mund të diagnostikojnë rastin anokopchikovyy dhimbje.

Për të analizuar dhimbjen nën shqyrtim pacientin në pozitë të gju-bërryl, dhe pastaj karrige gjinekologjike. Proctologist prodhon anusit kërkimore dixhital, përcaktimin e prania ose mungesa e dhëmbëza, Shenjat e inflamacionit, lëndimit coccyx dhe sacroiliac kopchikovovoho kompleksit vrull muskujve të kanalit anal dhe katin e legenit. Gratë janë të rekomanduar që të konsultoheni me një gjinekolog, studim i kryer bimanual vaginës dhe rektumit.

Për të shmangur sëmundjet pjesën terminale të madhe zorrë prodhojnë rectoromanoscopy. Anoscopy (studim i kanalit anal) dhe sigmoidoscopy japë një ide për gjendjen e mukozën e rektumit, mund të zbulojë hemorroide brendshme, polyps dhe papillae anal.

X-ray ekzaminim i rektumit (irrigoscopy) mund të zbulojë tumore, ngushtimi i zorrës së trashë. Radiografi është përdorur gjithashtu për të parashikoj gjendjen e coccyx dhe kryqe, kockat e legenit, hip joints. On radiographs mund të zbulojë gjurmët e fraktura dhe çrregullimesh (subluxation), fushat e osteoporozën dhe patologji të tjera të kockave.

Në mënyrë për të zbuluar vrull muskujve të prodhuar electrophysiological rektum pajisje sigyruese studim dhe muskujve të legenit kat e diafragmë. Përveç kësaj, ky studim jep një ide të llojit të lëvizshmëri zorrëve dhe veçoritë e degëve të saj terminalit.

Studimet laboratorike përfshijnë koprohramu, feces bakteriologjike mbjellëse, ekzaminimin e stol test të gjakut okult, urinalysis, nëse është e nevojshme, të marrë swabs për analiza nga të vaginës në femra dhe sekretimit të prostatës te meshkujt.

Ka intussusception intrarektalnoho janë në irrigoskopii. Përveç kësaj, duke prodhuar vizualizimi i organeve të legenit nga ultrazërit.

Për të diagnostikuar anokopchikovyy dhimbje shpesh tërhequr për të konsultoheni me një urolog, gjinekolog dhe andrologist, trauma dhe, domosdoshmërisht, ekzaminimin kryer neurologjike. Për të identifikuar shkaqet psiko-emocionale të dhimbjes emëruar terapist këshilla.

Trajtimi COCCYGODYNIA

Ekzaminim të prodhuara me kujdes dhe përcaktimi i shkakut të dhimbjes është një faktor i madh në suksesin e trajtimit. Masat terapeutike përfshijnë trajtimin etiologjik (heqjen e shkaqeve të sëmundjes), terapi pathogenetic (mekanizmat e sëmundjeve të bllokuar) dhe agjentët simptomatike (me qëllim të privimit pacientin e dhimbjes).

Në trajtimin e COCCYGODYNIA përdorim të gjerë të teknikave të fizioterapisë: rrezatimit lazer të ultrazërit me intensitet të ulët, UHF, efekt dinamik shoku, terapi baltë, radioterapi.

Topically aplikuar neyroblokady, qirinj dhe microclysters të drogave të anestezisë dhe anti-inflamator. Për lehtësimin vrull e muskujt e legenit dhe perineum bëjë ata një masazh. Nëse është e nevojshme, të përshkruajnë trajtim përfshin një psikiatër.

Aktualisht mjekësi fokusohet në trajtimin e duhur të dhimbjes. Në vendet e zhvilluara (si në Rusi) e sistemit të organizuar të spitaleve që të përqëndrohet kryesisht në trajtimin e dhimbjeve ose, duke përfshirë edhe të panjohur, etiologji. Mundësisht, trajtimi është dhimbje pa përdorimin e analgesics narkotike: përdorni bllokadën novokaina e fibrave nervore, anestezion lokal, banjot baltë të nxehtë (Pelotherapy). Sot kortizonovyh bllokadat përdorimin e kufizuar për shkak se ata kanë një efikasitet të ulët dhe tolerohet dobët nga pacientët.

Ndonjëherë (në rastin e dhimbjes psychogenic natyrës) efekt të mirë arrihet duke përdorur një hapje qetësuese e padëmshme. Në rastet e ankthit të lartë, depresioni dhe shtetet e tjera neurotike të përshkruajnë trajtim me teknikat psikoterapeutike dhe qendra drogës vepruese (qetësuesve, qetësuesit, antipsychotics dhe të tjerët).

COCCYGODYNIA traumatik mund të jetë një tregues për trajtim kirurgjik (coccyx histerektomia). Apex heqje e coccyx ose kryqe regjistrim për të prodhuar një rast të ndarjes plotë ose të pjesshëm. Nëse kjo nuk është vërejtur, operacioni është praktike dhe mund të çojë në përkeqësimin.

Ngjarjet e Planifikimit kirurgjikale është e mundur vetëm me përkufizimin e saktë të COCCYGODYNIA traumatik origjinë jashtë dhe shkaqet e tjera të mundshme të dhimbjes.

Moti në COCCYGODYNIA

Dhimbje mjaft e vështirë të masave terapeutike dhe ka një komponent psiko-emocionale shumë të theksuar Anokopchikovyy. Megjithatë, qasja e integruar dhe taktikat e duhura ekzaminim i kujdesshëm trajtim ndihmon pacientët duke u shpëtoj dhimbje dhe rivendosjen e cilësisë së jetës.

Koktsihodiniya dhe anorektalnaya dhimbje jo e lidhur me sëmundje të rëndë e eshtrave të shpinë, legenit dhe perineal nuk çon në natyrën fizike të komplikimeve dhe shkaqet e vdekjes.